Itthon hvg.hu 2021. október. 15. 07:46

Orbán: A negyedik hullám lassan bekeríti Magyarországot

A koronavírus-járványról, a magyar vakcináról, a migrációról és az energiaárakról volt szó a kormányfő szokásos pénteki rádióinterjújában.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A negyedik hullám lassan bekeríti Magyarországot, Romániában, ahol csak 29 százalékos az átoltottság, riasztó a helyzet, megteltek a kórházak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádiónak adott interjúban péntek reggel, hozzátéve, hogy a román-magyar határhoz közeli két kórházból 50 beteget vettek át.

Azt próbálom a lelkére beszélni az embereknek, hogy nem fogják tudni elkerülni a negyedik hullámot, és a delta variáns sokkal agresszívebb, mint a korábbiak. Nem abból kell kiindulni, hogy egy évvel ezelőtt mekkora veszélynek voltak kitéve, a mostani veszély sokkal nagyobb – magyarázta Orbán arra kérve a beoltatlanokat, hogy oltassák be magukat. Azt is közölte, hogy a harmadik oltás – amelyet a hétvégén neki is beadnak –, felér egy életbiztosítással.

Jó, ha van az ember zsebében egy maszk, és ha úgy látom, hogy érdemes, felveszem. Kérek mindenkit, hogy ezt fontolja meg, de ne ringassuk magunkat abba az illúzióba, hogy ez megvéd. Az oltás véd meg - hangsúlyozta, reagálva a Magyar Tudományos Akadémia néhány nappal ezelőtti felhívására. Elmondása szerint van elég vakcina, de az egészségügyet is felkészítették arra, hogy egy nagyon erős őszi hullámot is kezelni tudjon a nélkül, hogy az országnak le kelljen állnia.

Szóba került a Szputnyik V itteni gyártása – amelyhez Szijjártó Péter bejelentése szerint rövidesen megkapja Magyarország technológiát –, és a magyar vakcina fejlesztése is. Minden reményünk megvan arra, hogy legyen saját fejlesztésű vakcinánk, ami legalább olyan jó lesz, esetleg még jobb, mint a többieké. De ezt nem tudhatjuk biztosan, ezért érdemes a Szputnyik-gyártásra felkészülni – magyarázta Orbán.

A migrációs nyomás növekedéséről és Brüsszel javaslatairól is szó volt, amelyek szerint be kellene fogadni menedékkérőket. Orbán szerint ez azért van, mert Nyugaton feladták, hogy az ottani férfiak és asszonyok saját gyerekeket hozzanak világra, az ő világuk többé nem képes biológiailag sem fenntartani magát, ezért kell kívülről behozni embereket. „Úgy vannak vele, hogy darab, darab.” Mi még harcolunk, a magyar fiatalok akarnak gyereket, többet is, mint amennyit vállalnak. Ehhez el kell mozdítani az akadályokat – mondta a kormányfő.

Orbán szerint Németország az utóbbi időben rá akarja erőltetni az akaratát az unióra, amely azonban nagyon messze áll a magyar felfogástól. Magyarország nem akar kötelező migránskvótát, és több országgal szerveződik az ellenállás a harchoz, amely olyan, mint Dávidé Góliát ellen.

Nyugaton szerinte abban reménykednek, hogy a baj délről nem érhet el hozzájuk, itt egy ütközőzónát akarnak létrehozni, ahogy történt ez korábban sokszor a történelem során. Közép-Európa nem számíthat a nyugatiak jóindulatára, meg kell szerveznie magát a saját érdekei mentén, „mert rajtunk kívül senkinek sem érdeke, hogy ez a régió sikeres legyen”.

A Nyugat-Európában gyorsan emelkedő energiaárakról is beszélt Orbán, felidézve, hogy 2010-ben, amikor kormányra kerültek, nálunk az egekben voltak az energiaárak, és évekig csatáztak a multikkal és Brüsszellel, hogy bevezethessék a rezsiár-szabályozást. A rögzített ár megvéd bennünket, ne követelje a Gyurcsány-féle erőcsoport, hogy bevezessék a piaci árakat, egy átlagos család rezsije ugyanis évente 300–400 ezer forinttal emelkedne – állította a miniszterelnök. Szerinte már fél éve lehetett látni, hogy drágulni fog az energia, Brüsszelben azonban nem léptek fel ez ellen, ráadásul most még arra is készülnek, hogy tovább emeljék adókkal az energiaárakat a klímavédelem érdekében. Szerintünk azonban ennek az árát nem az emberekkel, hanem a szennyezőkkel kellene megfizettetni. A V4-ek együttesen lépnek majd fel e terv ellen – jelentette ki.

Ma egy olyan kultúra alakult ki a nyugat-európai országokban, hogy a politikusoktól nem azt várják el, hogy vezessenek, hanem hogy az európai intézmények munkáját „menedzselgesse”, az erős vezetőből ugyanis baj is lehet. Van ebben némi igazság. De amikor a dolgok rosszul mennek, például kialakul a migrációs nyomás, akkor nem lehet a megszokott mókuskereket taposni. Virágcsokrokkal, plüssmacikkal nem lehet megvédeni a határokat – mondta. A mostani világban a járvány és a migráció időszakában ez a lágy, puhány, uniszex megközelítés használhatatlan.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.