Gyűjtéseket rendeznek az Ukrajnából menekülőknek az itthoni karitatív szervezetek, a közösségi oldalakon pedig folyamatosan bővülnek a civilek és a magyarországi települések felajánlásai. Ezeket gyűjtöttük csokorba.
A Migration Aid alternatívát nyújtó segítőket keres a taxis hiénákkal szemben, akik akár 150 ezer forintért kínálnak fuvart Budapestre. Olyanok jelentkezését várják, akiknek 7–9 fős gépkocsija van, szállítással hozzá tud járulni a menekültek segítéséhez mind a helyi vonatállomásokra, mind Budapestre – közölte a szervezet. Emellett feltölthető üzemanyagkártyát gyűjtenek, hogy a szállítást vállalóknak ne csak saját zsebből kelljen fizetni a benzint (ezeket Budapesten lehet leadni). Szállást is keresnek az emberek civileknél, akinek van kapacitása, jelezze a szervezetnek és elviszik hozzá a menekülteket. Ezzel kapcsolatban az info@migrationaid.org e-mail-címen lehet írni (hol van a szállás, hány embert tud befogadni és mennyi időre).
Az ukránok mellett önkénteseiknek is keresnek határmenti 4–5 fős szállásokat a határhoz minél közelebb, ebben is a civilek segítségét kérik. Az egyéb tárgyi adományokkal kapcsolatos gyűjtést a jövőhét elején szeretnék elkezdeni.
Az UNICEF 1997 óta van jelen Ukrajnában és már a konfliktus kezdete óta, azaz 8 éve nyújt humanitárius segítséget, és így tesz most. is: biztonságos ivóvizet, higiéniai eszközöket, elsősegély csomagokat biztosít a rászoruló lakosságnak, valamint pszichológiai segítséget nyújt a traumatizált gyerekeknek. Ukrajnában jelenleg 7,5 millió gyerek van veszélyben. Aki segíteni szeretne, a támogatói oldalukon talál információkat.
„Minden óráról órára változhat” – írja a Budapest Bike Maffia szintén adományokat kérve. Folyamatosan kapcsolatban vannak a helyi polgármesterekkel és aktivistákkal és február 26-án (szombaton) 10–14 óra között várják a IX. kerület Gyáli út 50. alatti Euro Mini Storage-ba azokat az adományokat, amiket délután kivisznek a határra. Ezek lehetnek csomagolt kész szendvicsek, melegétel-konzervek, gyümölcslevek, izolációs fóliák, takarók, hálózsákok, termoszok, babaápolási holmik, nedves törlőkendők, tisztálkodószerek. Kiemelik, hogy csak ezeket az adományokat hozzák a segíteni vágyók, ruhát ezúttal ne. A gyorsan romló helyzet miatt valószínű, hogy hamarosan Budapesten is szükségük lesz önkéntesekre.
A Szallas.hu a Facebookon próbál eljutni az emberekhez. „Ha ismersz olyan embert, akinek segíthetünk, kérjük, oszd meg vele posztunkat” – üzenik. A céljuk összekötni azokat az Ukrajnából menekülőket, akiknek szállásra van szükségük és az elszállásolásra alkalmas szálláshelyek tulajdonosait, akik hajlandóak ingyen vagy kedvezményesen fogadni az embereket. A Szallas.hu jutalékmentességet biztosít a csatlakozó partnereknek és a felajánlott helyekből hamarosan listaoldalt készítenek. A poszt megosztása mellett telefonon (+36 30 344 2000) és e-mailben (szallas@szallas.hu) is lehet keresni a szervezetet a szállást keresőknek és a szállást nyújtóknak is. A civil felajánlásokat az oldalukon nem tudják megjeleníteni, de a fenti esemény alatt ezeket is közzé lehet tenni.
A Magyar Vöröskereszt pénzbeli adományokat gyűjt a humanitárius katasztrófa érintettjeinek, amit a 1359-es adományvonal hívásával vagy az alábbi linken lévő számlaszámra elutalva lehet továbbítani.
A Máltai Szeretetszolgálat pénteken elkezdte befogadni és vidéki intézményekben elhelyezni az ukrán válság elől menekülőket. A Beregszászon működő intézményük továbbra is nyitva áll a segítséget kérők előtt és ők is gyűjtést indítottak a rászorulóknak. Aki segíteni szeretne, az az adomanyozz.hu oldalon online átutalással vagy a 1350-es adományvonal hívásával teheti meg.
