Itthon MTI / hvg.hu 2021. október. 31. 12:19

Április óta tizenhatan fulladtak a Balatonba és 410 embert kellett kimenteni

Vasárnap véget ér a tavi viharjelzési szezon, a szezonban nyolc nagy vihar érte el a Balatont.

Tizenhat ember fulladt a Balatonba és az átlagosnál több embert kellett kimenteni a vízből az idei, áprilistól október végéig tartó tavi viharjelzési szezonban.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) és a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vasárnap kiadott közös közleményében emlékeztetett: vasárnap véget ér a tavi viharjelzési szezon.

Azt írták: mentésre elsősorban a szörfösöknél, vitorlázóknál, elektromos hajtású vízijárművel közlekedőknél volt szükség, vélhetően a hirtelen időjárásváltozások miatt. A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai a viharjelzési szezonban 194 esetben 410 fürdőzőt, illetve a vízen közlekedő embert mentettek ki a Balatonból – közölték, megjegyezve, ez az átlagosnál több embert jelent.

Halálos kimenetelű vízi közlekedési baleset áprilistól október végéig nem történt a Balatonon.

Az OMSZ szerint a viharjelzési szezonban nyolc erős vihar (90 km/h szélsebességet elérő, vagy meghaladó szélsebesség) érte el a Balatont. Szeptember és október kivételével minden hónapra esett ilyen erejű vihar: áprilisban kettő, augusztusban három alkalommal is. A szezon legerősebb vihara ismét júniusban, ezúttal 23-án érte el a tavat. Ekkor Balatonmáriánál 112 km/h-ra nőtt a szélsebesség egy szupercellás zivatar környezetében.

A Balaton nyugati felében még 5 alkalommal, a keleti felében két alkalommal fújt 90 km/h-t elérő, vagy meghaladó szél. A Balatonőszödnél mért 102 km/h, a második legerősebb vihar volt a szezonban.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.