Itthon hvg.hu 2021. december. 28. 10:49

Változnak az érettségi vizsgakövetelmények 2023-tól

Az új rendszer a tanulók önálló problémamegoldásának és kreativitásának ad több teret, és csökkenti az elvárt ismereteket.

Az önállóság és a kreativitás jegyében több tantárgy esetében új értékelési formákat vezetnek be 2023-tól az érettségi vizsgakövetelményeknél – írja a Magyar Nemzet. A lap a 2023/24-es tanévtől életbe lépő változások közül példaként említi a következőket:

  • A természettudományos tantárgyak (földrajz, kémia, biológia, fizika) esetében projektmunka is készíthető középszinten
  • Projektmunkát kell bemutatni továbbá az állampolgári, gazdasági, közigazgatási ismeretek és a mozgóképkultúra vizsgán is
  • Az informatika vizsgatárgyat felváltja a digitális kultúra – ez magában foglalja az internetes etikettet, az online zaklatás és adatvédelem témakörét is
  • Magyarból újdonság, hogy a szövegértési feladatsorban nyelvtani ismeretek is helyet kapnak
  • A történelemnél pedig megnövekszik a magyar történelem aránya

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere lapnak azt mondta, a Nemzeti alaptanterv (Nat) és a kerettantervek megújulása maga után vonta, hogy ehhez igazítsák az érettségi követelményrendszert is.

A megújult érettségi követelményrendszerhez mintafeladatsorok készültek, ezek az Oktatási Hivatal honlapján érhetők el.

Ami a határidőket illeti: a rendes, a szintemelő, az előrehozott, a kiegészítő, az ismétlő, a javító és a pótló érettségi vizsgákat a 2023. október–novemberi vizsgaidőszakkal bezárólag, még a 2002-es oktatási miniszteri rendeletben szabályozott részletes vizsgakövetelmények szerint kell letennie minden vizsgázónak. A 2024 tavaszi vizsgaidőszaktól mindenkire egységesen az új vizsgakövetelmények érvényesek.

Diákok tízezreit érintő változások jönnek az oktatásban

Több új egyetem is fenntartót váltott, szeptembertől pedig még többen tanulnak majd az újraszabott Nemzeti alaptanterv alapján. És van más is.

 

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.