Még a fideszesek ötöde is válságot érzékel. A válaszadók többsége az uniós forrásokban látja a megoldást, ráadásul úgy vélik, Márki-Zay Péter eredményesebben tudna a pénz lehívásáról tárgyalni.
A választók többsége érzi, hogy gazdasági válság van, a teljes népesség több mint fele szerint a magyar állam válságos pénzügyi helyzetbe került – ismerteti a Telex a Závecz Research kutatását.
A közvélemény-kutatás szerint az ellenzékiek 93 százaléka és a bizonytalanok 55 százaléka úgy válaszolt, hogy a magyar gazdaság rossz helyzetben van, a fideszesek 61 százaléka ezzel szemben azt válaszolta, hogy jó helyzetben van a magyar gazdaság, csak 18 százalékuk érzékel válságot.
Míg a gazdaság helyzetével kapcsolatban nagy a törésvonal a táborok között, addig a megoldásban már nagyobbrészt egyetértenek: az uniós források „hazahozatalával” (vagyis uniós források megkapásával – a szerk.) oldanák meg a helyzetet. Az ellenzékiek 52 százaléka, míg a kormánypártiak 70 százaléka gondolja így.
Arra is rákérdeztek, hogy ki tudna eredményesen egyeztetni az uniós források lehívásáról. Márki-Zay Péter a választók 51 százaléka szerint tudna sikeresen tárgyalni az uniós támogatások hazahozataláról, Orbán Viktorról ezt jóval kevesebben, csak 36 százaléknyian feltételezik. Érdekes, hogy az ellenzék kampányüzenetével ez jórészt megegyezik, ugyanis ők állítják azt, hogy egy új kormány tudna érdemben tárgyalni erről Brüsszelben.
A kutatás aktualitását az adhatja, hogy Orbán Viktor pénzt kérő levelet küldött Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben a helyreállítási alap Magyarországot megillető hitelkeretének megnyitását kérte. Az Eurológus cikke szerint azonban hiába tette mindezt, mert a pénzhez nem levelet, hanem konkrét terveket vártak volna a Bizottságnál. A részletek itt olvashatók:
Orbánnak levél helyett értékelhető tervet kellett volna küldenie Brüsszelbe
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.