Itthon hvg.hu 2021. július. 22. 09:29

Gulyás nem tud arról, hogy magyar iskolákban nemváltást népszerűsítettek volna

Akár már decemberben, de inkább januárban vagy februárban lehet megtartani a gyermekvédelmi népszavazást, ami Gulyás szerint okafogyottá válna, ha Brüsszel visszavonná a kötelezettségszegési eljárást. A Pegasus-ügy nem került szóba a kormányülésen, mert „nem fajsúlyos kérdés. Újabb 23 esetben mutatták ki Magyarországon a delta variánst. Élőben tudósítottunk a Kormányinfóról.

Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő nélkül tartotta a csütörtöki kormányinfót Gulyás Gergely, aki a gyermekvédelmi népszavazás ismertetésével kezdte a sajtótájékoztatót. "Brüsszel egyértelműen megtámadta Magyarországot" – ismételte meg Orbán Viktor szavait a miniszter. Alkotmányos kötelessége az államnak, hogy gyermekvédelmi feladatait lássa el – tette hozzá Gulyás, aki szerint az öt kérdés Magyarország nemzetközi pozíciót fogja megerősíteni.

A kötelezettségszegési eljárással szemben az egyetlen eszköz, ha a magyar nép világosan állást foglal, erre a legdemokratikusabb megoldás a népszavazás – érvelt Gulyás amellett, miért van erre az egészre szükség, utalva arra, hogy a 2016-os népszavazás elég volt arra, hogy harcoljunk a kötelező kvóták ellen.

Az Európai Unióval továbbra is a lojális együttműködésre törekszünk, még akkor is, ha az Európai Bizottság mindent megtesz ez ellen. Gulyás reméli, hogy a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen "féken tudja tartani" a magyarellenes biztosokat.

A kormány eddig is tárgyalt és ma is fog az Európai Bizottsággal a helyreállítási alapról. Tegnap arról döntöttek a kormányülésen, hogy az alaphoz szükséges pénzeszközöket létrehozzák, a pályázatokat ki fogják írni és ki fogják fizetni, hiszen eddig is előrefinanszírozással zajlott az uniós pénzek kifizetése.

Az uniós tagság mellett több érv szól, mint ellene – zárta ki a kilépés lehetőségét Gulyás. A vita jelentősége nem csupán Magyarország és az uniós intézmények között van, azt is meg kell mutatni, hogy Közép-Európa identitása és értékei is az EU részét képezik.

Járványügyi kérdésekről is szó esett a kormányülésen. A Nemzeti Népegészségügyi Központ Covid-laboratóriumában újabb 14 esetben mutatták ki a delta variánst, egy esetben pedig a gamma (brazil) variánst. Így

már 23 esetben mutatták ki a delta variánst.

Ez utóbbi terjedése gyorsaságban és agresszivitásban is többszöröse a korábbi variánsoknak, ezért arra kérnek mindenkit, hogy oltassa be magát. Augusztus 1-től a harmadik oltást is lehet választani.

Kérdések következnek

Az Origo kérdésére Gulyás megerősítette, hogy minden magyar állampolgárnak joga van a jogorvoslatra a népszavazási kezdeményezéssel szemben, de ha a határidőket nézik, nagy biztonsággal az országgyűlési választás előtt megtartható a népszavazás. Akár már decemberben is, de inkább januárban vagy februárban.

A kormány még nem tárgyalta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslatát arról, hogy a munkáltatók bizonyos területen kötelezővé tehessék az oltást, de Gulyás ezzel "egyet tudna érteni". Magyarországon körülbelül kétmillió olyan felnőtt van, aki nem oltatta be magát. (A kormányinfó végén arról is beszélt, hogy ez a kérdés a vendéglátóiparban, a szolgáltatószektorban és esetleg az oktatásban merülhet fel.)

MTI / Balogh Zoltán

Hihetetlenül magas a zöldségek, gyümölcsök ára – hangzik el egy kérdés. Gulyás elismerte, hogy a probléma valós, a jégesők hatására a piacon kevesebb a gyümölcs, ebbe közvetlen beavatkozási lehetősége nincs a kormánynak, de hosszú távon a mezőgazdaság támogatása jelentheti a megoldást.

