A bizottság jobbikos elnöke azután jelentette ezt be, hogy kiderült, Aszódi Attila államtitkárt is megcélozták a Pegasussal, amikor a Paks II. miatt nézeteltérése volt Süli János miniszterrel.
Süli János Paksi bővítésért felelős miniszter is meghívót kap tőlem a Nemzetbiztonsági bizottság hétfői ülésére
– írja Stummer János, a bizottság jobbikos elnöke a Facebook-oldalán. Süli meghívását azután jelentette be, hogy pénteken kiderült, Aszódi Attila paksi bővítésért felelős államtitkár hivatali telefonszáma is szerepel a Pegasus kémprogram célpontjainak listáján. Aszódi száma abban az időben került fel a listára, mikor Paks II. miatt volt konfliktusa a miniszterrel.
Stummer hétfőre, július 26-ra hívta össze a nemzetbiztonsági bizottságot. A Pegasus-botrányt tárgyalnák az ülésen, amely – mint azt a nemzetközi oknyomozó csapat kiderítette és közvetett bizonyítékokkal is alátámasztotta – arról szól: a magyar állam valamely szerve izraeli kémprogrammal figyelhetett meg, illetve próbálkozhatott megfigyelni újságírókat, ügyvédeket, kormánykritikus médiatulajdonost, ellenzéki polgármestert, és még nagyjából 300 magyar célpontot. A kormány az ügyben hárít, de nem tagad. Az ügyről szóló cikksorozatunk itt érhető el:
Pegasus-ügy
Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!
Eközben közös közleményben szólították fel az ellenzéki pártok – a DK, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd – a Nemzetbiztonsági bizottság kormánypárti tagjait, hogy menjenek el az ülésre. A közlemény szerint az ellenzék erre kíváncsi:
- Megvásárolta, illetve használta-e valamelyik hazai szakszolgálat a Pegasus nevű megfigyelőprogramot?
- Adott-e engedélyt az Orbán-kormány jelenlegi igazságügyi minisztere vagy valamelyik hivatali elődje újságírókkal, ellenzéki politikusokkal szembeni titkos információgyűjtésre?
- Adott-e engedélyt Varga Judit beosztottja, Völner Pál parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes újságírókkal, ellenzéki politikusokkal szemben történő titkos információgyűjtésre?
- Tudott-e Orbán Viktor arról, hogy független újságírókat, ellenzéki politikusokat, üzletembereket és ügyvédeket hallgattak le az elmúlt években Magyarországon?
- Jelenleg is tartanak-e a lehallgatások?
A héttagú bizottság határozatképessége, így az ülés megtartása a négy kormánypárti (három fideszes és egy KDNP-s) tagon múlik, márpedig a hét elején Halász János, a bizottság fideszes alelnöke közölte: nem indokolt a bizottság összehívása, mert az ügy szerintük csupán „politikai hangulatkeltés”. Eközben viszont két, titkosszolgálatokat felügyelő miniszter – Szijjártó Péter külügyminiszter és Pintér Sándor belügyminiszter – is úgy nyilatkozott, hogy zárt ülésen ugyan, de hajlandóak tájékoztatást adni. A csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely arra is utalt, hogy az illetékes szervek kivizsgálták a megfigyelésgyanút.
Az Orbán-kormány egyik államtitkárát is megcélozták a Pegasussal, mikor belharcokat vívott
Aszódi Attila került célkeresztbe abban az időben, mikor Paks II. miatt harcolt Süli János miniszterrel.