Itthon hvg.hu 2021. december. 08. 17:50

Súlyosan megsértette az állam a halmozottan fogyatékossággal élők és a gondozó családok jogait

Nyert az állam ellen az otthongondozó anyák és gyerekeik perében a Társaság a Szabadságjogokért. Az érintetteknek kártérítést ítélt meg a Fővárosi Törvényszék.

Négy éve indított pert hat idős édesanya és súlyos-halmozott fogyatékossággal élő gyerekei nevében az állam ellen a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), amelyet most megnyert. Ahogy a közleményükben írták:

a Fővárosi Törvényszék ítélete óriási hatással lehet több ezer, hasonló helyzetben lévő család életére.

A TASZ szerint Magyarországon azok a családok, amelyeknek fogyatékossággal élő felnőtt ember is tagja, csak emberileg tarthatatlan helyzetek közül választhatnak: vagy mindentől elzárt, határ menti, több száz fős tömegintézményben helyezik el a szerettüket, vagy életük végéig vállalják a napi 24 órás gondozási munkát.

A jogvédő szervezet ügyfelei az utóbbit választották, feladva a munkahelyüket, a szociális kapcsolataikat, emberhez méltó életüket.

A hat, testileg és lelkileg is elfáradt nyugdíjas édesanya évtizedek óta várja a segítséget az állami szervektől azért, hogy ne rájuk háruljon a folyamatos otthongondozói munka. Ezt már csak azért is teljes joggal várják el, mert az ENSZ által 2007-ben ratifikált Fogyatékosügyi Egyezményének megfelelően az állami szervek kötelesek lennének megfelelő támogatott lakhatást biztosítani, ahol a felnőtt fogyatékos emberek az önálló életükhöz kapnak segítséget.

Csakhogy a TASZ szerint ezen a téren a magyar államnak súlyos mulasztása van, ezért személyiség jogi pert indított a tizenkét felperes képviseletében az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság mint a fogyatékos személyekért felelős minisztérium és fenntartó ellen. A per célja az volt, hogy a bíróság kimondja: az állami szervek máig súlyosan sértik a felperesek emberi méltósághoz, egyenlő bánásmódhoz és magánélethez fűződő személyiségi jogait azzal, hogy nem tartanak fenn a törvénynek megfelelő támogatott lakhatást a fővárosban és környékén.

A Fővárosi Törvényszék a mostani ítéletében megállapította a jogsértést, és kimondta, hogy a családok számára azonnal létre kell hozni támogatott lakhatási férőhelyeket. Továbbá az elszenvedett súlyos lelki szenvedéseik miatt fejenként 5 millió forint nemvagyoni kártérítés illeti meg őket.

Hirdetés