Norvégia szerint tavaly decemberben meghatározták a kifizetés feltételeit, de azok nem teljesültek.
Nincs alapja semmilyen jogi eljárásnak Norvégia ellen ebben az ügyben
– közölte a norvég külügyminisztérium sajtóosztálya a 444.hu-val azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány pert fontolgat az Európai Gazdasági Térség (EGT) és Norvég Alapok elbukott támogatásai miatt.
Brüsszeltől hiába vár segítséget Orbán Viktor a norvégok ellen
Szemfényvesztés - ez a legjobb szó arra, amit a kormány művel Norvégiával kapcsolatban egy olyan konfliktusban, amit maga gerjesztett azzal, hogy inkább hagyta elúszni a norvég alapok 77 milliárd forintját, nehogy a keret 5 százalékáról tőle független civilek döntsenek.
A külügyminisztérium azzal indokolta ezt, hogy a tavaly decemberi megállapodás egyértelműen kimondta, hogy nem lehet elindítani a programot, amíg a civileknek szánt támogatások elosztásáért felelős szervezet nincs kiválasztva. Abban is megegyeztek, miként válasszák ki a támogatásokat kezelő civil szervezetet, és abban is, ha nem sikerül megegyezni, az EGT és Norvég Alapok 2014–2021 közötti támogatásainak fennmaradó része nem lesz elérhető Magyarország számára.
Norvégia a múlt héten jelentette be, hogy Magyarország számára többé nem elérhetőek a Norvég Alap 2014–2021-es forrásai, ezzel 77 milliárd forinttól esett el az ország. A vita abból fakadt, hogy Magyarország nem volt hajlandó elfogadni, hogy – ahogy eddig – most is a pályázaton legtöbb pontszámot kapott Ökotárs alapítvány kezelje a civileknek járó pénzeket, ami egyébként a teljes összeg körülbelül öt százaléka.
Fülke: Hol ment el 77 milliárd forint?
Soros-szervezetnek nevezte az Ökotárs Alapítványt Gulyás Gergely miniszter, egyben azt sugallta, hogy rajtuk bukott el a norvég és a magyar kormány tárgyalása a Norvég Alapokok elosztásáról. Móra Veronika, az alapítvány elnöke azt állítja, valójában konzorciumban pályáztak, melynek az élén nem is ők álltak, de úgy látszik ez sem volt elég.
A Miniszterelnökség később azt is bejelentette, hogy jogi lépéseket fog tenni, bár az nem világos, ezt hol teheti meg. A kifizetések jogi alapja ugyanis az Európai Unió és a Norvégia közti Együttműködési Megállapodás, ez azonban nem kínál megoldást olyan helyzetre, amibe a két ország került, és jogi fórumot, bíróságot sem jelölt ki a vita rendezésére.