A pártrendszerre is komoly hatása lesz a politológus szerint annak, hogyan ér véget az ellenzéki előválasztás.
A pártok megállapodhattak volna tárgyalóasztal mellett is a körzetek elosztásáról, de akkor az lenne a kritika tárgya, hogy nem hagytak beleszólást az ellenzéki választóknak a folyamatba
– mondta el Török Gábor politológus a Nyugat.hu-nak nyilatkozva az ellenzéki előválasztásról.
Török szerint a 2010 óta tartó időszakot nézve az előválasztás a legkomolyabb lépése az ellenzéki pártoknak. Úgy érvelt, erre az ellenzéki összefogás miatt van szükség, az összefogásra pedig, a választási rendszer miatt. Előválasztás nélkül semmi esélye sem lenne a Fidesz–KDNP kihívóinak, így viszont „a semminél biztos több”.
Arra a kérdésre, hogy az előválasztás eredménye mennyiben alakíthatja át a politikai rendszert, Török azt mondta:
A pártrendszerre komoly hatása lehet, hiszen lesznek ellenzéki pártok, amelyek sokkal erősebben jönnek ki belőle, mint riválisaik.
A „nagy kérdés” Török szerint az, hogy az ellenzéki szavazók hány százaléka nem követi majd a pártok megállapodását a folyamat végén. Ugyanakkor úgy véli, „a Fidesz és a nem-Fidesz versenyében” ennek nem lesz döntő jelentősége, mivel az ellenzéki szavazók nagy része hajlandó átszavazni, ha ezzel segíti a Fidesz elleni politikai küzdelmet.
Ugyanakkor ma az látszik a kutatásokban, hogy ha össze is lehet adni az összes ellenzéki párt szavazóját, országosan és a 106 egyéni körzetben egyaránt, az sem biztos, hogy elegendő lehet a kormányváltáshoz
– mutatott rá az elemző. Az ellenzéknek szerinte még a magát bizonytalannak mondó szavazókat is meg kell győznie ahhoz, hogy esélye legyen választást nyerni.