Nem csak műtétek maradtak el, sok beteg a diagnózisig sem jutott el.
Óvatos becslés szerint kétszer annyi időre lesz szükség az elmaradások ledolgozásához az egészségügyben, mint ameddig a koronavírus-járvány tart – mondta az InfoRádiónak Lénárd Rita, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) alelnöke. A belgyógyász szakorvos úgy fogalmazott: „ha ma véget érne a járvány, akkor négy évet mondanék. De nem lesz ma vége. Ezért meg kell tanulni együttélni vele: biztosítani kell egymás mellett a járványkezelést és a normál betegellátást, mert úgy néz ki, hogy ez a vírus nagyon ragaszkodik hozzánk.”
Lénárd úgy látja, „sokféle szinten van baj”. A járvány önmagában is sok problémát okozott az egészségügyben, például kiégést. Azoknak is nehéz dolguk volt, akik a szakmájuk szerint más típusú munkához voltak szokva, de áthelyezték őket koronavírusos betegek mellé. „Ez mindenkinek új volt, de aki még csak a közelében sem járt korábban intenzív osztálynak, annak nehezebb egy fulladó beteget ellátni” – magyarázta.
A MOK-alelnök szerint az egészségügyi szolgálati jogviszony is „botladozva indult el”, többen alá sem írták az ehhez kapcsolódó szerződéseket.
Az is problémát okoz most, hogy az idős orvosokat a járvány elején kivonták az ellátásból, ahová nem is tértek vissza. Egyrészt azért, mert egyre újabb járványhullámok érkeztek, másrészt mert továbbra is szüneteltetniük kell a nyugdíjukat munka mellett. Mivel a szakorvosok jelentős része idős, a szakrendelőkben van nagyon kevés orvos - mondta Lénárd.
Nagyon sok a „láthatatlan áldozat” is – magyarázta az alelnök, aki szerint messze nem csak arról van szó, hogy műtétek maradtak el: sok beteget még a diagnózisig sem jut el, mert a betegutak is szétzilálódtak.