Itthon hvg.hu 2022. február. 03. 09:45

Gulyás a Völner-ügyről: Higgyék el, hogy nem tudtam a nyomozásról, Rogánnak nincs köze hozzá

Völner Pálról, Schadl Györgyről, Nagy Ádámról és Rogán Antalról is hosszasan kérdezték az újságírók a Miniszterelnökséget vezető minisztert a kormányinfón.

A Völner–Schadl-ügy hangsúlyos téma volt a csütörtök reggeli kormányinfón, elsőként az RTL Klub kérdezte róla Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert. Arra a kérdésre, hogyan lehetséges, hogy a sajtóból értesült arról, hogy a Miniszterelnökségen és másik két tárcánál is házkutatást tartott a rendőrség november 25-én, azt mondta,

az érintett miniszterek mindenhol értesültek erről.

Ő azért nem volt képben, mert a paksi bővítésért felelős Süli János tárca nélküli miniszter csak névleg tartozik a Miniszterelnökséghez.

Hozzátette: a nyomozás titkosított volt, annak keretében a nyomozók egy olyan cégről kértek adatokat, amelyről nem lehetett volna arra következtetni, hogy a Schadl-ügyhöz köze lenne, Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztésére pedig akkor még nem tett javaslatot az ügyészség. „Tehát, ha tájékoztattak volna engem vagy bárki mást, akkor sem sejtette volna senki, hogy ez összefüggésben áll az ezt követő meggyanúsításával Völner Pálnak” – magyarázta.

Indult-e vizsgálat annak gyanúja miatt, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, Rogán Antal kabinetfőnöke, Nagy Ádám Schadl György segítségével tehette le? Erre a kérdésre Gulyás azt felelte: „Nem kellett, hogy a kormányban vizsgálat induljon”, mert a pécsi egyetemen indult. Ha majd az véget ér, meglátják, van-e valamilyen teendő, „de ez nem kormányzati szintű kérdés”.

Gulyás azt is mondta, hogy a Nagy Ádámról szóló állítás úgy hangzik: személyesen nem vett részt vizsgán. „Abban az időben nem személyes, hanem online vizsgák voltak, tehát azzal, hogy személyesen nem vett részt vizsgán, azzal semmi baj nincsen, az a kérdés, hogy online formában részt vett-e.”

Azt vizsgálják, hogy Rogán Antalnak bármilyen más módon lehetett-e kapcsolata ehhez az ügyhöz? Erre válaszul úgy fogalmazott Gulyás: „Semmilyen olyan adat nem áll az én rendelkezésemre, amelyből akár csak feltételezni lehetne, hogy Rogán Antalnak bármi köze lenne az ügyhöz.”

A miniszter azt mondta, véletlen időbeli egybeesés, hogy a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar felügyelete éppen tavaly októberben került át a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához, nincs köze a Völner-ügyhöz (bár ő Schadl-ügyként hivatkozott rá). „Korábban akartuk már a végrehajtás felügyeletét áttenni az újonnan létrejött hatósághoz, de miután látszott úgyis az, hogy ez összefüggésben áll, minket ez a látszat sem zavar: akár ez is lehetett volna a reakció arra az ügyre, ami kiderült.” Hozzátette azt is, hogy jelenleg a kar még nem választott elnököt a letartóztatott Schadl György helyett.

A 444.hu kérdésére Gulyás Gergely közölte: kitart januári kijelentése mellett, amely szerint a Völner–Schadl-ügy egyedi elkövetés volt. „Akkor is azt mondtam, és most is azt tudom mondani, hogy a gyanúsítás lényegi részét tartalmazó legfőbb ügyészi átiratot ismerjük, annak alapján igen.” Ez azt tartalmazza – magyarázta a miniszter –, hogy két cégnél Völner Pál érdeklődött a gyanúsítás szerint, ennek mentek utána a nyomozók.

Gulyás „koncepciózius szemléletnek” nevezte azt a felvetést, amely szerint az ügyben három minisztérium érintett, nem pedig egyedül Völnerről lenne szó.

Arra a felvetésre, hogy szóba került-e a kormányülésen Nagy Ádám ügye, a miniszter csak annyit mondott: „A kormány egy komoly testület.”

„Nem tudom” – válaszolta, amikor arról kérdezték, hogy miért kaphatott Schadl György diplomata-útlevelet. Aztán pontosított: úgy tudja, hogy minden kamarai vezetőnek van ilyen okmánya, és ha így van, ezt nem is tartja bajnak.

Völner Pálnak le kellene mondania a képviselői tisztségéről? „Azt Völner Pál tudja eldönteni. Miután Völner Pál tagadja a gyanúsításban foglaltakat, ezért nyilván úgy gondolja, hogy nem” – válaszolta Gulyás, aki szerint, ha a gyanú igaznak bizonyul, akkor a politikusnak le kell mondania.

A 24.hu munkatársának azt a kérdését elhárította Gulyás Gergely, hogy Völner meg fog-e jelenni a parlament tavaszi ülésszakán, szerinte erre Völnernek kellene válaszolnia.

Amikor ismét Nagy Ádám vizsgáinak „megvarázslása” került szóba, Gulyás az ellenzéket vette elő. „Ha egyáltalán ez igaz, az természetesen nem helyes, de még mindig sokkal jobb, mint amit a balliberális oldalon szoktak csinálni: hogy diplomásnak hazudják magukat úgy, hogy nem diplomásak, vagy diplomát írnak be az életrajzukba úgy, hogy meg sem jelentek soha az egyetemen” – válaszolta.

Ügyvédje korábban arról beszélt, hogy Völner lehallgatása illegális volt. Ez történt? – kérdezték Gulyást, aki úgy reagált: „Ne haragudjon, de honnan tudjam? Folyik egy büntetőeljárás, annak megvannak a szabályai. Mi közöm van nekem ahhoz?” Szerinte ő teljesen illetéktelen a kérdésben, hiszen az ügyészség nem tartozik a kormány irányítása alá, jogszabályok alapján működik, és végzi a munkáját.

Megkérdezték azt is Gulyástól, van-e arra lehetőség, hogy Varga Judit igazságügyi minisztert (akinek Völner a helyettese volt) vagy Rogán Antalt kormányinfón lehessen kérdezni. „Egyelőre nem törtek a székemre” – mondta, hozzátéve, hogy Vargának számtalan közszereplése van, és Rogán is „időnként újságírói kérdésekre válaszolni kénytelen”, így a továbbiakban is ezeket a lehetőségeket tudja javasolni.

A Telex azt kérdezte Gulyástól, ki tudja-e zárni, hogy Völner–Schadl-ügyben keletkezett lehallgatási jegyzőkönyvekben szereplő Tóni, Barbara és Ádám név Rogán Antalt, a feleségét, Rogán Barbarát és Nagy Ádámot takarja. „Az ügyészség megkeresését javaslom” – válaszolta.

„Miután nincs jogi relevanciája, ha tudnám, se mondanám meg” – felelte Gulyás arra a kérdésre, tudják-e, hogy mely közszereplő lehet azokon a kompromittáló felvételeken, amelyek Schadl György hálószobájának páncélszekrényéből kerültek elő a nála tartott házkutatás során.

A hvg.hu-ra nem került sor a kormányinfón, kollégánk nem tehette fel a kérdéseit.

Hirdetés