Bár eredetileg a hat párt egyenlő arányban finanszírozta volna az előválasztást, végül – úgy tudjuk – a legtöbbet a DK és a Jobbik, a legkevesebbet az LMP és a Párbeszéd “dobta be”. A két forduló költségei elérhetik a 230 milliót, és ehhez jön még a civilek által gyűjtött 60 millió.
Az eredetileg tervezettnél jóval többe kerül végül az ellenzéki előválasztás megszervezése és lebonyolítása, és a kezdeti tervekhez képest a hat rendező párt nem is egyenlő arányban járul hozzá a költségekhez, ami okozott belső feszültséget – derült ki a hvg.hu által a pártoktól összegyűjtött információkból. Az előválasztás második fordulója még csak vasárnap kezdődik, de már nagyjából láthatók a végleges számok:
az első forduló csaknem 190 millióba került, a második költsége pedig elérheti a 40 milliót.
Az összesen mintegy 230 millió forint, ami csak az előválasztás technikai költsége, ebben nincsenek benne az egyéni jelöltek és a miniszterelnök-jelöltek kampányköltései. Azokat a pártok amúgy is mind maguk fizetik, míg a lebonyolítást közösen finanszírozzák. De nem egyenlő arányban, pedig eredetileg ez volt a terv.
Eredetileg nem is ekkora összeggel kalkuláltak. A hat párt szeptember 5-i közös nyilatkozata még az első forduló megkezdése előtt 130 millió forintra becsülte a két forduló költségét, és bár jelezték, hogy ez felmehet akár 160 millióra is, végül nemcsak, hogy felment, hanem jóval meg is haladta ezt az összeget is.
Eredetileg 120 milliót dobott össze a hat párt (a DK, a Jobbik, az MSZP, a Párbeszéd, az LMP és a Momentum), méghozzá eredeti vállalásuknak megfelelően egyenlő arányban, vagyis mindegyik 20-20 millióval szállt be. Hamar kiderült, hogy ez az összeg még az első fordulóra is kevés lesz, így további 40 milliós “pótbefizetés” vált szükségessé. Ezt azonban nem osztották hat részre, hanem fele-fele arányban a DK és a Jobbik állta.
Csakhogy még ez a 160 millió is kevésnek bizonyult, mert az online szavazók azonosítását végző operátorokra további 20 milliót kellett költeni, ezt az összeget pedig egy az egyben a Momentum fizette be végül. Ezen felül is keletkezett még az első fordulóhoz kapcsolódóan egy újabb, mintegy 6 milliós fizetnivaló, amit már a hatok közösen dobtak össze. Ez körülbelül 186 millió forint összesen.
És még csak most jön a második forduló. Ennek költsége a hvg.hu értesülése szerint már jóval kisebb lesz az elsőnél, hiszen a már kiépített technikai háttér, az első fordulóban is használt eszközök adottak. Jelentős költség a szavazólapok kinyomtatása, bár ebből már csak egyféle – miniszterelnök-jelölti – lesz. Tönkrement szavazósátrakat, laptopokat és tableteket is pótolni kell majd, ez is pénz.
A második forduló költségeit a hvg.hu forrásai szerint a pártok mintegy 40 millió forintra becsülik. Ennek a nagyobb részét, 25 millió forintot ismét egyenlő arányban osztják el a rendező pártok, de ezúttal csak ötfelé. A Momentum ugyanis, arra hivatkozva, hogy az első fordulóban ők fizették az operátori munkához kapcsolódó 20 milliót, ezúttal nem ad bele a közösbe.
Operátorokra a második fordulóban is szükség lesz az elektronikus szavazás miatt, és a tervezett 200 fős gárda jelentős részét fizetett diákmunkások teszik majd ki, mert egyszerűen nincs ennyi ingyen dolgozó párt- és civil aktivista. Az operátori bérek adják az online szavazáshoz kapcsolódó 15-20 milliós költség legalább háromnegyedét. Ezt az összeget egy az egyben az MSZP vállalja kifizetni.
A hvg.hu rendelkezésére álló adatokat összesítve elmondható, hogy az előválasztás kiadásaiból a legtöbbet a Jobbik és a DK vállalta, mindkét párt körülbelül 46 milliós összeget tett bele (20+20+1+5 millió). Kicsit kevesebbel, 41-41 millióval az MSZP (20+1+5+15 millió) és a Momentum (20+20+1 millió) szállt be, míg a legkevesebbet az LMP és a Párbeszéd fizette, 26-26 milliót (20+1+5 millió).
Az első forduló mintegy 190 és a második forduló csaknem 40 milliós kiadásainál szinte csepp a tengerben az a pénz, ami a pártok közös adománygyűjtésére érkezik be. A közösségi finanszírozási kampány szűk 3 hónap alatt mindössze 1,7 milliót tudott felmutatni – ez szeptember elejei állapot, azóta nem közöltek a pártok újabb adatot, de értesüléseink szerint az összeg érdemben nem is nőtt.
Sokkal sikeresebb egy másik adománygyűjtés, amit a szavazás lebonyolításában kulcsszerepet játszó aHang civil szervezet indított. Az itt befolyt pénz teljesen elkülönül a pártok előválasztási kasszájától, és úgy tudjuk, már több mint 60 millió forint jött össze magánszemélyek mikroadományaiból – a legnagyobb összeget, 7 milliót Gauder Milán adta, aki a Mastercard egyik régiós vezetője.
Ebből a “civil” keretből költöttek az első fordulóban az online call center kialakítására (vettek ide 70 telefont és 110 tabletet is), az előválasztást és az online szavazást népszerűsítő Facebook- és Youtube-hirdetésekre, tollra, kitűzőre, a sátrakon 200 molinóra, az operátorok és a szavazást lebonyolítók feladatát leíró protokollok nyomtatására, GDPR-jogászra, infrastruktúraüzemeltetésre. A maradék pénzből a második fordulóban is terveznek hirdetésekre költeni.
Mindezeken felül a pártok kasszáját terhelik a saját miniszterelnök-jelöltek és az egyéni jelöltek kampánykiadásai. A hvg.hu is írt róla, hogy Karácsony Gergelyt tolták meg hirdetésekkel leginkább az őt támogató pártok. A Párbeszéd, az MSZP és az LMP június 29. és szeptember 26. között 5,2 millió forintot adott ki a saját Facebook-oldalán megjelent bejegyzések hirdetésére, miközben
Karácsony Gergely oldalán majdnem 95 millió forintért jelentek meg hirdetések.
A DK-s Dobrev Klára oldala az elmúlt három hónapban több mint 33 millió forintot költött posztok terjesztésére, a párté pedig 7,8 milliót. Még az előválasztás első fordulójának startja előtt a hvg.hu úgy becsülte egyébként, hogy a teljes előválasztási büdzsé a jelöltek kampányköltéseivel együtt meghaladhatja akár az egymilliárd forintot is.
A pártoktól szerzett finanszírozási adatok megerősítése érdekében a hvg.hu az Országos Előválasztási Bizottságtól (OEVB) is kért tájékoztatást, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Az OEVB kedd esti közleménye csak annyit tudatott, hogy aznap a pártelnökök értekezletén “megállapodtak a második forduló költségvetéséről és az egyes pártokra jutó költségekről”. A pártok ígérete szerint az előválasztás végén majd részletesen elszámolnak a kiadásokkal.