Itthon Lengyel Tibor 2022. február. 04. 12:00

Van, amiben akár felül is múlhatja az ellenzék a Fideszt

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Már több mint 27 ezer szavazatszámlálót toboroztak civilek. Ők az ellenzéki pártok delegáltjaiként ügyelnek majd április 3-án a választás tisztaságára, nem mellesleg megszámolják a voksokat is az ország 10 214 szavazókörében.

Választás 2022
Friss cikkek a témában

Lesz valami, amiben a választás előtt legyőzheti a Fideszt az ellenzék: hatékony volt a civilek és az ellenzéki pártok toborzó kampánya, így könnyen lehet, hogy több szavazatszámlálót delegálnak az ellenzéki pártok országszerte a szavazókörökbe, mint a kormánypártok. Az egy-egy szavazókört lefedő, országszerte összesen 10 214 testület – amelyek április 3-án hatóságnak, tagjai pedig hivatalos személynek minősülnek – feladata azonban nem csupán a szavazatszámlálás, hanem a választás napján az adott szavazókörben a voksolás törvényes lebonyolítása. Vagyis

ezeknek a testületeknek a szavazás és az eredmény-megállapítás tisztaságának biztosítása egyaránt dolga.

Több civil szerveződés is régóta dolgozik azon, hogy a toborzó munkával elérjék: április 3-án mind a tízezer szavazókörben legyen legalább 2–2 felkészült szavazatszámláló, vagyis összesen legalább 20 ezer ember, aki hozzájárul a választás törvényes lebonyolításához. Ahogy a Fidesz–KDNP is toboroz saját szavazatszámlálókat, pártdelegáltakat a választásra, az ellenzéki pártok is már tavaly nekikezdtek ennek. Az együttműködő hat ellenzéki párt a Tiszta Választásokért Alapítványt bízta meg a feladattal, így jött létre a „Húszezren a tiszta választásért 2022-ben” (20k22) kezdeményezés.

Szavazatszámlálás a 2018-as parlamenti választás idején
hvg.hu

A 20k22 szóvivője, Ruskál-Klemm Csilla a hvg.hu-nak elmondta, tavaly novemberben érték el a tízezres számot, idén február elejére pedig már 17,5 ezer jelentkezőt regisztráltak, de mivel a következő fázisokban – a szavazatszámlálók oktatása, majd az eskütétel során – lehet lemorzsolódás betegség vagy más ok miatt, folyamatosan toboroznak. De nemcsak ők: a tavaly őszi ellenzéki előválasztás megszervezésében és az ottani szavazatszámlálásban részt vevő civilek, a Számoljunk Együtt Mozgalom is az alapítvány partnere.

Jó lenne a 20 ezer, még jobb a 30 ezer

Január végére a 20k22 felhívására jelentkező 17,5 ezer ember mellett a Számoljunk Együtt Mozgalom további 10 ezer regisztráltról számolt be. Vagyis nincs messze a 30 ezres szám, ami még jobb lenne, mint a minimum célként kitűzött 20 ezer. Ha ugyanis 30 ezer szavazatszámláló összejönne, akkor mindenhol 2–2 delegált a szavazókörben tudna dolgozni, egy további pedig végigkísérhetné a mozgóurnát, ellenőrizve az ilyen szavazások tisztaságát, ahogy azt is figyelni tudná, hogy a szavazóhelyiség közelében ne történhessen választási bűncselekmény.

Itt az idei választás újítása: egy kattintással ellenőrizhető a visszaélés

Nem minden csalás szűrhető majd ki, de az igen, hogy visszaélt-e valamelyik párt jelöltje az adatainkkal a február 12-én induló ajánlásgyűjtésnél. Az ezt leleplező újítás ugyan nem tökéletes, de az ajánlásgyűjtés jelenlegi rendszere sem az, mert ahogy korábban a kopogtatócédulákkal, úgy ezzel is vissza lehet élni, és nem csak a kamupártok teszik ezt meg.

Könnyen kiszámolható, hogy a 10 214 szavazókörben április 3-án a szavazás lebonyolításához és a szavazatszámláláshoz legalább 51 ezer ember összehangolt munkájára lesz szükség, közülük pedig legalább 20 ezer a pártdelegált. A bizottságok a legtöbb esetben nem minimál létszámmal működnek, a 20 ezer pártdelegáltnál már a 2018-as választáson is jóval több volt. Akkor valamivel több, 10 285 szavazókört jelöltek ki az országban, ezekbe pedig a Fidesz és a KDNP jelölőszervezetként összesen 14,5 ezer tagot delegált. A most közös listával induló ellenzéki pártok akkor – a Momentum nélkül – összesen 15,1 ezer tagot delegáltak. Ám

míg 2018-ban a kormánypártoknak minden testületben volt legalább egy delegáltja, a koordináció hiánya miatt a számszerűen több delegálttal bíró ellenzéki pártoknak nem: a szavazókörök tizedében egyáltalán nem voltak jelen.

