Az összegből csak az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinákat vehetünk, illetve a járvány alatti túlmunka kifizetését is támogatja az EU.
„Az Európai Bizottság 250 millió eurót juttat Magyarországnak a REACT-EU forrásaiból az Európai Szociális Alap magyarországi operatív programja, az »Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program« módosítását követően tudatta pénteki közleményében az Európai Bizottság.
A 250 millió eurós összeg 13 millió vakcina beszerzésére alkalmas, azonban a kormány hivatalosan kizárólag olyan oltóanyagot vehet belőle, amit az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is jóváhagyott.
„Ezenfelül a többlettámogatás arra szolgál, hogy pénzügyi kompenzációban részesüljön az a mintegy 7000 magyar orvos és ápoló, aki túlórában dolgozott a világjárvány során” – tették hozzá a közleményben.
A REACT-EU a NextGenerationEU helyreállítási eszköz része, és 5,6 milliárd euró többletfinanszírozást biztosít (folyó árakon) kohéziós politikai programok céljára 2021-ben és 2022-ben. A támogatott intézkedések a munkaerőpiac ellenállóképességét kell hogy növeljék, vagy a zöld és digitális átállást kell segítsék az Európai Bizottság álláspontja szerint.
Eközben kiderült: a kabinet szeptemberben Brüsszelben már azért lobbizott, hogy Magyarország mégis kaphasson a Pfizer oltóanyagaiból annak ellenére, hogy májusban még azt kommunikálták, nincs szükség további Pfizer–oltóanyagra. A kérdés az 5–11 éves korosztály oltása miatt lehetett ennyire sürgető, hiszen más gyártók vakcináit nem hagyták jóvá az 5–11 éves korosztály számára:
Hátraarc: Visszatér a kormány az uniós vakcinaszerződésbe, hogy Pfizerrel olthassák az 5-11 éveseket
Az EMA engedélye már megvan, december 20-án érkezhet az első, 5-11 éves gyermekeknek szánt Pfizer-szállítmány Magyarországra. De miért kell ilyen sokáig várni, hogy be lehessen oltani koronavírus ellen a kicsiket? Miért kell nekik egyáltalán vakcina, ha úgyis enyhe tünetekkel vészelik át a betegséget? Kinek nem lehet beadni?
(Nyitóképünk illusztráció)