A médiahatóság új elnöke arról beszélt, hogy a média függetlensége önmaga által gyártott mítosz, az újságíró szükségszerűen elfogult.
Már 2013-ban is pont ugyanezt kérték számon az Európai Unió szervei: azt hangoztatták, hogy vége a magyar sajtószabadságnak. Miközben van annak egy kis pikantériája, hogy szerintük már 2010-ben a törvények elfogadásával, de legkésőbb 2013-ban véget ért. Majd azt mondják, hogy 2021-ben van biztosan vége a sajtószabadságnak. Aminek ennyiszer keltik a halálhírét, alighanem hosszú életű lesz – mondta Koltay András, a médiahatóság új elnöke a 24.hu-nak arról, hogy az Európa Tanács 2021-es jelentése szerint szűkült a kormánytól független nyilvánosság, nagymértékű a kormányzati koncentráció, így eltorzult a médiapiac.
Az egyebek mellett a Magyar Nemzetet, a Nemzeti Sportot, az Origót, a megyei napilapokat, a Hír Tv-t és számos más kormánypárti médiumot tulajdonló Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványról (KESMA), illetve a koncentrált kormánysajtóról is beszélt Koltay. Szerinte nem az a fő kérdés, ki uralja a nyomtatott sajtót vagy a közmédiát, főleg úgy, hogy ma a közösségi média korát éljük. „A magyarországi nyilvánosság ma olyan sokszínű, mint korábban soha, függetlenül attól, hogy politikai alapon ezt ki miként minősíti”.
Az Európa Tanács jelentéséről azt mondta, hogy az aggályos és felszínes, mint ahogy az is, hogy egyes médiumokat egyik vagy másik oldalra sorolnak.
14 oldalon keresztül sorolja a magyar médiahelyzettel kapcsolatos aggályait az Európa Tanács
Az új jelentés külön kitér a járvány miatt veszélyhelyzet során meghozott, a médiát érintő kormányzati döntésekre.
Koltay szerint a jelentésírók a nyugati-európai alkotmányjogi tankönyvek szellemében írnak a sajtószabadság kérdéséről, ami ott sem feltétlenül vág egybe a valósággal.
A szerkesztői függetlenség féltésének például csak steril, laboratóriumi körülmények között lehet értelme. Jogi értelemben viszont igencsak kétes felvetés, hisz mindig felülírja a tulajdonos szabadsága
– mondta.
Azt is hozzátette, hogy nyugaton is vannak olyan bátor szerzők, akik leírják, hogy a média függetlensége önmaga által gyártott mítosz. Hiszen mindig a tulajdonos és más érdekcsoportok érdekei mentén működik, ráadásul az újságíró is szükségszerűen elfogult.