Szanyi Tibor pártja, amelynek a támogatására buzdította Bayer Zsolt a fideszeseket, az állami kampánytámogatást sem veszi fel, így a kamupárt jelzőt is visszautasítja. Az új törpepártok már nem is olyanok, mint az eddig ismert kamuszervezetek.
Néhány óra alatt véget ért a szombaton elkezdődött választási kampány egyik legfontosabb fejezete, az egyéni képviselőjelöltek ajánlásainak összegyűjtése. Igaz, csak a két nagy blokk, a Fidesz és az Egységben Magyarországért számára. A kisebbeknek szokás szerint komoly kihívást jelent az országos listához szükséges, minimum 71 egyéni jelölt aláírásainak összeszedése.
Nem véletlen, hogy az ezt előíró törvénymódosítás benyújtója, Volner János bejelentette, hogy egyszemélyes pártja nem is indul a választásokon. Bayer Zsolt minapi felhívása – amelyben arra buzdítja híveit, hogy írjanak alá a Fidesz mellett a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, a Mi Hazánk Mozgalom, a Munkáspárt–Iszomm pártszövetség, és a Gattyán-párt jelöltjeinek is – érdekes színfoltot jelent abban a vitában, hogy vajon kitől vesznek el inkább szavazatot ezek a hol egyértelműen a Fidesz által kreált, hol dühös ellenzékiek, és rendszerkritikusok által alapított formációk.
Az már látható, hogy a korábbi, tisztán nyerészkedésből, vagy gyakran megtévesztésként egyes ellenzéki pártokra utaló nevű, csupán néhány tizedszázalékot elhozó, jogszabályokra fittyet hányó kamupártok helyett most erősebb, programmal rendelkező, kisebb szövetségeket is létrehozni tudó, jól szervezett, akár egy százalék fölött is teljesíteni tudó törpepártok jelenthetik a két, nagyjából egyforma erős oldal közti ütközőzónát, és fölözik le a bizonytalan, valószínűleg jobbára kormánykritikus szavazókat. Nem túl jó előjel ez az ellenzék számára, különösen, hogy a Závecz Research friss mérése szerint három százalékpontos előnye van a Fidesz–KDNP-nek az egységes ellenzéki listával szemben.
Egyelőre Gattyánék állnak a legjobban, nekik sikerült 106 jelöltet állítani, el is kezdték feltölteni a neveket, fotókat a Megoldás Mozgalom oldalára. De úgy tűnik, a pornómilliárdosnak Détári Lajoson, VV Tommyboyon, és Z’ZI Labor frontemberén Janicsák Istvánon kívül nem sikerült több celebet megvennie. Pedig vélhetően nem is kerülnek olyan sokba az ismert arcok. Janicsákról mindenesetre kiderült, hogy 2 millió forintos megbízást kapott egy néhány oldalas, zavaros, összegányolt „kulturális koncepció” készítésére a szocialista vezetésű zuglói önkormányzattól, miután támogatta Tóth Csabát az előválasztáson.
Sikerült néhány marginalizálódott közéleti szereplőt is megszólítaniuk, így a csengeri örökösnő ügyvédjét, az MDF-et, a Fideszt és az Együtt–PM is megjárt Helmeczy Lászlót, és Popovics Juditot, akit az ellenzéki pártok egyhangúlag utasítottak el, hogy induljon az előválasztáson.
A jelöltek bemutatkozásból nagyon kevés konkrétum derül ki. Nem tűnik úgy, mintha személyükkel, addigi teljesítményükkel valóban meg akarnák győzni a választókat. Van köztük Docler-, és Teqball-alkalmazott is. Huszár Viktor a Megoldás Mozgalom alelnöke lapunknak nem tagadta, nehéz összegyűjteni az ötszáz aláírást, de hétfőn egy tucatnyi jelöltnek már sikerült. Pultjaik előtt valóban nem igen látni érdeklődőket, Huszár szerint azért, mert az emberek félnek kinyilvánítani a véleményüket. Szerinte a legtöbb helyen szükség lesz bekopogtatni a választópolgárokhoz.
A jelölteknek kétfős stábjuk van, de elsősorban a családjukra, barátaikra, és az aktivistákra támaszkodnak. Talán ezért is erősítenek Schmuck Andorral, akinek van némi tapasztalata a kamupártok terén, 2014-ben Szocdemek nevű pártja a 0,3 százalékos választási eredmény után hamarosan meg is szűnt. Gattyán pártja és a Schmuck-féle Tisztelet Társasága együttműködési megállapodást kötött, miután sikerült a két alig látható tömörülésnek összefésülnie az idősügyi elképzelését.
A Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak összesen 98 jelöltje kezdte meg az aláírásgyűjtést, és közölték, hogy jelöltállításkor nem figyelik, hogy melyik a billegő körzet. Csak akkor fontolják meg esetleg, hogy egy-egy körzetben visszalépnek, ha meglesz 71 egyéni indulónak a szükséges ajánlása.
Szanyi Tibor az ISZOMM elnöke a HVG-nek azt mondta, a hétvégére várható, hogy sikerüljön pártszövetségük 80 jelöltje közül az elsőnek összegyűjtenie a szükséges 500 aláírást. Épp ezért kötöttek szövetséget a Munkáspárttal. Ezzel ugyan 10 százalékra emelkedett számukra a parlamentbe jutás küszöbe, aminek megugrását Szanyi is szinte elképzelhetetlennek tartja, de szerinte indulásuk célja az, hogy megmutassák, van igazi baloldali erő az országban. A kamupártos jelző ellen pedig azzal tiltakoznak, hogy nem veszik igénybe az állami kampánytámogatást.
Szanyi és Huszár elképzelhetőnek nevezte, hogy néhány helyen be kell vonni a gyűjtésbe fizetett munkatársakat is. Abban is egyet értettek, hogy vidéken könnyebben gyűlnek az aláírások, mint a fővárosban.
Nem így Toroczkai László, aki lapunknak úgy nyilatkozott, mindenhol jól haladnak a gyűjtéssel, a Mi Hazánk 106 jelöltből már néhány le is adta a szükséges ajánlást. „Nincs szükségünk a Fidesz és Bayer Zsolt segítségére” – mondta arra a kérdésre, hogy érzékeli-e, hogy a fideszesek mennek aláírni.