A hétvégi Pride biztosítását a rendőrség végzi, ők mindenki biztonságát garantálni fogják – nyugtatott meg mindenkit a miniszter.

Az Mfor kérdésére szóba került a lehallgatási botrány is, Gulyás ezt hisztériának nevezte. A kormányülésen szóba sem került a Pegasus-ügy, mert nem tartják fajsúlyos kérdésnek – tette hozzá. A kormány nem vizsgálta meg a politikusok telefonját külön, ez egy állandó feladata a Belügyminisztériumnak.

Gulyás megismételte azt, hogy az uniós tagságnak nincs alternatívája. Bár az unióban keveset beszélnek a lényegről, és az EU egy kiváló kezdeményezés, ezért híve ennek a kormány – hangsúlyozta.

Arra nem tudott válaszolni, hogy mikor érkezhet meg a negyedik hullám, és milyen számoknál kerülhet sor esetleges korlátozásra, de az általa idézett szakértők véleménye az, hogy mivel a delta variáns sokkal gyorsabban terjed, alacsonyabb számoknál lehet erre számítani. A józan ész azt mondja, hogy a korlátozások főleg azokra fognak vonatkozni, akik nem oltatták be magukat.

A költségvetésben jelenleg 4,3 százalékos GDP-prognózis szerepel, de a kormány reméli, hogy ennél magasabb lesz. Igaz, ez a negyedik hullámtól is függ, ami elkerülhetetlen lesz.

A Telex tette fel a kérdést, hogy vásárolt-e a magyar állam a Pegasus kémszoftverből, miután vasárnap kiderült, hogy magyar újságírókat, ügyvédeket, ellenzéki polgármestereket is lehallgattak.

A miniszter szerint "az, hogy milyen eszközöket használ a magyar állam, nem nyilvános adat", de szerinte nincs is jelentősége. A titkos információgyűjtést törvény szabályozza, ha ezt betartották, akkor nem történt jogsértés. Gulyás úgy véli: nemzetközi segítséggel van hisztériakeltés az ügyben. Pintér Sándor belügyminiszter személyesen ad arról tájékoztatást, hogy csak és kizárólag jogszerű keretek között volt megfigyelés 2010 óta – mondta.

Gulyás határozottan cáfolta, hogy politikai állásfoglalás miatt bárkit lehallgatnának. A hivatástól függetlenül megvannak az esetek, amik okot adnak rá, hogy valakit lehallgassanak, erre vannak szabályok. "Gyurcsány Ferenc volt az, aki törvénytelenül hallgatta le a miniszterelnököt és a házelnököt", a Fidesz-kormány ilyet nem tesz – szúrt oda ismét a baloldalnak a miniszter, majd megismételte, hogy álbotrányról van szó. Azért nem értesült erről senki a nemzetbiztonsági bizottságban, mert lényegtelen kérdés, hogy milyen eszközökkel végzi a titkos lehallgatásokat az állam. Magyarországon szigorú törvényi korlátok vannak a lehallgatásra.

AFP / JACK GUEZ

A nemzetbiztonsági ügyek kezelésére a kormánynak van külön kabinetje, ők szoktak ezekkel az ügyekkel foglalkozni, ezért sem esett szóba az egyébként negyedórás kormányülésen a Pegasus-ügy – magyarázta Gulyás korábbi kijelentését.

Fideszes politikusok nem mennek a Pride-ra

A téma ismét a gyermekvédelmi népszavazásra terelődik. Gulyás szerint a médiatartalmak szabályozása a médiatanácsra tartozik. Mi az a népszerűsítés, ami állítólag folyt az iskolákban és meg kell tőle védeni a gyermekeket? – hangzik a kérdés. Gulyás szerint "az európai gyakorlattól" kell megvédeni őket, és tagadta, hogy a törvény összemosná a homoszexualitást a pedofíliával, hiszen a heteroszexuális tartalmaktól is védi a gyerekeket a jogszabály.

A kormány alapállítása, hogy a gyermeknevelés kizárólag a szülőkre tartozik. Gulyás szerint az ő idejében még kellően világos volt, hogy nem az iskola feladata a szexuális felvilágosítás. Saját esetében nem merültek fel olyan kérdések, hogyan alakul ki a szexuális orientáció. Abban pedig nem akar állást foglalni, ez hogyan történik, mert az "orvosszakmai" kérdés.

