Korábban rosszul kodifikálták a törvény módosítását.
Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény 19. § (18) bekezdésében a „4. § (6) bekezdését” szövegrész helyébe a „4. § (5) bekezdését” szöveg lép.
Ez az egy mondat sok endometriózisban szenvedő beteg előtt nyit meg egy kiskaput. Korábban ugyanis rosszul kodifikálták a törvényben azt a lehetőséget, hogy a folyamatban levő esetekben lehessen átjárás állami és magánellátás között. Vagyis, akit a törvény előtt már kezelt az orvosa magánrendőben például endometriózissal, azt műthesse még államiban közfinanszírozottan. A hibára Szél Bernadett hívta fel a figyelmet, és kérte a módosítást az Emmitől, és most szintén ő jelentette be a Facebookon, hogy egy évvel később javították a korábban elrontott törvényt.
Endometriózis: Bizonyos esetekben lehet átjárás a magán- és az állami ellátás között
A járvány végéig várhatnak arra az endometriózisban szenvedő nők, hogy a kormány napirendre vegye helyzetük rendezését. Előbb ugyanis nem születik meg az a rendelet, amelyben néhány egészségügyi ellátásánál engedélyezhetik, hogy az orvos magán- és állami ellátásban is kezelhesse ugyanazt a beteget.
Szél Bernadett felidézte azt is, hogy korábban petíciót is indított az endometriózisban szenvedő nők közfinanszírozott ellátásáért, ez több mint 34 ezren írták alá. Az új törvény ugyanis specialistákhoz járó endometriózusos nők tízezreit hozva lehetetlen helyzetbe azzal, hogy mereven szétválasztotta az állami és magánellátást.
„Megtiltották, hogy a magánrendelésen kezelt betegséget állami rendszerben műthesse ugyanaz az orvos. Az endometriózisban szenvedő, speciális szakértelmet igénylő betegeket így a fizetős magánegészségügy felé terelték. Többen is írtak nekem, hogy az orvosuk átment a magánegészségügybe, és már csak ott műt, az ő betegségük kezeléséhez pedig kevesen értenek az országban. Az állami rendszerben a járvány miatt eleve leálltak a műtétek, utána is több hónapos volt a várólista. Ezek a nők most súlyos százazereket fizethetnek egy-egy nőgyógyászati műtétért, mert vagy átment az orvosuk a magánellátásba, vagy nem műtheti meg őket államiban” – részletezte a Facebook-posztban a politikus.
Szél Bernadett szerint bár a kiskapu a módosításnak köszönhetően mostantól él, ez nem elég segítség, hiszen „az újonnan diagnosztizált esetekben már nem műtheti az orvosuk a nőket az államiban, ezért — hacsak nem akarják végigjárni a procedúrát államiban, és ki tudja meddig műtétre várni —, mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk.” Szél Bernadett azt ígéri, mindent meg fog tenni azért, hogy „ne kelljen nők százezreinek milliókat fizetniük azért, ami közfinanszírozott elltásában járna nekik”.