Itthon Lengyel Tibor 2022. március. 09. 17:59

Választás: 140 tonnányi szavazólapot gyártanak, 2 percenként frissülnek majd az adatok

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Csütörtökön tartják az első választási “főpróbát” a Nemzeti Választási Irodánál, ahol 2 perceként frissülő adatokat és gyors előzetes eredményt ígérnek április 3-ára. A nyomda már javában gyártja az összesen 23,5 millió szavazólapot. A 21 milliárdos költségvetésből futja még 165 ezer golyóstollra, ajándék kitűzőre az első választóknak, és annyi borítékra, amivel be lehetne teríteni Budapestet.

Választás 2022
Friss cikkek a témában

Március 10-én csütörtökön tartja a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az április 3-i parlamenti választás és népszavazás országos informatikai főpróbáját, amit két hét múlva, március 24-én megismételnek – mondta a hvg.hu-nak Nagy Attila az NVI elnöke azon a bejáráson, ahol az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. nyomdájában, Kőbányán bemutatták a sajtónak a szavazólapok gyártását. Az NVI-elnök elmondta, hogy az informatikai fejlesztések révén a korábbibál üzembiztosabb – dinamikus helyett statikus – weboldalon közlik majd a részeredményeket, az oldal 2 percenként fog frissülni.

Reviczky Zsolt

Az NVI-elnök a bejáráson ismertette a szavazatszámlálás menetrendjét is: a szavazókörökben először az országgyűlési választások szavazólapjait számolják össze, így a korábbi rendben, az esti órákban várható – még nem végleges – eredmény, a most először a parlamenti voksolással egyszerre rendezett népszavazás – a kormány “gyermekvédelmi” referenduma –, szavazólapjait csak ezután számolják majd meg. A népszavazási ívet a könnyebb megkülönböztethetőség és a gyorsabb számolás érdekében kék színű kerettel jelölik a nyomtatáskor.

Reviczky Zsolt

A nyomdában a bejáráskor egy több száz négyzetméteres gépteremben csak a választás szavazólapjait nyomtatták, szortírozták, és nem ma kezdték. Zsámboki Gábor, az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. vezérigazgatója a hvg.hu-nak elmondta: múlt héten csütörtökön indult a munka, folyamatosan dolgoznak, néhány napot a négynapos, március 15-ét is magában foglaló “hosszú hétvégén” is, és így várhatóan jövő hét közepére-végére végeznek a munkával. Mint a bejáráson elhangzott, a munka nem kicsi: a különféle választási kellékek – dobozok, borítékok – mellett

122 féle, elérő adattartalmú és emiatt eltérő méretű szavazólapot kell legyártani, összesen 23,5 millió példányban.

Nagy Attila, az NVI elnöke a pártlistás szavazólappal
Reviczky Zsolt

Az egyik legszembetűnőbb különbség lesz idén a 2018-as választáshoz képest, hogy a 8,8 millió példányban gyártandó pártlistás szavazólap mérete most egészen kicsi (420x203 mm), mivel csak 6 pártlista szerepel rajta, míg négy éve még 23 pártlistát kellett rajta feltüntetni – a változás egyik oka, hogy az egyesült ellenzék 6 pártja rögtön közös listán indul, ami egynek számít, és egyébként is kevesebb más párt tudott országos listát állítani, mivel ennek a korábbinál jóval több, 71 egyéni jelölt indítása volt az előfeltétele.

Reviczky Zsolt

A 106 egyéni választókerületben természetesen más-más egyéni szavazólapok lesznek, amelyeken a legfontosabb különbség a jelöltek száma, hiszen legkevesebb négy jelölt lesz, de több választókerület is lesz, ahol 11 jelölt nevét kell feltüntetni a papíron. A szavazólapokat mind biztonsági papírra nyomják: biztonsági elem bennük a vízjel (a címer és Magyarország felirat fut körbe) és az egyedi perforálás (a jobb felső sarokban a korona), valamint vannak még más, szabad szemmel nem látható biztonsági elemek is.

Kék kerettel jelölik meg a népszavazási szavazólapot
Reviczky Zsolt

A levélszavazatokat tartalmazó egységcsomagok kiszállítása már tegnap megkezdődött Romániába, ma pedig Szerbiába. A külképviseleti szavazásra szolgáló szavazólapok első szállítmánya pedig elindult már Kínába. A tájékoztatón elhangzott, hogy az ukrajnai háborús helyzet több szempontból is befolyásolja a voksolást: Ukrajnában például, mivel a nagykövetség Kijevből Lvivbe költözött, csak utóbbi városban lehet majd külképviseleten szavazni. Magyarországon pedig van olyan szavazókör, ahol a menekültek miatt kellett változtatni a terveken:

Beregsurányban az általános iskolában lett volna április 3-án a szavazás, de az intézményben Ukrajnából érkezett menekülteket szállásoltak el, így a voksolás helyszínét áttették a helyi óvodába.

Reviczky Zsolt

Az NVI elnöke a hvg.hu kérdésére elmondta, hogy a népszavazással együtt tartott választás lebonyolításának teljes költsége csaknem 21 milliárd forint – pontosan 20,7 milliárd –, ám ez még mindig körülbelül 7 milliárddal olcsóbb annál, mintha külön rendezték volna meg a választást és a referendumot. A nyomdai bejáráson egyébként Zsámboki Gábor vezérigazgatótól azt is megtudtuk, hogy neki ez már a tizennegyedik különféle választása, amit végigcsinál a nyomdánál, ahol a BKK-jegytől az orvosi recepteken át a különféle iratokig mindenfélét gyártanak – az egyik szomszédos teremben éppen az elefántcsontparti kormány megrendelésére készültek állami nyomtatványok.

Néhány technikai érdekesség az április 3-i választásokkal kapcsolatban:

  • A pártlistás szavazólapon 6 lista neve szerepel
  • A népszavazás szavazólapján 4 kérdés olvasható
  • Hat típusú szavazólap lesz: népszavazási, országos listás, egyéni választókerületi, nemzetiségi listás, levélben szavazó népszavazási, levélben szavazó országos
  • 3 méretben készülnek a szavazólapok: 210 x 297 mm – 8,2 millió db, 203 x 297 mm – 6,5 millió db, 203 x 420 mm – 8,8 millió db
  • 122 féle szavazólap készül, ebből a 106 féle egyéni szavazólapot is kétféle méretben gyártják
  • A szavazólapok területe összesen: 1 650 000 m2
  • Hosszában egymás után rakva ezek hossza összesen 8000 km
  • A szavazólapok súlya összesen 140 tonna
  • 7,7 millió borítékot csomagolnak a szavazólapok mellé
  • A két boríték alapterülete összesen 523 km2, mely megközelíti Budapest területét
  • 165 000 db golyóstollat szállítanak ki – az összesen 1270 kg tintával 9900 km hosszan lehetne írni
  • Nemzeti színű szalagból 110 kilométernyit, nemzeti színű zsinórból 55 kilométernyit használnak
  • Ajándéktárgyat is kapnak a szokások szerint az elsőválasztók – idén kitűzőt.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?