Tucker Carlson vitathatatlanul fontos alakja az amerikai konzervatív politikának, de egyre problémásabb okok miatt az: a rengeteg nézőjének szükség esetén gátlás nélkül terjeszt alaptalan hazugságokat is a hírműsornak álcázott kinyilatkoztatásaival.
“Egy igazi nagyágyút sikerült megnyernie a Mathias Corvinus Collegiumnak, hogy ossza meg gondolatait az MCC feszten. Tucker Carlson a Time szerint a legbefolyásosabb konzervatív gondolkodó az Egyesült Államokban, esténként átlagban több mint 5 millió néző követi a műsorát a Fox Newson, ami ezzel a legnézettebb hírműsor Amerikában” - így újságolta el Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, illetve az MCC kuratóriumi elnöke a Facebookon, hogy micsoda vendégelőadót sikerült szervezniük.
A közpénzekkel kitömött fideszes elitképző fesztiválja augusztus 7-én látja vendégül Carsont, akiről nem túloztak: tényleg sokan nézik az Egyesült Államokban, tényleg befolyásos konzervatív gondolkodónak számít (főleg ahhoz képest, amennyire befolyásosnak számított a szintén közpénzen meghívott Milo Yiannopoulos a 2018-as budapesti előadása idején), de a lényeg itt is az apróságokban rejtőzik.
Carlson maga is 2020-ig nyilvántartásba vett demokrata szavazó volt, de ez saját bevallása szerint azért volt, mert a szinte egypárti szinten demokrata uralmú Washingtonban is szeretett volna beleszólást már a demokrata előválasztásokba is, ahol bevallottan mindig a kevésbé progresszív és kevésbé korrupt jelöltekre szavazott.
Karrierje kezdetén olyan helyeken dolgozott, mint a CNN, és soha nem is tagadta republikánus nézeteit. Miután 2009-ben a Fox Newshoz szerződött, a műsorait is egész máshova pozícionálta, azok a Magyarországon is jól ismert beszélő fej típusú konteós propagandává változtak. Trump színrelépése után pedig nagyjából le is vetette a hagyományos újságírói attitűdöt.
Csak pár példa: a 2019-es El Paso-i lövöldözésen egyszerű álhírnek nevezte, hogy az elkövető a fehér felsőbbrendűséget hirdetve, a “hispán inváziótól” tartva gyilkolta meg húsz áldozatát, majd kifejtette, hogy a mozgalom veszélytelenségét pedig azzal próbálta hangsúlyozni, hogy szerinte az Egyesült Államok összes, fehér felsőbbrendűséget hirdető embere beférne egy stadionba.
George Floyd megöléséről még 2021-ben is azt állította, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a nyakára térdelő rendőr ölte volna meg, a boncolás szerinte kimutatta, hogy kábítószer-túladagolás végzett vele. Carlsont az sem zavarta össze, amikor már a bíróság is kimondta az igazságot: mert szerinte a Black Lives Matter mozgalom fenyegette meg a szemtanúkat is.
Korábban csak a zárt térben dohányzás tiltását és a biztonsági öv használatának kötelezővé tételét tartotta hülyeségnek, a műsorába viszont már rendszeresen hív meg olyan marginális szakértőket, akik a klímaváltozást relativizálják, és Carlson maga is többször is hangot adott véleményének, ami szerint hiszti az egész.
Nem sokkal megengedőbb a koronavírussal szemben sem, bár itt érezhető némi fordulat: a vírus világméretű megjelenésekor ő maga is lelkesen hívta fel a figyelmet a Covid veszélyeire, és bevallottan hatott Donald Trumpra annak érdekében, hogy az akkori elnök is vegye komolyan a helyzetet, tavaszra már egész más álláspontra került. A műsoraiban rendszeresen tett fel sejtető kérdéseket a koronavírus súlyosságáról, a távolságtartás szükségességéről, de a maszkok fontosságát és a védőoltások hatékonyságát is szereti kétségbe vonni.
Carlson módszere egyszerű: a konteós gondolatokat általában nem ő hozza fel, csak olyan kérdéseket tesz fel, amelyek egyrészt bizalmatlanságot gerjesztenek a tévénézőben, másrészt ezeket soha nem válaszolja/válaszoltatja meg, pedig amúgy pár perc Google-ezéssel utána lehetne nézni. Ennek megfelelően egyik műsorában csak lehetőségként vetette fel, hogy “talán a vakcinák nem is működnek, csak eltitkolják előlünk.” Azt a mai napig nem árulja el, hogy őt beoltották-e.
Érdemes megnézni John Oliver talkshowjának nemrég bemutatott részét, amely kifejezetten Tucker produkcióját elemzi: röviden összefoglalva derül ki belőle, hogy a magyar kormánymédiából jól ismert magabiztossággal jelenti ki, hogy a demokraták gyűlölik a saját országukat, a fehér embereket és egyébként sokszor a férfiakat is, szakértőként pedig olyan embereket szólaltat meg Irakról, akik szerint az országban tulajdonképpen majmot laknak, akik feneket sem törölnek. Amikor rasszizmusvádak érik, általában lesöpri őket az asztalról azzal, hogy ezek a szövegek csak a baloldal módszerei arra, hogy elhallgattassák az embereket.
Tucker Carlson csak akkor engedte el Donald Trump mindenre kiterjedő támogatását, amikor már egyértelmű volt, hogy távozik az elnök: ekkor például bocsánatot kért, amiért hamisan állította egy halott férfiről, hogy a nevében szavaztak a választáson, de azt is elmondta, hogy bár szerinte voltak választási csalások, nem annyi, hogy az érdemben befolyásolja az eredményt.
A Capitolium ostromának idején már egészen visszatért a mérsékelt republikánus gondolatokhoz, és meglepően visszafogott hangú véleménycikket közölt az eseményekről. “Több millió amerikai őszintén hisz abban, hogy a választást megbundázták. Persze őrültnek, összeesküvéselmélet-hívőknek lehet őket nevezni, és le lehet őket tiltani a Twitterről. Ettől még nem fog megváltozni a gondolkodásuk” - mondta, hangot adva annak, hogy az erőszakot minden esetben el kell ítélni, és szerinte a Biden-adminiszrációnak is lesz mit tanulnia az esetből. “Ha pedig nem tanul az új vezetés abból, hogy több ezren megrohamozták a Capitoliumot, akkor semmi keresnivalója nincs az ország élén. Nem véletlenül fajult el a helyzet” - írta úgy, mintha amúgy semmi köze nem lett volna ahhoz, hogy az amerikaiak egy része már a saját választási rendszerében sem bízik.
Hogy pontosan miről fog előadást tartani a fiatal fideszeseknek, az nem egyértelmű, de azt tudva, hogy 2019-ben kétszer is lelkendezett Orbán Viktor családpolitikájáról, Szijjártó Péter is járt nála ez ügyben, nagyjából sejthető, hogy fontos szerepet fog kapni a magyar miniszterelnök sikeres politikájának elemzése is.
(Kiemelt képünk: Wikipedia / Gage Skidmore)