Megvan a statisztikai visszaesés oka: változtattak a kórházak adatszolgáltatási módszerén. A régi rendszer szerint viszont áprilisi magasságokban van a lélegeztetettek száma.
Még hétfőn számolt be róla a 444.hu, hogy több mint 22 százalékkal csökkent a lélegeztetőgépen lévők száma Magyaroszágon, miközben a többi kórházi adatból nem utalt arra semmi, hogy emögött nagyszámú halálozás vagy gyógyulás állna. Mint kiderült, ennek az az oka, hogy egy új szabály szerint az adatközlésben csak az számít „lélegeztetettnek”, akiket invazívan, azaz intubálva, légcsőbe helyezett csövön keresztül juttatnak oxigénhez. Azok, akik csak a légzésben segítő eszközöket (pl. oxigénmaszkot) kapnak, kikerültek a nyilvántartásból.
Az RTL Klub híradójának keddi riportja szerint a Koronavírus Sajtóközpont azzal indokolta a döntést, hogy „egységesebb, részletesebb adatszolgáltatásra kérték a kórházakat.” Azt azonban elárulták, hogy 513-an vannak lélegeztetőgépen, illetve 471-en kapnak légzéstámogatást, amely összeadva (tehát a korábbi adatszámítás szerint) 984-et ad ki. Ez az április adatok szintjén van.
Ferenci Tamás biostatisztikus szerint ez a változtatás önmagában érthetetlen, mert efféle mutatókat nem lehet felüldefiniálni. Szerinte az adatközlési probléma megoldható lenne azzal, ha elérhetővé tennék az invazív és a noninvazív lélegeztetettek számát is. Hozzátette: Magyarországon az adatközlés sosem volt annyira átlátható, hogy az emberek pontosan érthessék, mit is takar az, ha valakit lélegeztetnek.