Itthon MTI / hvg.hu 2021. december. 14. 16:36

Orbánhoz, Áderhez és Kövérhez fordult az Alkotmánybíróság elnöke az ellenzék elképzelései miatt

Sulyok Tamás azt kéri, hogy biztosítsák az Alkotmánybíróság alkotmányos rend szerinti működőképességét.

Nyílt levelet írt Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke, mert úgy látja, az utóbbi hónapokban egyre erősödnek az olyan politikai jellegű elképzelések, amelyek egy kormányváltás esetén az alaptörvény tollvonással történő eltörlését és az Alkotmánybíróság testületének feloszlatását helyezik kilátásba. Az elnök állásfoglalását a testület honlapján kedden hozták nyilvánosságra.

Az Alkotmánybíróság elnöke azt írta, hogy az egyes pártok által megfogalmazott és velük szimpatizáló értelmiségi körök által támogatott nézetek a jogállamiság és a demokrácia elleni közvetlen és súlyos támadások, és mint ilyenek, egy demokratikus jogállamban teljességgel elfogadhatatlanok.

Sulyok Tamás levelében – amelyet a hatalmi ágak képviselőihez, Áder János köztársasági elnökhöz, Orbán Viktor miniszterelnökhöz és Kövér László házelnökhöz címzett – úgy fogalmaz: "az alkotmánybíróságok a jogrendszer zavartalan működésének biztosítékaiként őrködnek afelett, hogy a hatalmi ágak aktusai megfeleljenek az alkotmányok előírásainak. A magyar Alkotmánybíróság más európai alkotmánybíróságokhoz hasonlóan olyan testület, amely a jogállami és demokratikus működésnek az európai alkotmányos demokráciákban általánosan elfogadott garanciája".

"Az Alkotmánybíróság valamennyi hatalmi ág felett alkotmányos kontrollt gyakorol, de zavartalan működését a törvényhozó és a végrehajtó hatalmi ágak együttesen kötelesek biztosítani" – hangsúlyozza az elnök.

Sulyok szerint az Alaptörvény, az alkotmányos rend és az Alkotmánybíróság egymástól elválaszthatatlanok, olyan koherens rendszert alkotnak, amelyben bármelyik elem sérelme a demokratikus jogállamot alapjaiban rendíti meg. Hozzáteszi, emiatt az Alaptörvény bármely elemének Alaptörvény-ellenes megváltoztatása olyan előre nem látható, bizonytalan helyzetet eredményez, amely a demokratikus jogállam végét jelentheti.

Sulyok Tamás a nyílt levél végén arra kéri Áder Jánost, Orbán Viktort és Kövér Lászlót, hogy biztosítsák az Alkotmánybíróság alkotmányos rend szerinti működőképességét.

Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt beszélt arról, hogy választási győzelem esetén egyszerű többséggel is hozzányúlnának az Alaptörvényhez, illetve a Fidesz kizárólagos hatalombirtoklását szolgáló kétharmados törvényekhez. Magáévá tette ugyanis azokat az alkotmányjogászi véleményeket, miszerint az Alaptörvény tiltja a kizárólagos hatalomra törekvést (amit a Fidesz megvalósított), és ez kellő jogalapot ad a cselekvésre. Az első ilyen véleményt először Vörös Imre jogtudós, egykori alkotmánybíró fogalmazta meg.

A tervekkel kapcsolatban már többen is kritikát fogalmaztak meg. Jakab András alkotmányjogász szerint párhuzamos rendszerekhez, erőszakhoz vezetne, ha az ellenzék sima többséggel alkotmányozna. Majtényi László alkotmányjogász, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet vezetője a hvg360-nak adott interjúban azt mondta, Márki-Zay Péter kormánya nagyon gyorsan megbukna, ha egyszerű többséggel elkezdene alkotmányozni, illetve hozzányúlna a sarkalatos törvényekhez. Erre sem jogi, sem politikai lehetőséget nem lát.

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.