Itthon 2022. március. 19. 15:00

"Az oktatásban nem előre mentünk, hanem hátra" - megtelt a Kossuth tér tanárokkal

„A sztrájk alapjog! - nagy kockásinges találkozó” címmel tartottak a Kossuth téren nagygyűlést a tanárok. A rendezvény a március 16-án kezdődő határozatlan ideig tartó tiltakozó akció része, de tulajdonképpen már 2016-ra nyúlik vissza. Mint a Tanítanék Mozgalom képviselői mondták: azóta sajnos "nem előre mentünk, hanem hátra".

Most érkezett

A koncerteken szokásos közös szelfi készült a közönséggel.

"Szabad ország, szabad oktatás!" - kántálja a tömeg végül.

Nagy Erzsébet úgy köszön el a jelenlévőktól, hogy "mindenki úgy menjen haza, hogy hétfőn folytatjuk".

Végül még bejelentik, hogy jövő héten lesz a hetedik globális klímasztrájk a Kossuth téren, ide invitálják a közönséget. Hiszen az oktatás és a klímavédelem is a jövőről szól. 

Ezzel a percről percre tudósításunkat is lezárjuk.

 

A rendezvényen beszédet mondott számos társszakszervezet vezetője, a Tanítanék Mozgalom képviselői, továbbá a szülők, a diákok, és a pedagógusok képviselői. Színpara lépett Nagy Ervin az RTL A Tanár című sorozatának címszereplője is.

A mostani tanári tiltakozó akcióhullámot a kormány – szokás szerint – próbálja a politikai térbe tolni, mondván, hogy miért pont a választások előtt lángolt fel a tiltakozó akció. A pedagógus szakszervezetek, illetve a tiltakozással egyetértők viszont hangsúlyozzák, ez már csak azért sincs így, mert a tiltakozás egészen 2016-ra vezethető vissza. Korábban leírtuk, hogy mik voltak a 2016-os, egy miskolci iskolából induló, de országos mozgalommá, a Tanítanék Mozgalommá kinövő akciósorozat okai és a kockásing, mint jelkép gyökere.

A 2016-os tiltakozás alapját képező nyílt levélben megfogalmazott problémák azóta nemhogy csökkentek, hanem tovább súlyosbodtak. A tanárok túlterheltek és alulfizetettek, a diákok szintén túlterheltek, miközben a tananyag egyre inkább távolodik attól, ami valóban szükséges volna, hogy megállják a helyüket a 21. században, a magyar közoktatás teljesítménye tartósan beállt az uniós sereghajtók közé. A magyar iskola eredménytelen és méltánytalan, ahogy nemrég Knausz Imre oktatáskutató mondta lapunknak: az a műveletlenség újratermelésnek intézménye.

Erre próbálták felhívni a két nagy pedagógus szakszervezetek által meghirdetett január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájkkal. Ezt azonban az EMMI jogilag próbálta ellehetetleníteni, és a március 16-tól belengetett határozatlan idejű sztrájkot úgy próbálta megakadályozni, hogy az „elégséges szolgáltatás” úgy írja elő, hogy az teljesen láthatatlanná és értelmetlenné tegye a tiltakozást.

Ennek ellenére az szerdán elkezdődött, rengeteg iskola csatlakozott hozzá, számos szervezet, intézmény, közösség és magánemberek fejezeték ki szolidaritásukat, a diákok pedig a Kossuth téren álltak ki a tanáraik mellett.

A kormány bár továbbra is törvénytelennek nevezi a sztrájkot, el-elismeri a pedagógusok követeléseit és azt ígéri, hogy – ha az uniós péntek is besegítenek – javítani fognak a helyzeten.   Gulyás Gergely szerint „a tanárok követelései jogosak, azokkal a kormány is azonosulni tud”, bár a sztrájkban nem részt vevő tanároknak köszönte meg a távolmaradást. Kövér László egy lakossági fórumon kijelentette, hogy egyetértenek a pedagógusok követeléseivel. „Épp itt az ideje, és reméljük, hogy lesz módunk és érkezésünk is foglalkozni újra az ő fizetésükkel, jövedelmükkel” – mondta.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a tanársztrájkot ugyanakkor továbbra is kormányellenes kampányakciónak minősítette.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A tüntetés végén a háborúra gondolnak a jelenlévők. Egy perc néma csenddel emlékeznek az ukrajnai áldozatokra.

"Békét a világnak, békét Ukrajnának!" - búcsúzik Szűcs Tamás.

Évek óta mondják, hogy az oktatás válságban van - mondja Pilz Olivér.

A jelenleg regnáló hatalomnak 12 éve lett volna, hogy javítsanak a helyzeten, de nem előre mentünk, hanem hátra - ősszegez Törley Katalin.

Ha nem lesz azonnali válasz arra a kérdésre. hogy "Ki fog tanítani?", akkor az a válasz, hogy te meg te meg te - folytatja.

Pilz emlékeztet arra, hogy az utóbbi napokban megkezdődött az ígérgetés, de ők már ennek nem hisznek.

Törley szerint a tanárok tiltakozás a gyerekekért van, a gyerek ugyanis nem közjószág, hanem egyén. A tanár pedig nem a feladatát végrehajtó robot.

