Itthon hvg.hu 2022. április. 09. 13:46

A parlamenti alakuló ülés bojkottjára készül a Momentum és Hadházy

Nem akarnak díszellenzék lenni, garanciákat követelnek.

Választás 2022
Friss cikkek a témában

Bojkottálni fogja az Országgyűlés alakuló ülését a Momentum frakciója, ha nem teljesülnek a párt demokratikus garanciát biztosító követelései – közölte Fekete-Győr András, a Momentum alapítója, és Hadházy Ákos parlamenti képviselő közös szombati sajtótájékoztatója után a Momentum.

A követeléseik a következők:

  • egy pártszövetség, vagyis a Fidesz-KDNP egyoldalúan ne változtathassa meg a választási törvényeket, az önkormányzatok hatásköréről és választásáról szóló jogszabályokat;
  • konszenzussal válasszanak vezetőket a közmédia élére, az ténylegesen függetlenül és pártatlanul működjön;
  • állítsa helyre az Országgyűlés az országgyűlési képviselőknek az állami szervek ellenőrzéshez szükséges jogosítványait;
  • parlamenti kisebbség is kezdeményezhesse valódi, széles jogkörökkel rendelkező vizsgálóbizottságok felállítását;
  • vonják vissza “a feleslegesen fenntartott veszélyhelyzeti jogrendet”.

Fekete-Győr András előzőleg arról beszélt, hogy “a Fidesz mindent leuraló hazug és korrupt rendszere ellen nem lehet hagyományos képviselői szerepben felvenni a kesztyűt”. Szerinte pártja nem akar a Fidesz díszellenzéke lenni, és példaértékűnek tartja Hadházy Ákos, Szél Bernadett és Szabó Szabolcs eddigi munkáját. Fekete-Győr „Ezt a fajta politizálást kell felerősíteni a következő négy évben.

A Momentum képviselői arra vállalkoznak, hogy a Hadházy-modellt sokszorosítsák meg.

Hadházy Ákos ugyancsak új alapokra helyezett ellenzéki politizálásról beszélt, szerinte “ameddig nincsenek garanciák, hogy az ellenzék elvégezhesse az ellenzék feladatát, vagyis a hatalom ellenőrzését, addig nem szabad részt venni a klasszikus parlamenti munkában”.

A politikus jelezte, nincsenek illúzióik arra, hogy ezeket megkapják,

de követelni kell őket, ki kell őket kényszeríteni.

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. április. 23. 13:05

A magyar szegények pénzének már 38 százalékát viszi el, hogy legyen mit enniük

A szegények és a nyugdíjasok pénze kiemelkedően gyors ütemben romlott az inflációs válságban. A szegényebbek kosarában ugyanis nagy az élelmiszerek súlya, sőt egyre nagyobb, az évezredben még sose volt ekkora. A gazdagok kosarában sokkal kisebb az élelmiszerek súlya, de náluk is nő – cserébe annyira kevés a rezsi, hogy náluk már alig látszik.