Itthon Nagy Iván László 2021. augusztus. 29. 17:13

DK-kongresszus: Gyurcsány szerint alacsony a mérce a Fidesz után, Dobrev pontokba szedte az ellenzék feladatait

Nagy Iván László
Szerzőnk Nagy Iván László

Dobrev-dicshimnuszok és végtelenségig ismételt szlogenek: így lehetne jellemezni a Demokratikus Koalíció kampánynyitó pártkongresszusát. A miniszterelnök-jelölt Dobrev Klára mögé felsorakozó ellenzéki párt szerint nem az a kérdés, hogy a 2022-es választást meg tudják-e nyerni, hanem az, hogy az Orbán-rendszert ki tudják-e irtani.

Vasárnap délután tartotta éves kongresszusát és előválasztási kampánynyitó eseményét az idén tízéves Demokratikus Koalíció: a Budapesti Kongresszusi Központban a párt vezetői, valamint számos előválasztási jelöltje vázolta a párt vízióit 2022-ig és azon túl.

A döntő részben idős szimpatizánsokkal telt házig zsúfolt teremben alapvetően egy dolog volt érezhető:

Gyurcsány Ferenc személyi kultuszát tökéletesen sikerült becsatornázni Dobrev Klára és miniszterelnöki ambíciói mögé.

A két és fél órás rendezvényt átszőtték Dobrev imázsfilmjei: a miniszterelnök-jelölt minden megszólalás között drámai zenei körítéssel tálalt klipekben beszélt a mostani rendszer hibáiról, az általa képviselt választókról, a számára fontos ügyekről, valamint vonta be jelölttársait a kampányba. Az üzenetek az első pillanattól célba értek: a közönség rendszeresen állva tapsolt és éljenzett, illetve minden nyitott kérdésre vokálisan válaszolt – kétségtelenül megélték a végtelenségig mantrázott „Ti vagytok a változás!” szlogent. Az eseményt az EU-himnuszként funkcionáló Örömóda nyitotta, a magyar himnusz csak a végén csendült fel.

Fazekas István

Ez a hangulat fogadta a délutánt megnyitó pártelnököt is. Gyurcsány mindenekelőtt megdicsért mindenkit, aki kibírta az elmúlt tíz évet: azt mondta, ez idő alatt a „rendszer ellenzékéből a haza reménye lett”. Ezt követően megköszönte a DK-nak ugyanezt az időszakot, kiemelve, hogy a párt a legnagyobb ellenzéki erővé nőtte ki magát.

A volt miniszterelnök a haza motívumára építette beszédét: szerinte Magyarország csak a szó hétköznapi és nemzetközi jogi értelmében ország, az emberek azonban nem tudják kényelmesen, otthon érezni magukat sem itthon, sem Európában. Éppen ezért szerinte „a választás kormányváltás, a kormányzás pedig rendszerváltás” lesz, és „hazát kell teremteni Magyarországon”. Úgy látja, ebben a folyamatban a Fidesz mindenhol a legaljasabb módon fogja megpróbálni elgáncsolni őket: a DK-s jelölteket hazugságok tömkelegével mocskolják majd be, személyesen pedig pláne a legrosszabbra készül, de ennek ellenére „háborúba kell menni, mert ez a harc fogja elhozni a békét”.

A Fidesz üzeneteire és személyiségére kitérve azt monda, a „Stop Gyurcsány! mottó azt mutatja, hogy egy KRESZ-tábla intellektuális mélységével azonosítják magukat a kormányban”, és kifigurázta azokat a politikusokat is, akik „kiválasztottnak látják magukat”. Gyurcsány szerint a Fidesz-korszak után

alacsony a mérce, mert ennél csak tisztességesebbek, hazafiabbak, európaiabbak és emberebbek lehetnek.

A pártelnök Dobrev Klárát „two-in-one jelöltnek” látja, akiben egyszerre megvan a keménység és a türelem, aki szembeszáll a Magyarországot az Európai Unióból kihúzó rendszerrel, de képes egy koalíciót kompromisszumokkal összetartani.

Fazekas István

Gyurcsányt rövidebb felszólalások sora követte, Hegedűs Andrea miskolci, Gy. Németh Erzsébet újbudai, Bősz Anett érdi, Jószai Teodóra Csepel-szigeti és Kálmán Olga II-III. kerületi képviselő alapvetően azt hangsúlyozta, mennyi kötelék fűzi őket az adott környékhez, valamint miért Dobrev Klára a legesélyesebb miniszterelnök-jelölt.

A beszédek közül kiemelkedett Kálmán Olga szónoklata, aki négyszer sütött el különböző frappáns megjegyzéseket egykori tévéműsora, az Egyenes beszéd címének megemlítésével. Az eseményen felszólalt Szűcsné Posztovics Ilona tatabányai polgármester is, a beszédek során pedig rengetegszer felvetődött, hogy mennyi női jelöltet állít a párt, a legtöbbet az ellenzéken belül. A kongresszusra támogató videóüzenetet küldött Iratxe García Pérez, az Európai Parlamenti Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének elnöke is.

Fazekas István

A délutánt Dobrev Klára zárta, aki – mint az esemény végére kiderült – már több mint 60 ezer előválasztási ajánlásnál jár. Dobrev több borús képet is felvázolt szimpatizánsainak: már a legelején arról beszélt, szerinte kézzelfogható, ahogy a fideszes politikusok egyre konkrétabban beszélnek „Huxitről”, azaz a magyar kilépés lehetőségéről az EU-ból. Ezt követően kifejtette: azzal, hogy az egyetemi vagyont kiszervezte a kormány, az állami bizniszeket pedig oligarchák kezébe adta, gyakorlatilag elérte azt a célt, hogy egy párhuzamos vezetés jöjjön létre. Ezzel szerinte a Fidesz bárhol keresztbe tud tenni egy leendő ellenzéki kormánynak, a saját médiája pedig Dobrevék gyengeségeként tálalhatja ezt. A miniszterelnök-jelölt szerint éppen ezért fontos, hogy minél erősebb legyen a koalíciós kormány, mert reális veszély, hogy Orbán Viktor egy éven belül visszatér, ha nem tudják jól vezetni az országot.

Szerinte egy normális világban elég lenne egy választási győzelem a változáshoz, Magyarországon viszont nagyon hamar meg kell szilárdulnia egy új rendszernek, hogy a mindenhova elérő „Fidesz-polip” csápjait levágja. Úgy fogalmazott,

ha mi nem számolunk le az Orbán-rendszerrel, akkor az Orbán-rendszer fog leszámolni velünk.”

Dobrev négy pontba szedte az ellenzék feladatait. Először is, szerinte meg kell mutatni az előválasztás révén, hogy lehet tisztességesen is versenyezni, és igenis létezik Magyarországon politikai vitakultúra. Másodszor: az előválasztás másnapján szerinte azonnal elindul a választási kampány, ahol mind a 106 jelöltet tisztességes versenyben választották ki, és össze fog állni az az „elképesztő erő”, amely a közös kampányból fakad. Harmadszor: ezzel párhuzamosan ki kell alakulnia a pártok szoros és szolidáris szövetségének, valamint év végéig felállnia egy „új köztársasági kormánynak”, ugyanis kormányváltás esetén nem lesz idő ezzel foglalkozni, és egy stabil árnyékkormánnyal könnyebb lesz koherens programot felvázolni. Végezetül pedig azt tűzte ki, hogy indítsák el a tárgyalásokat „európai és amerikai barátainkkal”, és akadályozzák meg, hogy a Norvég Alap pénzeihez hasonlóan újabb bevételektől essen el az ország.

Fazekas István
Hirdetés