Miért is nem engedi a kormány a rendes pedagógussztrájkot? - teszi fel Pilz.
Mert azzal a saját kudarcát ismerné be - felel Törley.

"A kormány nem kiművelt emberfőket akar, hanem olyanokat, akik a szavazólapon az F betű mellé ikszet tud húzni" - mondja Pilz.

"Az oktatás ügye az ország ügye. Békét az oktatásban, békét a világban" - zárják a beszédet, de még megköszönik a tanároknak,a  diákoknak, a szülőknek a kiállást.

10 millió forint gyűlt össze néhány nap alatt a pedagógusok segítésére létrehozott sztrájkalapba - jelentik be.

Törley azt is elárulja: április 1-jén a Tanítanék és a NoÁr közös szolidaritási koncertet szervez.

A tüntetés végén levetítik a NoÁr Tanítani szeretnék klipjét:

  Ez a végére kicsit pezsdített a hangulaton, a számot énekelték sokan a tömegben - jegyzi meg tudósítónk.

Én csak egy tanár vagyok a tévéból, és nem tudom, milyen az, amikor a vállaldra borulnak, amikor apa-anya veszekszik, de te megnyugtatod őket.  

De egy dolgot tudok: ti vagytok a magyar értelmiség utolsó védőbástyája. Ti vagytok az őrzők, a gyerekeink, a jövőnk őrzői!

Megköszöni a tanárainak, aki őt tanította.

Nem hagyom, hogy ezeket az embereket bántsák! - ordítja.

"A társadalmunk, a nemzetünk, a nép nevében" megköszöni a tanároknak, hogy vannak, hogy még mindig itt vannak.

Végül felolvassa a már korábban is elhangzott 12 felkiáltójelet az oktatásért.

12 felkiáltójel az oktatásért
Legyen béke!

1. Nemzeti konszenzuson alapuló, hosszú távú oktatási stratégiát!

2. Egyenlő hozzáférést a minőségi oktatáshoz!

3. Minden gyerek lehessen olyan, amilyen!

4. Csökkenjen a tananyag, csökkenjen az óraterhelés, csökkenjen az adminisztráció!

5. Több pénzt az oktatásra!

6. Szabad tankönyvválasztást és a cenzúra eltörlését!

7. A helyi igényeknek megfelelő, decentralizált oktatást!

8. Felelős és önálló oktatási minisztériumot!

9. Versenyképes fizetést az oktatásban, nevelésben dolgozóknak!

10. Hozzuk haza az országelhagyókat, hozzuk vissza a pályaelhagyókat!

11. Vissza a sztrájkjogot!

12. Unió az Unióval!

Esélyegyenlőség, tanszabadság, szolidaritás!

 

Ungvári Sára tanárjelölt felteszi a kérdést: "ki fog holnap tanítani?" Ő például tanítani akar. De nagyon kevés fiatal van ma az iskolákban - teszi hozzá.

Szeretnék tanítani, ha megengedhetném magamnak - sok fiatal pályakezdő tabár jellemző mondata ez.

A kezdő tanárok lakhatási válságáról beszél, amit a béremelés és szolgálati lakás program enyhíthet.

Ma viszont a kormány spórol az oktatáson, a szociális szférán és az egészségügyön is.

A tanárképzés lebutítása szerinte a "következő generációk szarba vétele".

Ma a tanárjelölteknek nem csak a szakmát kell megtanítani, hanem a túlélést is - mondja.

Tisztességes életszínvonalat a pedagógusoknak! "Segítsetek nekem és a pedagógusjelölteknek, hogy pályára léphessenek, és ne váljanak pályaelhagyókká!"

 

Diáktüntetés szervezői lépnek színpadra, Mihalovics Lilla viszi a szót, "még életemben nem feleltem ennyi tanár előtt" - kezdi. Mi diákok, összefogtunk értetek - mondja a tanároknak, hozzáteszi: addig küzdenek, amíg nem kapják meg a pedagógusok a megbecsülést.

Hisz abban, hogy kap majd teret a szakmaiság, hogy újra szabadok lesznek  a tanárok - mondja.

Szabad ország, szabad oktatás - fejezi be.

Schermann Fruzsina, az ADOM Diákmozgalom elnöke szerint az állam nem akarja tudomásul venni, hogy ba tanárok méltó körülményeket akarnak. A diákok nem a tanulás ellen vannak, nem a tanáraik ellen vanank, hanem az ellen a hatalom ellen, ami ilyen körülmények közé kényszeríti a pedagógusoka - mondja.

"A tanárfogyást kellene megállítani, nem Brüsszel!" - kiáltja. "Állítsátok vissza a tanárokat megbecsülő, szabad oktatást" - üzeni a hatalomnak.

A Csaknekedkislány énekese gitárkísérettel adja elő a megzenésített verset.

"Nem ilyennek képzeltem el a rendet" - ordítja.

"Jöjj el, szabadság! Te szülj nekem rendet,
jó szóval oktasd, játszani is engedd
 szép, komoly fiadat!"

Ezután a Bohemian Betyars tagjaival közösen adják el a mostani pedagógussztrájk himnuszát, a "Fizessétek ki a tanárainkat" című dalt.

Hirdetés