Orbán Viktor a folytatásról beszél, mégis nagyobb arányú állományfrissítést hajtott végre egyéni képviselőjelöltjeinek kiválogatásakor, mint a 2018-as választás előtt. Nagy kiesők, visszatérők, kudarcaikat megúszó többszörös vesztesek is megmérkőznek a közös ellenzéki jelöltekkel.
Nem volt még rá példa Magyarországon, hogy az ország legnagyobb – és most már 12 éve kormányzó – pártjának amiatt főjön a feje a parlamenti választások előtt alig 90 nappal, hogy egyszerre három, súlyos korrupciós bűncselekménybe keveredett politikusa helyére találjon megfelelő indulót. Fél éve valószínűleg a pártközpontban sem számoltak vele, hogy a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással 2019-ben megvádolt orosházi Simonka György és a hivatali vesztegetés elfogadásával egy évvel később meggyanúsított törökszentmiklósi Boldog István után még egy, a körzetét addig stabilan hozó jelöltet kell majd tisztességesebbnek tűnőre cserélni.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke elleni nyomozás „járulékos veszteségeként” a közelmúltban lebukott igazságügyi államtitkár, Völner Pál ellen ráadásul szinte a legrosszabb időzítéssel, a választás előtt alig négy hónappal indult eljárás. A gyanú szerint összesen 83 millió forint kenőpénzt elfogadó politikus esztergomi választókerületébe így az utolsó utáni percben, akkor kellett elkezdeni a káderkeresést, amikor a többiben már lényegében lezárták a jelölést. A dilemmára végül a hivatalos kampány kezdete előtt három héttel talált megoldást a pártvezetés. A múlt héten a párt országos választmánya által is jóváhagyott döntés szerint a focipályákról, játékvezetőként is ismerhető Erős Gábor, Esztergom jelenlegi alpolgármestere indul áprilisban Völner – ahogy a közösségi oldalakon mostanában emelgetik: „a nyergesi Tony Soprano” – helyén (a politikus az Esztergomtól 20 kilométerre fekvő Nyergesújfalun él).
A jelölt kiválasztása túlmutat a hirtelen megoldandó személyi problémán, Erős ugyanis a várost 2019 óta vezető Hernádi Ádámnak – a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt unokaöccsének – a jobbkeze. Ha nyer, azzal egyértelműen a Völnerrel erősen konfliktusos viszonyt ápoló Hernádi(ak) befolyása nő a térségben. Már csak azért is, mert a képviselő(jelölt)séggel a Fideszben fő szabály szerint a legtöbb helyen egybeeső, a pártszervezésben és a kampányfelkészülésben kulcsfontosságú választókerületi elnöki poszt helyi forrásaink szerint nem Erősé, hanem Hernádi Ádámé lesz hamarosan.
A Fidesz egyéni jelöltjeiről szóló elemzésünket elolvashatja a csütörtökön megjelenő HVG-ben, vagy a hvg360-on.