Itthon hvg.hu 2022. április. 27. 15:24

Magyarországi ukrán menekült a BBC-nek: Azt kérdezgetik, az oroszok békefenntartóként vannak-e jelen

Teljesen ledöbbent, hogy hogy hihet még ebben bárki.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Olyan nehéz itt információhoz jutni, mint Oroszországban” – mondta az ukrán menekült Polina Magyarországról a BBC-nek. Polina azért választotta Magyarországot 13 éves lányával és idős édesanyjával, mert úgy vélte, hogy Lengyelországhoz képest itt jóval kevesebben lesznek a menekültek.

Azonban az uniós tagállamok közül Magyarország támogatja a legkevésbé Ukrajnát, és a magyarok között sokan vannak, akiknek igen zavaros fogalmaik vannak a szomszédságukban dúló háborúról. „Többször megkérdeztek minket, hogy polgárháború zajlik Ukrajnában, és hogy az oroszok valóban békefenntartókként vannak-e jelen az országban. Teljesen ledöbbentünk, hogy hihet el valaki ilyesmit?”

Sok magyar hisz Polinának, amikor elmondja, hogy mi történik valójában, ám vannak, akik számára „nehéz mindezt megemészteni”. Előfordul, hogy rossz vége lesz a dolgoknak. Egy boltban például egy férfi azért kezdte keresetlen szavakkal fenyegetni Polinát, mert ukrán. „Egy üveggel hadonászott előttünk, mintha meg akart volna ütni vele minket, majd végül így szólt: Oroszország jó.”

Az orosz–ukrán háború eseményeit közvetítő hírfolyamunkat alább találja:

Elkezdték leállítani a gázszállítást több európai országba, ég egy orosz lőszerraktár az ukrán határ mellett - percről percre

Egy orosz hírügynökség azt állítja, hogy a hadseregük már a teljes herszoni területet megszerezte, hajnalban viszont állítólag robbanásokat hallottak az oroszországi Belgorodban. Amellett pedig, hogy mi történik a fronton, Európa-szerte azt várják, Lengyelország és Bulgária után más országok felé is leállítja-e Oroszország a gázszállítást. Percről percre követjük az orosz-ukrán háború híreit.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.