Háromnapos brüsszeli maratonra indult Márki-Zay Péter. A közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt a legnagyobb európai politikai pártok vezetőivel is találkozni fog, ami mindenképpen fontos üzenet a magyar ellenzék felé. A hatalmas érdeklődés annak is szól, hogy Márki-Zay teljesen új szereplő a nemzetközi politikai porondon, az egyetlen meghatározó tényező vele kapcsolatban, hogy ő Orbán Viktor kihívója.
Félek, hogy nem fogunk beférni”
– röviden így jellemezte Márki-Zay Péter első brüsszeli programjának nehézségeit a hvg.hu-nak az egyik kinti szervező. A közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt ugyanis már rögtön a megérkezése estéjén belevág a programokba: háromnapos látogatását egy közönségtalálkozóval kezdi, ahol Brüsszelben élő magyarokkal találkozik.
Bár Márki-Zay Péter programját részben a brüsszeli MSZP-s képviselő, Ujhelyi István stábja szervezi, egy ilyen közönségtalálkozó azért hozhat meglepetéseket. A brüsszeli magyarok körében ugyanis szép számmal vannak ellenzékiek és kormánypártiak is, így Márki-Zay számíthat kellemetlen kérdésekre is. A dolgot pedig az is árnyalja, hogy a találkozóval egy időben tartják Brüsszelben az ElkXrtuk című propagandafilm bemutatóját, ami akár még csábítóbb lehet a fideszesek számára.
A brüsszeli filmvetítésen egyébként a Dobrev Klárát alakító Gubás Gabi is részt vesz, aki – mint korábban kiderült – egy géppel utazott a belga fővárosba Dobrevvel. Márki-Zay Péter azonban nem ezzel repült, információink szerint a magyar ellenzéki vezető oda és vissza menetrend szerinti, esti repülőgéppel utazik.
Néppárti tapogatózás
A politikus iránt a kinti magyarokon kívül a nemzetközi sajtó és az európai pártok is érdeklődnek, és a dolgok hátterére kíváncsi elemzőközpontoknak is sok kérdésük van a magyar ellenzéki vezetőhöz. Ennek egyik oka az is, hogy Márki-Zay teljesen új szereplő a nemzetközi politikai porondon, nincs beágyazottsága ebben a körben,
egyetlen tényező a meghatározó vele kapcsolatban: az, hogy ő Orbán Viktor kihívója.
Fontos üzenet az is, hogy az ellenzéki politikus Brüsszelben a legnagyobb politikai pártok vezetőivel is találkozni fog, vagyis nem egy-egy EP-képviselő ül majd a tárgyalóasztal túloldalán, hanem az egyes politikai csoportok vezetői. A szociáldemokrata, a liberális és a zöldpárti frakcióvezetők mellett Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője is találkozni akart Márki-Zayval – ezek a megbeszélések szerdán lesznek.
Az Európai Néppárt vezetése körében egyébként sem maradt visszhang nélkül Márki-Zay Péter győzelme az ellenzéki előválasztáson. Az Euronews korábban több forrásra hivatkozva azt írta, hogy az ellenzéki miniszterelnök-jelölt sikerét Weber a brüsszeli néppárti frakcióülésen is felhozta. Weber a zárt ülésen kifejtette, hogy érdekesnek találja azt, hogy egy magát konzervatív-kereszténydemokrata politikusnak tartó jelölt nyerte az előválasztást.
A néppárti csoport szóvivője a hírtelevíziónak szintén megerősítette az információt.
„Ő általában így tesz, ha áttekinti a tagállamokban említésre méltó politikai eseményeket a képviselők számára” – írta Pedro Lopez de Pablo. A szóvivő hozzátette, nem tud arról, hogy Weber és Márki-Zay beszéltek-e már egymással, illetve találkoznak-e a közeljövőben.
A magyar politikus helyzete azért is érdekes, mert az őt támogató pártok baloldaliak, míg ő saját magát konzervatívként határozza meg. Ennek alapján bármelyik politikai irányzattal közelebbi kapcsolatba is kerülhet. Ennek a jövőben ott lesz/lehet jelentősége, hogy esetleges miniszterelnökként már egy adott politikai csoportosuláshoz tartozhat – persze, kívül is maradhat ezeken, az viszont egy gyengébb nemzetközi pozíciót jelent.
Úgy tudjuk egyébként, hogy Márki-Zay nemcsak Manfred Weberrel találkozik a Néppártból, hanem decemberben Donald Tuskkal, az EPP elnökével is találkozója lesz Varsóban.
Az ellenzéki miniszterelnök-jelölt persze a többi európai párttal is igyekszik majd jó kapcsolatot ápolni. A program szerint találkozik az Európai Szocialisták Pártjának (PES) elnökével, Sergei Stanishevvel és a belga kereszténydemokrata párt (CD&V) elnökével, Joachim Coens-szel is. Ugyancsak érdekes, hogy az Európai Bizottság két tagjával is egyeztet majd Márki-Zay: Nicolas Schmit foglalkoztatásügyi- és Paolo Gentiloni gazdaságpolitikáért felelős biztossal. Ez azért figyelemre méltó, mert a magyar politikus nem tölt be semmilyen állami hivatalt, az Európai Bizottság pedig hivatalból nem foglalkozik pártpolitikával.
Márki-Zay Péter a nemzetközi sajtó érdeklődésére is számíthat, a csütörtökre meghirdetett sajtótájékoztatójára már most nagyon sok újságíró jelezte részvételi szándékát, és külön tart egy sajtótájékoztatót a magyar médiának is.
Nem udvariasság
Az, hogy a találkozóknak hosszú távon lesz-e valamilyen politikai következménye, nyilvánvalóan a közös ellenzéki lista szereplésétől is függ, Márki-Zay Péter környezetében mindenesetre úgy látják, nem feltétlenül csak udvariassági látogatásról van szó.
„A programban nagyágyúk is vannak, ráadásul minden oldalról, a zöldektől a liberálisokig, sőt lesznek kifejezetten diszkrét találkozók is, főleg a Néppárthoz közel álló politikusokkal, think tank szervezetekkel, akiket nemcsak a személye, hanem a magyarországi fejlemények is érdekelnek, és nagy potenciált látnak benne” – mondta lapunknak a Mindenki Magyarországa Mozgalom egyik elnökségi tagja.
Az, hogy kivel találkoznak, nem csak rajtuk múlt, voltak, akiket ők kerestek meg, mások viszont már a szervezés közben kilincseltek náluk.
„Még ma is voltak bejelentkezések. Annyian kerestek minket, hogy volt, akinek már csak negyedórát tudtunk adni. Szerdán gyakorlatilag reggel negyed nyolctól este kilencig be van táblázva a nap” – tette hozzá.
Az MMM elnökségében mindenesetre úgy látják, hogy a Márki-Zay Péter iránti nemzetközi érdeklődés abból is fakad, hogy egy piacpárti, „igazi jobboldali” is képviselheti az országot.
„Van egyfajta felsóhajtás, hogy ilyen lehet is Magyarország” – mondta forrásunk.
Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy a háromnapos brüsszeli látogatást a választásokig nem fogják újabbak követni, és a varsói és egy esetleges szlovákiai úton kívül nem is terveznek többet. Ennek indoka pedig egyszerű: a „választást itthon kell megnyerni”.