Itthon hvg.hu 2021. június. 01. 12:37

Jelentősen csökkent a koronavírus örökítőanyaga a szennyvízben

Az operatív törzs szerint a regisztráltak 91 százaléka már megkapta az oltást Magyarországon.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Továbbra is kedvező tendenciát mutatnak a járványügyi adatok Magyarországon – közölte Müller Cecília az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján. Az országos tiszti főorvos ezután ismertette a keddi adatokat.

Müller Cecília elmondta, hogy a lakosság 53 százaléka megkapta már a koronavírus elleni védőoltást, azaz a regisztráltak 91 százaléka jutott hozzá az oltáshoz. A regisztrált 60 éven felüliek 96, míg a 18 és 59 év közöttiek több mint 88 százaléka megkapta már az oltást.

Az országos tiszti főorvos elmondta, hogy kedden 439 920 adag Pfizer-vakcina és 60 ezer Janssen-oltóanyag, pénteken pedig 64 800 Moderna-vakcina érkezik.

Jelenleg a külhoni magyarok és a Magyarországon élő külföldiek regisztrációja zajlik, az ő oltásuk június második felében történhet meg.

Müller Cecília a Magyarországon megjelent indiai variánssal kapcsolatban elmondta, hogy a két érintett személy közül az egyik már meggyógyult, míg a másik rehabilitációja még zajlik.

Az országos tiszti főorvos hangsúlyozta, hogy határozottan csökkent a koronavírus örökítőanyagának mennyisége a szennyvízben Budapest északi és központi szennyvíztisztítójában, Békéscsabán, Salgótarjánban, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Szekszárdon és Szombathelyen is.

Az új fertőzöttek átlagéletkora 42 év, 22 százalékuk 40–49 év közötti, 17 százalék 30–39 év közötti, 14 százalékuk az 50 és 59, míg 13 százalékuk a 20 és 29 év közötti korosztályból kerül ki.

Müller Cecília újságírói kérdésre elmondta, hogy egyelőre nem használják a BioNTech–Pfizer vakcináját a 12 és 15 év közötti korosztálynál. Az operatív törzs hamarosan döntést hozhat a kérdésben.

Az Európai Bizottság hétfőn hagyta jóvá, hogy az oltóanyagot ennél a korosztálynál is alkalmazzák.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.