A kórházszövetség elnöke szerint az egyik elképzelés, hogy a centrumkórházak és a megyei kórházak szerepe is fajsúlyosabb lesz.
“Az egészségügy átalakítására vonatkozó gondolatok, tervek évek óta terítéken vannak, és a járvány élesítette őket. A Covid által generált átrendeződéseket fontos tovább folytatni, és minden olyan, a betegek biztonságát növelő intézkedést meg kell hozni, amelyre jelenleg lehetőség van. Tekintsük ezt az időszakot egy komolyabb megújulás előszobájának” – ezt Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség elnöke, az Uzsoki Utcai Kórház főigazgatója mondta az Indexnek.
RTL: Komoly kórházi átszervezésre utal egy dokumentum. Van, ahol nem lesz műtét, vagy nappal lehet csak szülni
Hét kórházban is megszűnne az aktív betegellátás az RTL Híradó birtokába jutott dokumentum szerint.
Ficzere néhány elképzelést is vázolt, úgymint az aktív ágyak számának csökkentése, “amelyek amellett, hogy nagy költséget jelentenek, olyan személyi, eszköz- és egyéb feltételt igényelnek, amelyre a betegek utógondozásakor egész egyszerűen nincs szükség”.
Ficzere szerint
a világon mindenhol arra törekszenek, hogy a betegek csak a valóban szükséges időt töltsék kórházban, és az utógondozás az arra alkalmas intézményekben vagy a betegek otthonában történjen.
Úgy folytatta: az idősebb, ápolást, gondozást igénylő betegek számának növekedése is indokolja, hogy – akár az aktív ágyszámok rovására is – növelni kell a krónikus ágyak mennyiségét, és jelentősebb szerepet kell adni a szociális ágazatnak. Emellett a centrumkórházak és a megyei kórházak szerepe is fajsúlyosabb lesz, mert bizonyos szakmákat (például az onkológia, mellkassebészet, ortopédia) csak a nagyobb intézményekben, centrumokban érdemes végezni.
Ficzere Andrea szerint az alapellátás megerősítése is régi cél, de azoknak az okoseszközöknek a rutinszerű alkalmazására is hangsúlyt kell fektetni, amelyek alkalmasak a betegek otthoni vagy munkavégzés közben történő monitorozására. “Segítségükkel kellő szakmai felügyeletet tudunk biztosítani a betegek számára, illetve megelőzhetjük az állapotromlást és a kórházi ellátást” – mondta a portálnak.
Ficzerével ellentétben Orbán Viktor miniszterelnök egész máshogy kommunikál a témáról: ő például azt mondta, hogy “semmilyen egészségügyi átszervezés vagy reform nem lesz”, mert “az egészségügyi reformokkal az emberek általában csak rosszabbul jártak. Az a jelszavam, hogy csak reformot ne".
Orbán Viktor nem meri reformnak nevezni, amit a kórházakkal tervez
Senkinek se legyen kétsége afelől, hogy választás után a kormány hozzányúl az egészségügyi rendszerhez - erről beszélt a hvg360-nak Lantos Gabriella egészségügyi menedzser. Hiába tagad a kormány és játszik a szavakkal Orbán Viktor miniszterelnök, a különböző lépések egy irányba mutatnak.