A gazdasági lap szerint felvetődik a kérdés, hogy ha kikap a választásokon, úgy Orbán elfogadja-e majd az eredményt, vagy szembeszáll azzal, ahogy a volt is amerikai elnök, Donald Trump is tette.
Három, választásra készülő „erős emberről”, Orbán Viktor magyar miniszterelnökről, Jair Bolsonaro brazil és Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnökről ír újabb vezércikkében a Financial Times. A lap szerint mindhárom politikus gyengébb lehet annál, mint amilyennek látszik, és elképzelhető, hogy idén mindhárman távozni kényszerülnek. Az írást a Népszava tekintette át.
A cikkben szóba kerül a Freedom House újabb kutatása, hogy a világban 15 éve szorul vissza a jogállam, ám most nem kizárt, hogy több helyen is megtörik az irányzat. Így viszont a levegőben lóg a magyar kormányfő, Orbán jövője: ő ugyan az illiberális modell hangos hirdetője az FT szerint, egyben „a trumpi jobboldal hőse” Amerikában, ám a demokrácia lebontása miatt összetűzésbe került az EU-val.
A gazdasági lap szerint Orbánnal kapcsolatban az a kérdés is felvetődik, hogy ha kikap, akkor vajon elfogadja-e majd az eredményt, vagy megpróbál szembeszállni vele, ahogyan azt Donald Trump volt amerikai elnök is tette.
A Financial Times szerint a Fülöp-szigeteken sokkal egyszerűbb a képlet, mert az elnök, Rodrigo Duterte nem tudta véghez vinni az alkotmány módosítását, így mandátuma lejártával távoznia kell. Az aggasztó viszont, hogy kihívója a korábbi diktátor, Ferdinand Marcos fia, aki ráadásul párban indul a mostani államfő lányával.
Az FT szerint Jair Bolsonaro, a „trópusok Trumpja” szintén vesztésre áll. (Brazíliában októberben hívják az urnákhoz a szavazópolgárokat.) A lap szerint Bolsonarónak még az is belefér, hogy katonai puccsot robbantson ki, habár a demokratikus intézmények elég erősnek látszanak ahhoz, hogy ellenálljanak egy ilyen próbálkozásnak.
A lap megemlít egy negyedik erős embert is, Recep Tayyip Erdogan török elnököt. Neki az elemzés szerint csak jövőre kell megmérettetnie magát választáson, ám a helyzetét több tényező is nehezíti. Ilyen a száguldó infláció is, és az elhibázott gazdaságpolitika miatt gyengébbnek tűnik, mint korábban.