Az esztergomi érsek a magát kereszténynek valló, de vallását nem gyakorló hívőkre utalt egy olasz kifejezéssel egy olasz lapban. Erdő Pétert a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus alkalmából interjúvolta meg az Il Foglio.
A szekularizált Európában a katolikus egyház küldetésének jelentőségéről beszélt Erdő Péter bíboros, Esztergom-budapesti érsek az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) kezdete előtt az Il Foglio olasz napilapban megjelent interjúban kedden.
A lap azzal vezette fel az interjút, hogy a szeptember 5-én kezdődő NEK
keresztény hét lesz a legszekularizáltabb a kontinensen.
Haverok, buli, Jézus - Ákos-koncerttel és tömeges elsőáldozással jön az Eucharisztikus Kongresszus
Vallási eseménynek indult, ám egyre inkább nézőcsalogató kulturális, szórakoztató produkció színezetét ölti a szeptember 5-én kezdődő budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus. A csúcsesemény így is a pápa szentmiséje lesz.
"Európában Istent a fejlődés nagy ötletével akarták helyettesíteni, és most felteszik a kérdést, hogy mi is ez a fejlődés, és valóban nagyobb értéket képvisel-e?" - mondta Erdő Péter. Úgy vélte, sok embernek a "pillanatnyi jólét" maradt meg egyedüli értékként, de ez nem segít a jövőtől való esetleges félelmekkel szemben, sőt a többiektől való félelmet növeli, attól tartva, hogy valamiről le kell majd mondani a javukra.
A mai világban nem lehet magát kereszténynek valló, de vallását nem gyakorló, olaszul "langyosnak" nevezett hívőnek lenni. A Jézus Krisztussal való kapcsolat "egzisztenciális, nem pedig kulturális jelenség".
Az érsek szerint a katolikus egyház Európában "nevelést adott az egyes népeknek, nem számolta fel identitásukat, ellenkezőleg, felemelte kultúrájukat". Európában a hitet azokkal lehet újraébreszteni, akik megszenvedtek érte. Emlékeztetett, hogy Közép-Kelet-Európában az idősebb generációk "nagy árat fizettek, ha hűek akartak maradni hitükhöz", és ma is "bizonyos helyzetekben a katolikus hitvallás, a következetes katolikus magatartás súlyos következményekkel járhat". Azt is mondta, hogy vannak idők, amikor nemcsak az egyéneknek, hanem a népeknek is lehet küldetésvállalásuk.
Az Il Foglio szerint a NEK eseményeire a világ minden részéből érkeznek előadók, és az üldözött "mártír" egyházak püspökei is Budapesten lesznek. A kongresszuson részt vesz I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka, a zárómisét pedig Ferenc pápa mutatja be szeptember 12-én.