Itthon MTI 2021. május. 31. 15:48

Szijjártó magas állami kitüntetést adott át a kínai külügyminiszternek

A magyar külügyminiszter a magyar emberek nagyrabecsülésének és köszönetének jeleként adta át a kínai kollégájának a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter magas állami kitüntetést adott át kínai kollégájának, Vang Jinek hétfőn a távol-keleti ország Kujcsou tartományában.

A ceremónián Szijjártó kijelentette, hogy a koronavírus-világjárvány során Ji bizonyította barátságát, segítségének köszönhetően ugyanis már több mint egymillió magyar ember életét „tudtuk biztonságba helyezni, azáltal, hogy lehetőségünk nyílt a Sinopharm oltóanyagának megvásárlására, ez a segítsége nélkül nem valósulhatott volna meg”.

Mint mondta, az egész világ rendkívüli megpróbáltatásokkal néz szembe, és ráadásul

most nem „elvont filozófiai problémákkal kell konfrontálódni, hanem emberéleteket kell menteni”.

Azt is hozzátette, hogy „Magyarország soha nem tekintett sem ideológiai, sem geopolitikai kérdésként az oltásokra, mi egyszerűen emberéleteket akartunk menteni”.

A politikus ezután a

magyar emberek nagyrabecsülésének és köszönetének jeleként” átnyújtotta hivatali partnerének a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést.

A kínai külügyminiszter köszönőbeszédében hangsúlyozta, hogy ez a lépés is jól mutatja a két ország jó kapcsolatát, a két nép mély barátságát, illetve azt, hogy a felek támogatják egymást a bajban. Szerinte a kétoldalú kapcsolatok még soha nem voltak ennyire jók, ugyanakkor azok további erősítésén is dolgozni fognak. „Különösen szeretnénk hangsúlyozni, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr vezetésével Szijjártó miniszter úr fontos szerepet játszik a kínai-magyar kapcsolatok fejlődésében, és jelentősen hozzájárul Kína jogos érdekeinek védelméhez” – mondta.

A kormány hallgat a Fudan Egyetem hitelkonstrukcióját érintő fontos részletről

Ungár Péter LMP-s képviselő egy egyszerű igent vagy nemet várt a témában feltett kérdésére, de így sem sikerült egyenes választ kapnia.

Míg Magyarország kitüntet, addig az elmúlt hetekben a Biden-adminisztráció arra utasította az amerikai hírszerzést, hogy kétszerezzék meg az erőfeszítéseiket, és 90 napon belül derítsék ki, honnan származik az új koronavírus. Arra a kérdésre keresik a választ leginkább, lehetséges-e, hogy a vuhani víruslaborból szabadult el a kórokozó.

Vissza a konteóba: mi van, ha mégis laborból szabadult a koronavírus?

Diplomáciai csata válhat a koronavírus-járvány eredetének kiderítéséből, legalábbis ha a jelenlegi folyamatokat nézzük: bár minden adott, hogy megfékezzük a járványt, a Biden-adminisztráció mélyebbre ásná magát az ügyben, célozgatva a laborból szabadult vírus elméletére. Kína sem könnyíti a helyzetet: ahelyett, hogy átláthatósággal tisztázná magát, több téren is megnehezíti a kutatásokat.

Kínát már korábban is többen bírálták amiatt, hogy a koronavírus terjedését jóval azután ismerték el, hogy a betegség Európába is elért, és a világjárvány kitöréséhez hozzájárult Peking titkolózása.

(Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala)

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.