Itthon hvg.hu 2021. augusztus. 05. 15:53

Diplomáciai jegyzéket ért Kövér László somorjai beszéde a szlovák külügynél

Felszólította az Orbán-kormányt a szlovák külügyminiszter, hogy ne küldjön értesítés nélkül állami tisztviselőket Szlovákiába, és nem hagyta szó nélkül Kövér László házelnök Somorján elmondott beszédét sem.

A szlovák külügyminisztérium diplomáciai jegyzéket küldött Magyarországnak Kövér László somorjai látogatása miatt – írja a Paraméter.sk. Ivan Korčok a jegyzékben felszólítja a magyar felet, hogy a szokásos és szabványos diplomáciai eljárásoknak megfelelően járjon el, és előzetesen tájékoztassa a szlovák felet állami tisztviselői látogatásának céljáról.

A dunaszerdahelyi járásban lévő Somorján a beneši dekrétum hatályba lépésére emlékező, illetve az ezt követően deportáltak előtt tisztelgő emlékművet avattak fel hétfőn – emélkeztet a Paraméter. Az 1947-es dekrétum fosztotta meg a szlovákiai magyarokat és németeket az állampolgárságuktól.

MTI/Krizsán Csaba

Kövér a somorjai útról szóló MTI-hír alapján nem magánemberként, hanem a magyar Országgyűlés elnökeként jelent meg az avatáson, ahol beszédet is mondott. Kövér többek között nyílt sebnek, „Isten és ember előtti bűnnek” nevezte a több mint hetven évvel ezelőtt történteket, és hozzátette, hogy ezeket a magyarság nem bocsáthatta meg”, mert „nem kértek bocsánatot tőle”. A diplomáciai szempontból érzékeny téma feszegetése mellett a házelnök egy máig népszerű, jobbára az antiszemitizmussal összefonódó, de a Fidesz sorosozásával is kompatibilis összeesküvés-elméletet is hangoztatott, amikor ezt mondta az egymással rivalizáló közép-európai országokról:

Nem hisszük, hogy a nagyhatalmakat is puszta eszközökké lefokozni szándékozó globális háttérhatalmak nyomásának ellent állva nemzetként meg tudnak maradni, meg tudják őrizni szabadságukat, kultúrájukat és szuverén államaikat.

Korčok szlovák külügyminiszter szerint az a módszer, ahogy Magyarország legfőbb képviselői folyamatosan megnyitják a történelmi kérdéseket, szembemegy Magyarország azon deklarált igyekezetével, amely szerint jó bilaterális kapcsolatot szeretnének ápolni Szlovákiával. Úgy fogalmazott:

Csalódott vagyok amiatt, hogy Budapestről állandóan üzeneteket és kioktatást kapunk a közös történelmünkkel kapcsolatban. Határozottan elutasítom azt, hogy Magyarország második legfőbb közjogi méltósága szükségét érzi, hogy Szlovákiában prezentálja a saját történelemolvasatát.

A szlovák külügy szerint a látogatás nem a jószomszédi kapcsolatok szellemében zajlott. Szlovákia továbbra is kész minden, a kölcsönös kapcsolatokat érintő kérdésében egyeztetni Magyarországgal.

Hirdetés