A Fidesz szájkosárrendeletről beszél, Márki-Zay Péter szerint a rendeletmódosítás célja, hogy méltó mederbe tereljék a közgyűlési vitát.
Tízezer és ötvenezer forint közötti pénzbírsággal sújthatja ezentúl a hódmezővásárhelyi közgyűlés azt a képviselőt, aki megsérti a testület tagjait – erről döntött kedden a hódmezővásárhelyi közgyűlés.
Az előterjesztésben "széksértésnek" nevezett kihágás megállapítására és a rendbírság kiszabására bármely képviselő javaslatot tehet, és a közgyűlés vita nélkül, minősített többséggel dönt róla. A pénzbírság mértéke a "széksértés" súlyától és ismétlődő jellegétől függ.
Ha az elkövető – az elmarasztaló döntés előtt – kijelentését visszavonja, a közgyűlést és a sértettet megköveti, akkor a testület eltekinthet a bírságolástól. A pénzt az önkormányzathoz kell befizetni, ha a képviselő ezt elmulasztja, levonják a tiszteletdíjából.
A befizetett bírságok felhasználásáról a közgyűlés évente egyszer dönt, az összegyűlt pénzt jótékonysági célra fordítják.
A Márki-Zay Péter polgármester által jegyzett előterjesztés szerint a rendeletmódosítás célja, hogy méltó mederbe tereljék a közgyűlési vitát. A Fidesz helyi szervezete szerint azonban ez "szájkosárrendelet", rádásul úgy látják, Márki-Zay Péter "Hódmezővásárhely történetének leghazugabb polgármestere", akit többször elítéltek hazugságért és rágalmazásért".
A helyi Fidesz azt is kifogásolta, hogy a rendeletben nincs meghatározva, mi számít sértőnek, sem az, hány alkalommal lehet a "statáriális büntetést" egy ülésen vagy egy képviselővel szemben alkalmazni.
Ebből a szempontból a hódmezővásárhelyi rendelet hasonlít az országgyűlési törvény sokat kritizált hasonló passzusaira, amelyek alapján Kövér László házelnök milliós pénzbüntetéseket szab ki az Országgyűlés rendjét vagy méltóságát megsértő – túlnyomórészt – ellenzéki politikusokra.
Kövér László végre észrevette, hogy a rekordbüntetésekből az ellenzék kovácsol fegyvert
Úgy tűnik, az ellenzék megpróbál politikai tőkét kovácsolni abból, hogy Kövér László parlamenti elnök sorozatban egyre nagyobb összegekre bünteti a parlamenti képviselőiket. A házelnök szigora a legritkább esetben sújt le kormánypárti politikusra, pedig személyeskedő, olykor kocsmai stílusú beszólásból egyik politikai oldalon sincs hiány.