Adománygyűjtést indít a Görögkatolikus Metropólia. Az egyház élelmiszereket és egyéb szükségleti cikkeket gyűjt, mint oldalukon írják, parókiáikon várják a fizikai adományokat, de számlaszámukra is lehet pénzt utalni. Az adománygyűjtéssel kapcsolatos információkat ezen az oldalon lehet megtalálni.
A görögkatolikus egyház Nyíregyházi Egyházmegyéje is több kezdeményezést indított a menekültek segítésére. A tárgyi adományok gyűjtése mellett befogadópontokat alakítottak ki az egyház több intézményében. Az egyházmegyei pedagógiai szakszolgálat pszichológusai, lelkészei itt lelki segítségnyújtással is segítik az oda érkezőket. A Nyíregyházi Egyházmegyei Karitász is elindult tele autóval Ófehértóra és azon településekre, ahol szükség van a felajánlásokra: takarók, tartós élelmiszerek, fertőtlenítőszerek, meleg ruházat, kabátok, sálak, sapkák, játékok érkeznek a karitász munkatársainak a jóvoltából. A segíteni szándékozók ezen az oldalon találhatnak információkat.
A Katolikus Karitász az ukrajnai Karitász szervezetekkel együttműködve segíti a menekülőket. A Magyarországra érkezők fogadására bázisokat létesített. A programjukat az 1356-os adományvonal hívásával, online adományozással, illetve átutalással lehet segíteni, további részletek itt.
Az Ökumenikus Segélyszervezet, amely megalakulása óta jelen van Kárpátalján, pénzadományokat gyűjt ahhoz, hogy segítsék a Nyugat-Ukrajnába érkező belső menekültek ellátását. Az adományozás ezen az oldalon keresztül lehetséges.
A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyei karitász szervezet tuzséri Páduai Szent Antal karitász csoportja a záhonyi önkormányzattal kapcsolódott be a menekültek segítésébe. A tuzséri csoport várja önkéntesek csatlakozását, és azt írják oldalukon, hogy további matracokat és más adományokat is várnak a záhonyi művelődési házba. Az akció részleteit itt találja.
Aki az ukrán hadseregnek szeretne adományokat küldeni, az a Gyere Vissza Élve alapítványon keresztül tud karitatív módon segíteni a katonáknak ezen az oldalon. A többcélú civil szervezetben a jótékonysági alapítvány mellett katonai kiképzéssel és veteránokkal foglalkozó részleg is van, a beérkezett adományokat pedig kizárólag a hadsereg szükségleteire fordítják.
A karitatív szervezetek mellett több magyar település is beszállt a mentésbe, többek között:
• Az önkormányzati tulajdonú Csömöri Vendégháznak kötelező térítésmentesen fogadnia az ukrajnai menekülteket a polgármester utasítása alapján. Emellett a krízislakás férőhelyeit is a menekülteknek biztosítja az önkormányzat. Akinek szállásra van szüksége, ezen az e-mail-címen jelezheti: polgarmester@csomor.hu, alpolgarmester@csomor.hu
• Lónyán a polgármester minden menekültnek meleg ételt biztosít, aki felhívja ezt a telefonszámot: +36 30 141 4502 vagy elmegy a falu központjában lévő Művelődési Házba.
• Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Debreceni Karitatív Testület összefogva segíti a menekülteket, meglévő készleteikből segélyszállítmányt indítanak a határ közelébe és a debreceni Auchan áruházban (Kishatár utca 7.) gyűjtőládákat tesznek ki az azonnali fogyasztásra alkalmas élelmiszereknek, mindennapi tisztálkodási szereknek, takaróknak és párnáknak. Mága Zoltán hegedűművész február 26.-ai koncertjén 18.00 órától pénzadomány gyűjtés lesz a Debreceni Református Nagytemplomban, amiket azonnal fogyasztható élelmiszerek beszerzésére fordítanak majd.
Ezeken felül egyre több Facebook-csoport alakul az ukránok és a kint élő magyarok megsegítésére, ahol ruhák és szállás mellett meleg étel lehetőségeket nyújtók és tolmácsok is jelentkezhetnek.
Segítséget nyújt az Ukrajnából menekülőknek? Várjuk az ezzel kapcsolatos információkat az ugyelet@hvg.hu címen.