Itthon hvg.hu 2021. november. 17. 15:42

Magyar Orvosi Kamara: Belefulladnak a betegekbe a sürgősségi osztályok

Szemészeket, urológusokat, sebészeket vezényelnek át a Covid-osztályokra, az intenzív osztályok korábbi dolgozói közül sokan felmondtak vagy meghaltak – olvasható a MOK elnökségének közleményében.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Drámai hangvételű közleményt adott ki a Magyar Orvosi Kamara elnöksége a járványhelyzetről. Mint írják, az, hogy a járványügyi tájékoztató honlap szerint 565 koronavírusos beteg van lélegeztetőgépen, azt jelent, hogy legalább másfélszer, de inkább kétszer ennyi súlyos állapotú beteg van, aki intenzív ellátásra volna szüksége, ha lenne hely. A diagnosztizált új fertőzöttek több mint tizede pedig kórházi felvételre szorul, ez óriási terhet ró a mentőkre és a kórházakra.

Gőzerővel dolgozva is belefulladnak a betegekbe a sürgősségi osztályok, újabb és újabb osztályokat alakítanak át és nyitnak meg a Covid-ellátáshoz, ide szemészeket, urológusokat, sebészeket és ezen osztályok nővéreit átvezényelve”

– írják.

Arra is külön kitérnek, hogy az intenzív osztályok telítődnek, ezek egy ponton túl racionálisan nem bővíthetők tovább.

Hiába van elég gép, ha a személyzet egyre fogyott az előző járvány óta. Megbetegedtek és meghaltak, kiégtek és kiléptek.”

Márpedig a baj a második és a harmadik hullámban sem a gépek vagy az orvosok hiánya volt, hanem a nővérek, szakdolgozók hiánya. A friss miniszteri rendelet 20 intenzív ágyra 5 nővért ír elő, ami önmagában is kevés, de a MOK elnöksége szerint az előző hullámban ezt az arányt sem sikerült tartani, ezért volt nemzetközi összehasonlításban is nagyon magas a lélegeztetőgépre került betegek halálozási aránya. És mivel az intenzív osztályok telítődnek, a betegek feltorlódnak a korábbi ápolási helyükön, az ottani személyzet létszáma is gyorsan elégtelenné válik. „Az egyre inkább fulladó, romló állapotú betegeket nincs hova továbbadni, a limitált számú felszabaduló intenzíves ágy betöltéséről a döntés javarészt erre a szintre tolódik. Az idős, rossz állapotú betegek nagy része itt is hal meg – hatalmas pszichés terhet róva a sokszor fiatal, más szakterületen tanuló, tapasztalatlan orvosokra és nővérekre.”

A jól induló, ám lelassuló oltási kampányon kívül nem történt megelőző intézkedés – teszik hozzá. A küzdelemből szinte semmi nem hallatszik ki az egészségügy falain kívül, pedig szükség lenne változásokra: „az oltás védelme hetekkel később jelentkezik, a járvány meg most tombol”. Ezért a MOK elnöksége azt kéri, hogy addig is, amíg nem oltanak be elég embert,

  • minden zárt közösségi térben tegyék kötelezővé a maszk használatát,
  • szüntessék be a tömegrendezvényeket,
  • az állam támogassa a home office-t,
  • a nem létfontosságú helyekre pedig, mint a szórakozóhelyek, éttermek, színházak, mozik, az elmúlt fél éven belül megfelelő számú oltás felvételét jelző igazolvánnyal vagy friss negatív PCR-teszttel lehessen belépni.
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.