Néhány hónap tétlenkedés után öles léptekkel halad tovább a kormány a Fudan Egyetem budapesti előkészítésével: bejegyzik a fenntartó alapítványt, melynek kuratóriumában vannak igen érdekes nevek is.
Cikkünk frissül!
Benyújtották a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány bejegyzési kérelmét – derül ki a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának előkészítésért felelős Palkovics László kormánybiztos által vezetett Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményéből.
Azt írják, hogy az Országgyűlés döntésének megfelelően “közérdekű vagyonkezelő alapítványt hoznak létre a világszínvonalú, kutatás-orientált egyetem létesítésének támogatására”. Az alapítvány bejegyzésének folyamata a kérelem benyújtásával megkezdődött – jelentette egyúttal a tárca.
A bejelentés néhány öt nappal azután érkezett, hogy a hvg.hu megírta: bár a kormány nem engedte el a Fudan tervét, az előkészítés leállt. Azt írtuk: hiába írta elő ugyanis kormányhatározat és törvény, még nem alakult meg sem az állami projektcég, sem a leendő egyetem vagyonkezelő alapítványa.
Leállt a kormány a Fudan-kampusz előkészítésével, a homályos magyar lobbicég is kivár
Bár a kormány nem engedte el a Fudan Egyetem budapesti kampuszának tervét, az előkészítés leállt. Hiába írta elő kormányhatározat és törvény, még nem alakult meg sem az állami projektcég, sem a leendő egyetem vagyonkezelő alapítványa. A beruházás előkészítésében kulcsszerephez jutó kínai tulajdonú magyar lobbicég pedig hallgat és kivár.
A “késlekedést” a jelek szerint néhány nap alatt behozta a kormányzat, és megtették a lépéseket az alapítvány létrehozására. Sőt – a tárca közleménye szerint – már meg is találták azokat a szakembereket, akik az alapítványt felügyelő kuratórium tagjai lesznek. Ez a névsor:
- Palkovics László kormánybiztos, miniszter (elnök)
- Szilas Cecília volt pekingi nagykövet, majd helyettes államtitkár, most miniszterelnöki főtanácsadó
- Horváth Levente, a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadója,
- Kovácsics Iván miniszteri tanácsadó
- P. Szabó Sándor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kína-tanulmányok Tanszék tanszékvezetője
A szaktárca közlése szerint az alapítvány feladata az előkészítés, a hatástanulmányok és tervek elkészítése után az egyetem megépítéséről népszavazás fog dönteni. A beruházás előkészítését a Palkovics László kormánybiztos vezetésével felálló öttagú kuratórium vezényelheti le. Megjegyezték: a kormány 2022 végéig beszámol az Országgyűlésnek az előkészületekről és a várható költségekről.
A legérdekesebb név az ötfős kuratórium listáján Horváth Leventéé. Őróla megírtuk, hogy egy, a beruházás körül felbukkant, frissen alapított kínai hátterű magyar kft. ügyvezetőjének a férje. A céget, a Fudan Magyarország Kft.-t idén január végén, 3 milliós jegyzett tőkével alapították. Fő tevékenységeként a felsőfokú oktatást jelölte meg, de sokkal inkább lobbitevékenységet végezhet. A cég tulajdonosa a kínai Jiwu Research kutatóintézet, amit a Fudan Egyetem tavaly nyáron alapított. A magyar kisvállalkozás ügyvezetője pedig a Fudanon végzett Niu Shan, akivel későbbi férje, Horváth Levente a Fudanon ismerkedett meg, mivel ő is ott tanult. Emellett Horváth korábban volt sanghaji főkonzul is.