Itthon hvg.hu 2021. szeptember. 20. 09:21

Ma várják a kormány erősembereit a Pegasus-üggyel kapcsolatos ülésre – de vajon elmennek?

Az elhangzottaktól függetlenül is vizsgálatot kezdeményeznek Stummer Jánosék.

Pegasus-ügy
Friss cikkek a témában

Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottságának ellenzéki tagjai a testület hétfői ülésén tényekkel alátámasztott, egyértelmű cáfolatokat várnak Pintér Sándor belügyminisztertől és Varga Judit igazságügyi minisztertől a Pegasus-üggyel kapcsolatban felmerült kérdésekre – áll a témában kiadott sajtóközleményben.

Az ellenzéki tagok – Stummer János, Molnár Zsolt és Ungár Péter – azt is írták, hogy az elhangzottaktól függetlenül javasolni fogják, hogy a bizottság és annak szakértői kihelyezett ülésen, részleteibe menően ismerhessék meg a titkos információgyűjtés magyar szolgálatoknál alkalmazott jelenlegi gyakorlatát. Emellett javasolni fogják ténymegállapító vizsgálat megindítását és albizottság felállítását is.

A jobbikos Stummer már korábban közölte, hogy a szeptember 20-ai ülésre meghív négy minisztert, Benkő Tibor honvédelmi minisztert, aki a Katonai Biztonsági Hivatalt (KBH) felügyeli; Szijjártó Péter külügyminisztert, aki az Információs Hivatalon (IH) keresztül a külföldi hírszerzésért felel; Pintér Sándor belügyminisztert, aki az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH), a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ (TIBEK) és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat működéséért felel, illetve várja még Varga Judit igazságügy-minisztert is, aki a megfigyeléseket engedélyezi.

Az ülésen Stummer szerint Benkőnek, Szijjártónak és Pintérnek törvényi kötelessége megjelenni.

Stummer amúgy már korábban is próbálkozott azzal, hogy a Pegasus-ügyben a legilletékesebb Nemzetbiztonsági bizottság is vizsgálja a megfigyelési ügyet, ám eddig nem járt sikerrel: a témában összehívott rendkívüli ülést ugyanis távolmaradássukkal bojkottálták a kormánypárti tagok.

A Pegasus-botrány júliusban robbant ki. Akkor a Direkt36 írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég kémprogramját, vagyis a Pegasust. A célpontként kiválasztott magyarok között voltak tényfeltáró újságírók – köztük a hvg.hu volt újságírói –, médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is. Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak.

Az állam a NER-közeli figurákat is megfigyelte a Pegasusszal

Fideszes gazdasági potentátokat is megfigyeltek a Pegasusszal, a titkosszolgálatoknál ezért a botrány kirobbanása után leginkább amiatt fájt a vezetők feje, hogy kormánypárti "erős emberekről" is kerülhettek ki külföldre érzékeny információk. Mára úgy tűnik, az ellenzék elengedte a Pegasus-témát, az ügyészségi nyomozás pedig vontatottan halad, bár sokat amúgy sem lehet várni tőle.

Hirdetés