Ha valakit nem érdekel a sport, nyugodtan szurkolhat a Fidesz politikusainak, esetleg a Fideszhez kötődő üzletembereknek is Tokióban.
"Nézze, én rendkívül károsnak és veszélyesnek tartom azt, amikor akárkik politikát össze akarnak keverni a sporttal" - mondta Szijjártó Péter külügyminiszter idén nyáron azt kommentálva, hogy a már lezajlott labdarúgó Eb-n több német politikus is a magyar kormánynak címezve akarta szivárványosra festeni a német-magyar meccsnek otthont adó müncheni stadiont.
Ez persze már azt látva is megmosolyogtató, hogy pontosan tudjuk, Orbán Viktor 2010 óta tartó kormányzása alatt ellepték a focit a fideszes politikusok és oligarchák, de az épp kezdődő olimpiáról is elmondható, hogy akár egy NER-versenyt is ki lehetne állítani. Összesen 24 sportban próbálkozik legalább egy magyar versenyző, a sportszövetségek közül tizenegynek van egyértelműen a kormányhoz köthető elnöke. A különversenyben is különversenyt alkothatnak a kifejezetten fideszes politikusok, ők öten vannak.
Sokatmondó adat, hogy akár többen is lehetnének, hiszen magyar műugró például nincs kint, pedig ha lenne, akkor képviseltetve lehetne a parlamenti képviselő Tuzson Bence is, de szegény Kósa Lajosnak is várnia kell korcsolyaszövetségi elnökként, ugyanis az ő száma csak a téli olimpián következik, Vaszily Miklósnak pedig arra kell várnia, hogy miután a golf bekerült az olimpiai programba, kijusson egy magyar sportoló.
Politikusok
Németh Szilárd
A Magyar Birkozó Szövetség elnökeként az ország rezsibiztosa legalább annyira sokszor nyilvánul meg ezzel a sporttal kapcsolatban, mint ahányszor az ellenzéket szidja. Még így is lemondás ez a politikusnak, hiszen összeférhetetlenség miatt le kellett mondania szépen feltőkésített csepeli birkózóklubja elnöki pozíciójáról.
Kocsis Máté
A kézilabda-szövetség élén 2015 óta trónol a Fidesz parlamenti frakcióvezetője. Kocsis elnöki karrierje egyelőre közel sem annyira felfelé ívelő, mint a politikai: bár érkezésekor úgy fogalmazott, fényes jövő előtt áll, 2016-ban már olyan mélyponton volt válogatott szinten a férfi és női kézilabda is, amire nem nagyon volt példa korábban. A mélyrepülés azóta is tart, a férfi válogatott ki sem jutott, a lányaink kacskaringós úton, de versenyben vannak.
(Frissítés: Cikkünk megjelenését követően a Magyar Kézilabda Szövetség levelet küldött szerkesztőségünknek, amelyben hosszan taglalják, hogy szerintük miért nem mélyrepülésnek, hanem inkább szárnyalásnak számít az, ami a magyar kézilabdában jelenleg zajlik. A szövetség azt kérte, hogy a levelet teljes terjedelmében jelentessük meg ott, ahol a kifogásolt cikket. Ezt nem áll módunkban teljesíteni. Abban azonban korrekcióra szorul kollégánk írása, hogy valóban nem lehet mondani, hogy a női kézisek kacskaringós úton jutottak volna ki az olimpiára. A szerk.)
Bajkai István
A fideszes országgyűlési képviselő 2019-ben vette át a Magyar Ökölvívó Szakszövetség elnökségét a botrányos körülmények között távozott Erdei Zsolttól. Bajkaival kapcsolatban két érdekesség van: egyrészt hogy néha ügyvédként is képviseli Orbán Viktort, másrészt pedig az, hogy ő volt a fővédnöke annak a magyar szervezésű ifjúsági világbajnokságnak, amin akkora volt a túlköltekezés, hogy végül belebukott elődje, bár állítása szerint egyáltalán nem látott rá a pénzügyekre.
Lázár János
Őt talán senkinek sem kell bemutatni: a Fidesz egykori erős embere, aki ha megszólal, még Hódmezővásárhelyre visszavonulva is, figyel rá az ország. Lázár jelenleg nincs a közvetlen pártelitben, de sok megbízást kap a kormánytól. Például 2020-ban azt, hogy tegye rendbe a Magyar Tenisz Szövetséget, ahol különböző nemlétező versenyek megrendezésével annyi pénz tűnt el, ami még a magyar sportéletben is feltűnő.
Csampa Zsolt
Csampa az MDF-ben kezdte, az ő színükben lett először országgyűlési képviselő 2002-ben, de 2006 óta már a Fideszt erősíti, jelenleg a Belügyminisztérium helyettes államtitkára is. 2012 óta ő a Magyar Vívószövetség elnöke.
A NER-közeli emberek
Egy sportszövetségnek általában sikeres emberek az elnökei, és mivel Magyarországon a sikerhez sokat ad hozzá, ha valaki jó kapcsolatot ápol a kormánypárttal, itt is feltűnik pár: a kajak-kenu szövetség elnöke például az a Schmidt Gábor, aki két és fél évig a Nemzeti Sportközpontok főigazgató-helyetteseként is dolgozott, de ott van az asztalitenisz (ismertebb nevén pingpong) mögött az Eximbank volt vezérigazgatója, Nátrán Roland is, aki egyébként a gazdasági minisztérium államtitkára is volt korábban.
A kerékpárosoknak is jutott egy nagyobb név: Princzinger Péter az Emmi Európai Fejlesztésekért Felelős Államtitkárságon kabinetfőnökként dolgozik, a triatlonosok ügyeit pedig az a Bátorfi Béla intézi, akit a nagyközönség csak Orbán Viktor különösen jól tartott fogorvosaként ismer.
A legfurcsább név amúgy a Magyar Judo Szövetség mögött van: Dr. Tóth László neve akkor lett országszerte ismert, amikor kiderült, ő a tulajdonosa annak a TMT Technics Kft-nek, aminek közvetítésével tízszeres áron sikerült megvásárolni maszkgyártó gépet.