"Nem tartja valószínűnek", hogy fideszes képviselők mennének ki a Pride-ra, mert "az érintetti kör nem fedi egymást". Keresztkérdésre Gulyás ezt még annyival kiegészítette, hogy a Pride-ra azok mennek ki, akik a nyilvánosság elé akarják tárni a szexuális orientációjukat.

A Népszava jut szóhoz, a Pegasus-botrányra terelődik a szó. Gulyás szerint semmi szükség nincs a nemzetbiztonsági bizottságot összehívni, és tagadta, hogy a Fidesz képviselői blokkolnák az összehívását, hiszen az a törvény szerint előírt, normál ügymenetben működik. Gulyás megismételte, hogy az elmúlt napokban már mindenki megszólalt az ügyben, ha bízunk a normális szavak üzenetében, akkor minden rendeződni fog.

A miniszter elismerte, hogy nem tudnak olyan példáról magyarországi iskolákból, hogy a nemváltást népszerűsítették volna. Ennek ellenére már készült a lista, hogy milyen civil szervezetek nem mehetnek majd be az iskolákba. "Európa nagy részén azonban ez a valóság" – mondta Gulyás, aki a német zöldek javaslatát hozta fel példának, akik 14 év felett mindenkinek támogatnák a nemváltó műtéteket az állami egészségügyben.

Az Inforádiónak Gulyás később még azt elmondta, hogy jelenleg meglehetősen nagy szabadsága van az iskoláknak abban, hogy milyen külsősök tarthatnak előadást az intézményben.

A népszavazáson való részvételre mindenkit biztatnak, aki ugyanis nem vesz részt benne, az másokra bízza a döntést. Minden szavazat számít és minden szavazat segít – tette hozzá. Ha a népszavazás eredményes lesz, akkor három évig a szabályokon nem lehet változtatni, még egy esetleges kormányváltás után sem. Ha az igenek győznek, akkor a törvény bizonyos szakaszait vissza kell vonni.

A hvg.hu-nak az Európai Bizottság azt mondta, hogy az igazságügyi reformhoz kötné a magyar helyreállítási terv jóváhagyását, de Gulyás szerint ennek semmi értelme, ezért erről Brüsszelt kellene megkérdezni.

"Mi minden esetben arra hívtunk fel mindenkit, hogy az emberi méltóságot tartsa tiszteletben, és az erőszakot mindig elítéltük" – ez volt Gulyás válasza arra, nem tartanak-e attól, hogy a gyermekvédelmi törvény miatt megszaporodnak az atrocitásokaz LMBTQ-emberek ellen. (A múlt héten egy erkélyre kifüggesztett szivárványos zászló miatt támadtak meg ismeretlenek egy budapesti lakást.)

Facebook

Karácsony Gergely korábban arról beszélt, hogy akár Orbánnal is szerepelne egy plakáton egy oltási kampányban, a felvetésre Gulyás annyit mondott, hogy „olyan megoldásokban gondolkodnak, ami növeli az oltási kedvet.”

Az időközi választások megtartása a negyedik hullám veszélye miatt nincs napirenden, mert azok éppen őszre esnének, amikor a járvány ismét felfuthat.

Cseh Katalin ügye is szóba került, akit a kormánymédia azzal vádol, hogy a családja nyomdacége két uniós pályázaton is kapott támogatást. (Az ügyről pontosabban ebben a cikkünkben írtunk.) Gulyás szerint az eset is egyértelműen cáfolja, hogy Magyarországon nem jut uniós forrás az ellenzékhez kötődő személyek vállalkozásaihoz. Ha felmerül annak gyanúja, hogy egy politikus a vagyonnyilatkozatában nem tüntetett fel érdekeltségeket, akkor lehet helye annak, hogy eljárás induljon – válaszolta az erről szóló kérdésre a miniszter.

