Lakhatási válság, a fideszesek és holdudvaruk elszámoltatása, a nyugati országok elszívóereje – ezekről beszéltek a Vas megyei 1. számú választókörzet ellenzéki jelöltjei az előválasztás hétfő esti vitáján, amelyet a Partizán közvetített.
Az ellenzéki előválasztás az ország több választókerületében lefutott meccs: több helyen megegyeztek a pártok egymással, érdemi versenyhelyzet kevés helyen alakult csak ki. Vas megye 1. számú választókerületében azonban más a helyzet, erre világított rá az ellenzéki jelöltek hétfő esti vitája is: a DK-s Czeglédy Csaba (akit nemrég gyanúsított meg a rendőrség azzal, hogy ő áll az Ördög ügyvédjeként ismert kiszivárogtató blog mögött), a Szombathelyre „ejtőernyőző” Ungár Péter (LMP), és a 2019-ig a kormánypárt színeiben politizáló Koczka Tibor (Új Világ Néppárt) nemcsak a Fideszt, hanem egymást is ütötte. Igaz, nem túl keményen.
A Partizán által rendezett és közvetített ellenzéki vitaest három blokkra oszlott, a jelöltek elsőként a választókörzetben is érzékelhető lakhatási válság kérdésében fejthették ki véleményüket. Czeglédy Csaba ebben a blokkban első mondatai között szúrt oda keményen Koczka Tibornak, felhánytorgatva, hogy a 2019-ig hivatalban lévő fideszes városvezetés nem is beszélt arról a problémáról, hogy többen minden nap a lakhatásukért küzdenek. Czeglédy szerint az jelentene valós megoldást, ha még legalább kétszáz önkormányzati bérlakás épülne a választókerületben, valamint tovább emelnék a jelenlegi harmincezer forintról a lakhatási támogatást.
Koczka szerint a lakhatási válságot az okozza elsősorban, hogy Ausztria közelsége felhajtotta az árakat oly módon, hogy többen azért költöznek a körzetbe, hogy onnan átjárjanak dolgozni. Ők értelemszerűen többet tudnak lakhatásra kifizetni, mint azok, akik Magyarországon dolgoznak.
Mindhárom jelölt kiemelte – bár Ungár Péter a legerőteljesebben -, hogy a szektorban állami beavatkozásra van szükség. Abban meg tudtak egyezni, hogy a lakhatáshoz való jog szent, viszont az albérletárak maximalizásában nem értettek egyet. Czeglédy szerint a magántulajdon szent, így „magával is vívódik”, hogy meg lehet-e lépni, ugyanezt a véleményt osztotta Koczka is. Ungár viszont úgy véli, valahogy maximalizálni kellene, mennyit lehet egy lakásért bérleti díjként elkérni. Nem értenek egyet viszont a Fidesz lakhatási politikájával sem: Koczka szerint a kormánypárt célja a támogatásokkal való röghöz kötés, a magántulajdonhoz való görcsös ragaszkodás, ezen a gondolkodásmódon kellene szerinte fordítani.
Mindegyik képviselő úgy véli, hogy ahhoz, hogy Ausztria ne tudja elszívni a magyar munkaerőt, jelentősen növelni kellene a Magyarországon dolgozók bérét, Ungár azonban kiemelte, hogy ennek egy cikluson belül nincs realitása: szerinte mindössze elindulni lehet egy irányba, de négy év alatt nem lehet elérni az osztrák béreket.
Czeglédy Csaba a vitán tagadta, hogy köze lenne a Borkai-botrányt kirobbantó adriai szexvideó kiszivárogtatásához – igaz, a műsorvezető sem feszegette élénken a témát, lévén más volt a vitaest célja. Czeglédy viszont „zseninek” tartja azokat az embereket, akik a szivárogtatás mögött állnak, hiszen ezzel a témával – majd később másoknak Szájer József EP-képviselő ereszcsatornás-szexpartis sztorijával – sikerült áttörniük a propaganda falát. Czeglédy itt röviden elmondta azt is, hogy internet híján a propaganda olyan elnyomó szerepben lenne, mint az „1989, vagy azelőtti, még sötétebb időkben”.
A DK politikusa azonban nem hisz Karácsony Gergelyben, hiszen – mint mondta – míg a DK-s Niedermüller Péter vezette Erzsébetvárosban milliárdos nagyságrendben indultak büntetőeljárások, a Karácsony vezette Városháza ilyeneket nem kezdeményezett a 2019-es Karácsony-győzelem után. Ungár Péter erre csak annyit tudott válaszolni, hogy Karácsony legkomolyabb erénye minden más jelölttel szemben, hogy diadalmaskodni tudott már egyszer a Nemzeti Együttműködés Rendszerével szemben. (Érvelése Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi győzelme miatt azért sántít egy kicsit.)
Mindhárom politikus egyetértett abban, hogy kormányváltás esetén az elszámoltatás nem mehet a magyar jogrenddel szembe – itt külön, bár szó szerint nem említve kritizálták Fekete-Győr Andrást, aki miniszterelnökjelölti programjában 72 órára bontotta le az elszámoltatás első lépéseit. Ungár szerint komoly probléma az, hogy „egyesek” felkorbácsolják a választók „amúgy jogos” indulatait, azután viszont esetleg kielégítetlenül hagyják majd azokat.
A közönség csupán egyszer fújolt, de akkor igen hangosan: Gulyás Márton műsorvezető Koczka Tibort faggatta arról, hogy miért emelt szót Jordán Tamás, a szombathelyi színház igazgatója ellen, amikor Alföldi Róbertet hívta rendezni színházába. Koczka tagadta, hogy ilyet tett volna, Gulyás viszont az Index 2017-es tudósításából idézve emlékeztette, hogy így tett. Koczka erre félmosollyal csak annyit reagált, hogy „rossz volt a tudósítás”, ezt azonban a közönség nem díjazta.
Gulyás arra is rákérdezett Koczkánál, hogy tud-e olyan esetről, amikor a szombathelyi vezetés valakit megfélemlített volna, mire elmondta, hogy őt Hende Csaba, a térség jelenlegi fideszes képviselője többször is megpróbálta.