Itthon Domány András 2021. november. 25. 15:56

Nem alkotmányellenes, ha azért büntet a rendőrség, mert zavarjuk mások rendezvényeit

Domány András
Szerzőnk Domány András

A „fehéreket sújtó rasszizmus” ellen tiltakoztak, megbüntették őket, mint kiderült, nem alkotmányellenesen.

Az Alkotmánybíróság Schanda Balázs vezette tanácsa két olyan radikális jobboldali aktivista panaszát utasította el, akik azt tartották Alaptörvény-ellenesnek, hogy nem akadályozhatták meg a velük ellentétes nézeteket valló polgárok összejövetelét. A panaszos, a „Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom” egyik meg nem nevezett alelnöke – ügyvédje, ahogy a másik ügyben is, Gaudi-Nagy Tamás korábbi Jobbik-képviselő – 2020 júniusában jelent meg csoportjával és a „Légió Hungária” jelképeit viselő társaival az amerikai nagykövetség előtt, az afroamerikaiakkal szembeni rasszizmus ellen szervezett, szabályosan bejelentett és a rendőrség által tudomásul vett tüntetésen.

Azt állította, ő is a rasszizmus ellen kíván tiltakozni: a fehéreket sújtó rasszizmus ellen. A csapat egyik tábláján például a „Le a zsidó rasszizmussal! Free Palestine” felirat volt olvasható. A többi tüntetőnek azt kiabálták, hogy „Hazaárulók!” A rendőrség szétválasztotta a két csoportot, majd gyülekezési joggal visszaélés szabálysértése miatt 80 000 forintra bírságolta a panaszost, amit a bíróság is jóváhagyott.

Ezt az ítéletet akarták most megsemmisíttetni, de sikertelenül. Az Ab szerint a panaszosok nem csatlakozni akartak a már zajló tüntetéshez, hiszen „az ő demonstrációjuknak a célja egyértelműen ellentétes indíttatású volt, mint a térre korábban már bejelentett gyűlés résztvevőié”. A láthatóan szervezett és felkészült csoport feliratai és kiabálásai megzavarták a megmozdulást és veszélyeztették annak békés jellegét, ezért jogos volt őket kizárni onnan.

A másik esetben, 2020 augusztusában a Szivárványcsaládokért Alapítvány és a Budapest Pride által szervezett „Kerekasztal-beszélgetés a magyarországi szivárványcsaládokról” című rendezvényre nem jutott be egy hasonló társaság, mert „feltételezhető volt a csoport ellentétes szemlélete, és ellenérzése a rendezvény tartalmával”. Ezt könnyű volt megállapítani, mert molinójuk egyik oldalán „Szivárványcsalád = gyermekveszélyeztetés” a másik oldalán „Állítsuk meg a gyerekek megrontását” felirat volt olvasható.

Ez az esemény ráadásul – bár meghirdették – magánterületen zajlott, ahová a szervező eldöntheti, kit enged be. Ezt is 80 000 forintos bírság követte, ami ellen alkotmányjogi panaszt tettek. Se a rendőrség, se a bíróság, se végül az Ab nem hitte el, hogy a rendezvény ellenzői csupán részt akartak venni a beszélgetésben, tiltakozva az ellen, amit a szervezők támogattak (például a meleg párok örökbefogadási jogát), és csak spontán megmozdulásról volt szó. Világos volt, hogy szervezetten vonultak oda. Az Ab elutasító határozatának indoklása szerint a panaszosoknak „alapos okkal számolniuk kellett azzal, hogy a rendezvény szervezője nem fogja engedni a csatlakozásukat (pl. amiatt, mert véleménynyilvánításuk provokatív jellegű, és alkalmas lehet arra, hogy a rendezvény békés jellegét veszélyeztesse)”, tehát szó sem lehetett arról, hogy emiatt a törvény által egyébként megengedett „spontán gyűlést” kezdjenek el.

(Csatolt képünkön a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom egyik demonstrációja.)

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. február. 18. 18:03

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Krézi 25 címmel (f)életmű turnéra indul Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven egykori frontembere, merthogy idén 25 éves a Hol van az a krézi srác című dal, ami a HS7 és egyben Szűcs legismertebb szerzeménye is. Ugyanakkor a turné nem a régi heveny-számok felmelegítéséről szól kizárólag, a szólóban írt daloktól kezdve a Budapest Báron át a Szálinger Balázzsal közös Szücsinger produkció is helyet kap a koncerteken.