Itthon hvg.hu 2021. május. 16. 13:35

MOK: Komolytalan, hogy két munkanap alatt várnak adatokat az egészségügyi kapacitásokról

A Magyar Orvosi Kamara örül, hogy a kormány hosszú idő után hozzá akar látni az ellátórendszer szerkezetének meghatározásához, de ha már ennyit vártak, akkor pár héten már nem múlik semmi.

A Magyar Orvosi Kamara elnöksége a sajtóból értesült arról, hogy az Emmi vezetése a Szakmai Kollégium tagozataitól 4 napos - vagyis két munkanapos -  határidővel kért javaslatot arra, hogy szakmájukban országos lefedettségben milyen kapacitással és geográfiai elhelyezkedéssel hány fekvő- és járóbeteg intézményre van szükség.

A levelet Kunetz Zsombor egészségügyi elemző hozta nyilvánosságra pénteken, aki ez alapján kórház és szakrendelő bezárásokat vizionált, az Emberi Erőforrások Minisztériuma viszont azt állítja, ez csak a szükségleteket felmérő szokásos évi körlevelük,

ez soha nem eredményezett kórházbezárást és most sem fog!

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) azt írta, ők többször tettek már javaslatot az ellátórendszer komplex átalakítására, most nem kaptak felkérést a munkában való közreműködésre. Eddigi ismereteik alapján azt írták,

Örülünk annak, hogy a kormány hosszú idő után hozzá akar látni az ellátórendszer szerkezetének meghatározásához. Ugyanakkor ezt a tervezési metodikát nem tartjuk sem célravezetőnek, sem eredményesnek. A két munkanapos határidő jelzi a kérés komolytalanságát. Ha évtizedeket tudott várni az ellátórendszer átalakításának tervezése, akkor pár héten már semmi nem múlik: egyértelmű feladatkiosztás mellett megfelelő időt kellett volna adni a Kollégiumnak a megalapozott javaslatok kialakítására.

A Kamara szerint szakértőket is be kellett volna vonni a munkába, enélkül ez csak "látszat-konzultációnak, felelősség-áthárításnak tekinthető." Az elnökség szerint a kollégium tagozatai ilyen ütemű és volumenű terv elkészítésére nem alkalmasak, és a módszer sem jó, hiszen ha egyes szakmák önállóan tervezik meg a szükséges kapacitásokat, akkor az a jelenlegi struktúra konzerválásához, bővítéséhez vezet,

nem pedig egy átláthatóbb, igazságosabb, korszerűbb szerkezethez.

Szerintük pontosabb megrendelésre lett volna szükség, meg kellett volna határozni az átalakítás céljait.

A MOK szerint a szerkezeti átalakításnak a következő céljai lehetnének:

  • Az ellátórendszer szerkezetének hozzáigazítása a megváltozott technológiai környezethez, a megváltozott morbiditási mutatókhoz és megváltozott lakossági attitűdhöz;
  • Fenntarthatóbb intézménystruktúra kialakítása a lakosságközeli ellátások erősítésével;
  • A területi hozzáférési egyenlőtlenségek kiegyenlítése, az igazságos hozzáférés javítása;
  • Tiszta, egyértelmű betegutak kialakítása;
  • Az ellátórendszer adaptivitásának, szerkezeti rugalmasságának javítása.

A kamara hangsúlyozta, hogy a változások előkészítésénél figyelembe kell venni az egészségügyi dolgozók lelki, mentális állapotát, és a szolgálati jogviszony törvény elvarratlan szálai miatti feszültségeket.

Egy most kierőltetett, konszenzus nélküli átalakítás hatására egészségügyi dolgozók tömege fogja elhagyni a közszolgáltatást, de akár az országot is.

A MOK szerint az egészségügyi rendszer szerkezetét és működését is át kell alakítani, de ez csak úgy lehet sikeres, ha előkészítése szakmai és társadalmi konszenzuson alapul.

Hirdetés