Varga Judit igazságügyi miniszter tegnap azt mondta, hogy a lehallgatásokat Völner Pál államtitkár engedélyezi, de Gulyás szerint ennek semmi jelentősége nincs, hiszen a lehallgatásokat a kormány engedélyezi. A miniszter kiemelte, hogy az információgyűjtés a nemzetbiztonsági védelem része, hiszen akkor tudnak megvédeni valakit, ha ismerik őt, vagy akár a szomszédait. Lehet azt a látszatot kelteni, hogy valaki a sértettje egy lehallgatásnak, de szerinte egyáltalán nem biztos, hogy erről van szó.

Harmadik oltások: a többségi szakmai vélemény Gulyás szerint az, hogy a legjobb, ha keverik az oltásokat. Ugyanakkor szabadság van, ezért ha az orvos ezzel ellentétesen dönt, akkor lehet másmilyen vakcinát is kapni. Arról még nem döntött a kormány, hogy a harmadik oltás után hogyan változik a védettségi igazolvány, de "az lenne a logikus", ha a QR-kódon fel lenne tüntetve a harmadik oltás is.

Az ATV válaszára Gulyás elmondta, hogy a kormány egyelőre nem hozott olyan döntést, hogy a gyerekekről szóló népszavazás eredményét alkotmányba foglalnák.

Ha nincs uniós eljárás, nincs népszavazás

A hvg.hu is kérdezett, arra voltunk kíváncsiak, támogatná-e a kormány a nemzetbiztonsági bizottság tényfeltáró vizsgálatát a Pegasus-ügyben. Gulyás szerint más ezt nem is tehetné meg, és támogatja a kormány, hogy a bizottság eleget tudjon tenni a saját elemzési feladatainak, egyedül a hisztériakeltését nem támogatják. Ha plusz igény van arra a bizottságban, hogy meghallgassák a szakszolgálatok vezetőit, akkor ezt minden esetben támogatják.

MTI / Soós Lajos

Előfordulhat-e jogszerűen, hogy egy amúgy maffiózókkal, szervezett bűnözéssel nem foglalkozó újságíró telefonját, vagy akár családtagjaiét lehallgassák, mint ahogy az Dercsényi Dáviddal, a hvg.hu volt újságírójával történt? Gulyás szerint ilyen kérdésekre azért nehéz gyakorlatilag válaszolni, mert ha valaki Magyarország érdekeivel ellentétes személlyel kerül kapcsolatba, akkor le fogják hallgatni.

Megéri-e 4–5 milliárd forintot elkölteni a népszavazásra, ha minden kérdésre már létező jogszabályi előírásokat feszeget – kérdeztük.

„Abban a pillanatban, ahogy az Európai Bizottság visszavonja a kötelezettségszegési eljárást, a népszavazás okafogyottá válik” – mondta erre Gulyás. Arra már nem tért ki, hogy a visszavonás azt jelentené-e, hogy akkor már nincs is szükség megvédeni a gyermekeket.

Gulyásnak semmilyen információja nincs arról, hogy köze van-e a lehallgatási botránynak ahhoz, hogy Czukor József, Orbán Viktor biztonsági és külpolitikai főtanácsadója Izraelben járt 2018-ban.

Még mindig nincs döntés arról, hogy a civil pályázatokat ki bonyolítja le a Norvég Alappal. Azért nincs eredmény a határidő után sem, mert a kormány nem tudott a norvégokkal megegyezésre jutni – mondta Gulyás. Ezekkel a pénzekkel Norvégia tartozik nekünk – hangsúlyozta.

Kásler Miklós a vakcinák hatékonyságának állami vizsgálatáról elárult néhány részletet, például azt, hogy a fertőzés elleni védettség az összes vakcinát tekintve 78 és 92 % között van. Gulyás azonban nem tudott arra válaszolni, hogy a hatásosság milyen a különböző vakcinák esetében, vagy esetleg korcsoportokra lebontva, erről az Emberi Erőforrások Minisztériumát kellene kérdezni.

A háziorvosok még augusztus elseje előtt meg fogják kapni az iránymutatást a harmadik oltásról. Eddig 2600 olyan ember kapott oltást, akik más országban, határmenti területen élnek, ők benne vannak az oltási statisztikában. (Utóbb a Miniszterelnökség pontosította a számot: valójában nem 2600, hanem 9729 emberről van szó.)

Hirdetés