Arra reagáltak, hogy az Európai Bíróság szerint súlyosan megsértette az uniós jogot a Kúria, és ehhez a legfőbb ügyész előterjesztése szolgáltatta az alapot.
A legfőbb ügyész eljárása mindenben megfelelt a hatályos magyar jognak – közölte a Legfőbb Ügyészség szerdán. A közlemény szerint a legfőbb ügyész nem sértett uniós jogot, mivel a jogorvoslati kezdeményezése nem az előzetes döntéshozatali eljárás, hanem a magyar büntetőeljárás törvénysértő felfüggesztése ellen irányult.
Arra reagáltak, hogy az Európai Bíróság szerint súlyosan megsértette az uniós jogot a Kúria és ehhez a legfőbb ügyész előterjesztése szolgáltatta az alapot.
Az ügy, amit vizsgált az Európai Bíróság, 2019-re datálható. Vasvári Csaba, a Pesti Központi Kerületi Bíróság bírója úgynevezett előzetes döntéshozatali eljárás keretében azt kérdezte az Európai Bíróságtól, vajon sérült-e annak a svéd gyanúsítottnak a védekezéshez fűződő joga, akinek nem biztosítottak a magyar hatóságok megfelelő tolmácsolást. Emellett a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét, illetve a bírók javadalmazását is vizsgáltatta volna Vasvári.
Ekkor lépett közbe Polt Péter, és Vasvári döntését megtámadta a Kúria előtt, a legfőbb bírói fórum pedig a legfőbb ügyésznek adott igazat, mikor ítéletében kijelentette: Vasvári „az ügy eldöntése szempontjából nem releváns, az ügy kimenetelét nem érintő kérdéseket tett fel”. Meg is nevezték, hogy a bírói függetlenséggel kapcsolatos kérdéseket nem tartják olyannak, mint amelyek megválaszolása egy jogvita eldöntéséhez szükségesek.
Az Európai Bíróság azonban a Kúria gyakorlatát ítélte törvénysértőnek.
Az ügyészség közleményében azt írja, hogy az uniós bíróság ítélete befogadhatatlannak ítélte a felfüggesztő végzésben megjelölt három ok közül a bírói függetlenséggel és javadalmazással kapcsolatban feltett kérdéseket.
Az uniós bíróság döntéséről itt írtunk bővebben:
Európai Bíróság: A legfőbb ügyész és a Kúria közösen sértették meg az uniós jogot
Súlyosan megsértette az uniós jogot a Kúria és ehhez a legfőbb ügyész előterjesztése szolgáltatta az alapot – ezt állapította meg az Európai Bíróság. Sőt, azt is kimondták, hogy a magyar igazságszolgáltatás csúcsszervei a magyar bírói függetlenségre is veszélyt jelentenek.