Demeter Szilárd, Vidnyánszky Attila és Ókovács Szilveszter is kiállt a kulturális államtitkár mellett, akit egy jobbikus politikus lopás miatt tervez feljelenteni.
Ahogyan arról korábban megírtuk, Brenner Koloman jobbikos országgyűlési képviselő bejelentette, hogy feljelenti Fekete Péter kulturális államtitkárt, amiért saját bevallása szerint múzeumi tárgyakat visz egyik intézményből a másikba.
Erről az államtitkár pénteken beszélt az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár átadóján, ahol megmutatott egy focilabdát, amely a Petőfi Irodalmi Múzeumból (PIM) származik. Az író halála után került az intézménybe. „Számmal, múzeumi tárgyként a Petőfi Irodalmi Múzeumba bevételezték ezt a tárgyat... ...én megengedtem magamnak, hogy egy ilyen tárgyat hozzak kulturális kincsként magammal erre az eseményre” – mondta Fekete Péter.
Vasárnap több intézményvezető is közleményt adott ki, amelyben kiállt Fekete Péter mellett – számolt be a Magyar Hang az Origo nyomán. „Fekete Péter kulturális államtitkár az elmúlt négy évben több száz kulturális eseményt, intézményt nyitott meg. Ezen alkalmak egy jelentős részén kulturális intézmények kiállítási tárgyainak bemutatásával szemléltette a magyar kulturális tradíciók szövetét, összhangját és egymásra épülését. Azok, akik ezt a szellemes, szimbolikus és formabontó szemléltető módszert – amelynek használata során a jogszabályok szerint járt el – újságírói és jogi eszközökkel támadják, csak azt árulják el, hogy ők nem vettek részt ezeken a rendezvényeken, de nem is próbálták megismerni a valós tényeket” – áll a közleményben.
Az érintettek szerint „képmutató hecckampány helyett inkább járjanak az eddiginél lényegesen többet kiállításra, színházba, koncertre, táncelőadásra, operába, olvassanak sokkal több könyvet, nézzenek jó filmeket és hallgassanak sok zenét. Ha megteszik, akkor talán majd belátják, hogy nem a kulturális értékek és értékteremtők előtt tisztelgő gesztus, hanem annak tudatos félreértelmezése az elítélendő cselekedet”.
Az aláírók között: Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Cseke Péter, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója, Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, Kiss B. Atilla, a Budapesti Operettszínház főigazgatója, L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, Oberfrank Pál, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatója, Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója, Szabó Ágnes, a Gózon Gyula Kamaraszínház igazgatója, Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság titkára, Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója.
A könyvtár megnyitóján az evangélikus gyűjteményért felelős Prőhle Gergely, a PIM korábbi főigazgatója is felszólalt, s üzent Feketének: „Ugye volt idő, amikor én a Petőfi Irodalmi Múzeumból sok mindent elhozhattam volna. Nem tettem. Remélem vissza is viszed ezt a labdát, kedves Péter!”.
Azt követően, hogy olvasta Brenner feljelentésről szóló bejelentését, Prőhle reagált az esetről eredetileg beszámoló 444.hu-nak. Azt írta: Prőhle Gergely szombat este reagált a 444.hu cikkére. Azt írta: „amikor felfedeztem, hogy Brenner Koloman az avatáson elhangzottak alapján feljelentést tett az államtitkár ellen, rá kellett jönnöm, hogy vagy a rovat (?) neve megtévesztő, vagy az agybaj valóban terjed – ami egy országgyűlési képviselő, az ELTE BTK korábbi dékánhelyettese esetében legalábbis aggasztó, de még inkább nehezen elképzelhető – régi ismeretségünk alapján legalábbis. Szögezzük le: az államtitkár nem lopta el a gesztusként még csak nem is átadott, hanem megmutatott labdát. Még a műtárgyvédelmi szempontoknak is eleget tett, amikor kesztyűt húzott a felmutatáshoz”.