Itthon hvg.hu 2022. április. 04. 22:15

Jakab Péter: Épp eleget mostuk már a miniszterelnök-jelölt úr szennyesét

A Jobbik elnöke szerint a kampány során hiába hordozták a véres kardot, hogy most szavazni kell, mert most van itt az esély, nem tudták megmagyarázni a választóknak Márki-Zay Péter hibás kijelentéseit.

Választás 2022
Friss cikkek a témában

Sokszor beszélgettek a választás előtt, és nem rejtette véka alá, hogy vannak problémák a kampányával – mondta Jakab Péter, a Jobbik elnöke Márki-Zay Péterről, a választási vereséget szenvedett ellenzéki összefogás közös miniszterelnök-jelöltjéről az ATV Egyenes beszéd című műsorában. „Nagyon sok hibát elkövetett, amit sajnos a választók megbosszultak. És nemcsak jobboldaliak, hanem baloldaliak is” – jelentette ki.

Elmondása szerint Jakab az elmúlt hónapokban 120 településen járt, ahol azt tapasztalta, hogy nem a Fidesz politikáját kellett megmagyaráznia, hanem Márki-Zay kijelentéseit. „Győzködnöm kellett a választókat, hogy lehet, hogy rosszul vagy kiforgatható módon fogalmaz, de mégis csak tegyük mérlegre, hogy ez a nagyobb probléma vagy az elmúlt tizenkét év népnyúzása.”

Márki-Zay Péter: A baloldal szavazói megvoltak, a Jobbik elvesztette a sajátjai kétharmadát

Hódmezővásárhely polgármestere kijelentette: nem távozhat a politikából.

Arra a kérdésre, hogy szerinte egyértelműen Márki-Zay-e a hibás, Jakab megismételte a vasárnap esti videójában elmondottakat: a hódmezővásárhelyi polgármester az előválasztás után hat ellenzéki párt hadseregét kapta meg, de fél év alatt az ellenzéki előnyből hátrány lett.

Amikor azt kérdezték a Jobbik-elnöktől, hogy hová tűnt az idei választásra a pártjának nagyjából 800 ezer szavazója, azt mondta: „Ha a 2018-as számokat veszik alapul az elemzők, és most meglepődnek azon, hogy abból a táborból tűntek el jobbikos szavazók, akkor nem nézték az elmúlt évek folyamatát, a néppártosodási folyamatot.” Ennek során Jakab szerint azok, akik vonzalmat éreztek a régi Jobbik sok esetben a szélsőséges kijelentéseket is megtűrő kommunikációja iránt, elmentek a Mi Hazánkhoz vagy a Fideszhez. „Ha a néppártosodás folyamatán nem megy keresztül a Jobbik, akkor nincs ellenzéki együttműködés, akkor nincs összefogás” – magyarázta.

Azt állította, hogy az egy évvel ezelőtti közvélemény-kutatások szerint a Jobbik 250 ezer bizonytalan szavazót tudott becsatornázni az ellenzéki együttműködésbe. Rájuk szerinte a miniszterelnök-jelöltnek kellett volna vigyáznia. „Az elmúlt fél évben pedig hiába jártuk a vidéket, hiába hordoztuk a véres kardot, hogy most szavazni kell, mert most van itt az esély, nem tudtuk megmagyarázni Márki-Zay Péter hibás kijelentéseit.”

Arra a felvetésre, hogy a pártja egyetlen egyéni körzetet sem tudott megnyerni, Jakab úgy reagált: ezért mondja, hogy óriási véráldozatot hoztak a kampányban. Ezzel együtt szerinte ki kell tartaniuk az összefogás mellett, azt pedig a hétfő délelőtti elnökségi ülésen is világossá tették, hogy nem kívánnak letérni a néppártosodás útjáról.

Péterfy Gergely: Magyarországnak vége van. Minden egyéb csak idő kérdése

Megkérdezték Jakabtól, hogy miért nem ment el vasárnap este az ellenzék eredményvárójára. Erre úgy válaszolt: „Úgy éreztem – és mérges is voltam –, hogy az elmúlt hat hónapban épp eleget mostuk már a miniszterelnök-jelölt úr szennyesét ahhoz, hogy én most már ezt ne akarjam tovább megtenni.”

A Jobbik nagyot bukott ezen a választáson: várhatóan 9 képviselője lesz ott az Országgyűlésben. Négy évvel ezelőtt még 26 jobbikos jutott be a parlamentbe – ezzel ők voltak a legerősebb ellenzéki párt –, akik közül 17-en maradtak a ciklus végére. Amikor azt kérdezték Jakabtól, nem szándékozik-e lemondani, nemmel válaszolt. Szerinte négy éve Vona Gábor Jakab szerint csúnyán és gyáván levonult a csatatérről, ezzel pártszakadást idézett elő, neki viszont esze ágában sincs a saját közösségét cserben hagyni.

Jakab arról is beszélt, hogy a hat ellenzéki párt elnöke hétfő délután találkozott, és hitet tett amellett, hogy az összefogásnak nincs alternatívája, és továbbra is össze fogják hangolni a politikájukat.

Szerinte nem állt vissza a centrális erőtér azzal, hogy a Mi Hazánk is bejutott a parlamentbe, mert az „a Fidesznek a szatelitpártja”, és velük szemben létezik az egységes ellenzék.

Azt is mondta a Jobbik-elnök, hogy az ellenzéki pártelnöki értekezleten Márki-Zay Péter felelősségét a választási kudarcért lényegében senki sem kérdőjelezte meg. (Igaz, ezt mostanáig rajta kívül csak Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke és Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke mondta ki nyilvánosan – a szerk.)

Sokk az ellenzékben: "Már decemberben elvesztettük a választást, de hogy ekkora zakó lesz, az nem volt opció"

Lebontottuk a kétharmadot, folytassuk! - ilyen forgatókönyve volt az ellenzéknek, de ennél rosszabbra nem készült. A választási eredmény után ezért sokkos állapotban keresi a hat párt és az egyéniben is kikapó Márki-Zay Péter a kudarchoz vezető okokat. A hibák feltárásánál is nehezebbnek tűnik a folytatás kérdése: lehet-e, és érdemes-e az eddigi keretek közt politizálnia az ellenzéknek.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.