Ruskál-Klemm Csilla szerint ezért is fontos, hogy ezúttal minden szavazókörben legyen legalább két, az ellenzéki pártok által delegált számláló. Bár a 20k22 mozgalom tavaly nyáron csatlakozott önkéntesként a hatpárti alapítvány által koordinált toborzó munkához, maga a kezdeményezés jóval régebbi, és két ember fejéből pattant ki. Kovács Imre és Müller Péter szavazatszámlálóként, illetve önkéntes aktivistaként rálátott a korábbi választásokra. A szavazatszámláló-szervezés problémakörét látva kezdtek el még 2020 őszén megoldási javaslaton dolgozni.

Facebook

(null)

150 önkéntes dolgozik a közös projekten

A 20k22 kezdeményezés mára már mintegy 150 önkéntes közös projektjévé nőtte ki magát. Programozók, jogászok, kommunikációs szakemberek, grafikusok, közösségi média tervezők és más tudással felvértezett önkéntesek alkotják a csapatot. Ahogy nőtt a létszám, úgy specializálódtak a feladatok is. „Engem a családom már totál flúgosnak néz, hónapok óta a más feladataim mellett, éjjel ezen dolgozom, mondjuk közben meg is tanultam 1–2 új szakmát a közös célért” – mondja Nati, az egyik önkéntes, aki például a képzési tananyagot is összeállította.

Mindenki a napi 8 órás munkája és családja mellett szakít időt arra, hogy az általa vállalt heti óraszámban segítse a közös munkát. A pandémia alatt kezdődött a munka, így egy évig nem is találkoztak, csak online tartották a kapcsolatot. Az egyik ötletgazda-vezetőnek, Kovács Imrének annyira fontos ez a projekt, hogy már csak 3 nap dolgozik főállásban a héten: lemondott a fizetése egy részéről, hogy legyen kellő ideje az önkéntesek szervezésére és folyamatirányításra.

Tóta W. a SzavazóFülkében a választásokról: Az ember már nem a nagy Ő-t, hanem a reális kisebbik rosszat keresi

Kétfarkú Kutyák, Mi Hazánk és Gattyán György legnagyobb vállalkozása - vajon bejutnak-e ezek a pártok a Parlamentbe, kellhetnek-e egy koalícióhoz, és egyáltalán, milyen szerepet töltenek be a duális erőtérben? Ezekről beszélgetünk a SzavazóFülkében, ahol szóba kerül a politikai divat is.

Egy másik önkéntes, Péter így jellemezte a csapatot: „Nekem szűk egy év alatt 150 munkaórám van a projektben, és messze nem én tettem bele a legtöbbet. Nekem ez a csapat majdnem egy családot jelent, ahol a legkiválóbbak dolgozhatnak, és azok közül is csak azok, akiknek a szíve is a helyén van.

Kutatók, sikeres vállalkozók, vállalatvezetők, egyetemi tanárok, vezető tanácsadók vannak a csapatban, és érezni, hogy minden területen nagy tudású önkéntesek dolgoznak.

A 20k22 és az ehhez hasonló kezdeményezések biztosíthatják, hogy az ország minden pontján, mind a tízezer szavazókörben legyenek pártdelegáltak a szavazatszámláló bizottságokban, segítve ezzel a tiszta választást és a pontos számolást. Így talán kevesebb lesz az olyan, a 2018-as választáson megtörtént, mégis következmények nélkül maradt eset, hogy például az egyik szavazókörben épp annak az ellenzéki pártnak a jelöltjére nem szavazott senki, amelyik pártlistán a helybéli választók favoritja volt, vagy az, amikor egy kistelepülés köztiszteletben álló lelkésze a rokonainak mondott, határon túlról hozott társaival a személyazonosság igazolása nélkül szavazott.

Hány és milyen tagokból ál egy szavazatszámláló bizottság?

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke az önkormányzatoknak a választáshoz megküldött eljárásrendben azt kéri, hogy a korábbiaknál „lényegesen nagyobb számú” szavazatszámláló bizottsági tag megválasztásáról gondoskodjanak a koronavírus-járvány miatt.

MTI / MTVA / Róka László

A bizottságok legalább öttagúak, ebből három tagot választ az önkormányzat képviselő-testülete legkésőbb március 14-én 16 óráig. A választott tagok – akik a helyi jegyző felhívására jelentkeznek – munkájukért díjazást kapnak, ez most bruttó 50 ezer forint fejenként. Emellett a szavazás napja után nem kell dolgozniuk.

A szavazatszámláló bizottságnak a választott tagok mellett tagjai lehetnek a választókerületben jelöltként indulók megbízottai is (jelölőszervezetenként két-két ember). Ők a pártdelegáltak, őket toborozzák a kormánypártok és az ellenzéki pártok megbízásából a fent említett civil szervezetek. A választott tagok és a pártdelegáltak ugyanolyan jogú tagjai a testületeknek, ugyanazt a munkát is végzik, de a pártdelegáltak nem kapnak a választási központi büdzséből pénzt ezért, viszont a másnapi szabadnap nekik is jár. A szavazatszámláló bizottság működőképességéhez legalább öt tag kell, így ha a pártok delegáltjaival együtt sincs meg az öt tag, akkor a képviselő-testület által megválasztott póttagok közül hívnak be továbbiakat a testületbe.

Hirdetés