Nem mennek elegen oltásra, ezért a miniszterelnök még nem mondta meg, hogy a nyitás következő lépése 4,5 vagy 5 millió oltásnál következik-e be.
Ma egy újabb szakaszhatárhoz érkeztünk, szombat reggeltől módosul a kijárási tilalom kezdete, éjfélre kell hazaérni, a boltok, vendéglátóipari egységek 11-ig lesznek nyitva, a védettségi igazolvánnyal rendelkezők számára megnyílnak helyek – például a mozi, színház, edzőterem, szálloda, a vendéglátóhelyek belső terei. Ezeket rokon kíséretében a fiatalok is látogathatják – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió reggeli műsorában.
A részletes szabályokat ebben a cikkben találja (ezt azóta annyiban módosították, hogy a versenyre készülő versenyszerűen sportolók is mehetnek edzőterembe igazolvány nélkül):
Négymillió beoltott után éjfélkor kezdődik a kijárási tilalom, az oltottak maszk nélkül mehetnek rendezvényre
A kormányzati oldalon hozták nyilvánosságra a következő lépéseket. A felnőtteknek védettségi igazolvánnyal lehet rendezvényre vagy akár edzőterembe járni, a családi eseményekre vonatkozó létszámkorlátot viszont nem oldották fel számukra sem. Orbán Viktor miniszterelnök abban bízott, a hét közepére meglesz a 4 millió beoltott, ahhoz azonban az eddiginél jóval nagyobb oltási tempóra van szükség.
Miután kevesebb mint 100 ezer oltást kell beadni a 4 milliós határhoz, ami ma vagy legkésőbb holnap meglehet, úgy döntöttek, holnap reggeltől életbe léptetik az új szabályokat.
A miniszterelnök bejelentette azt is, hogy a 16–18 éves korosztályt az érettségi után oltják be, kizárólag Pfizerrel. Közölte azt is, ma bárkit be tudnak oltani Pfizerrel (feltéve, ha regisztrált és tud időpontot foglalni az EESZT-ben, mert reggel összeomlott), de holnaptól elteszik azokat a diákoknak.
Aki Pfizert akar kapni, ma még kaphat, aztán hetek múlva jut ilyen oltóanyag.
Nagy Katalin felhozza, néhány orvos elsápadt, mikor meglátta a múlt szombat esti képeket a bulizó tömegről. Az egyéni felelősségre nem ártana felhívni a figyelmet – mondja a műsorvezető. Orbán szerint lehet ezt tenni, de itt felnőtt emberekről van szó. Mindenkit arra buzdított, oltassa be magát, ha még nem tette – a vakcina szerinte golyóálló mellény. Felelősségteljesen kell viselkedni, aki nincs beoltva, elkaphatja a vírust és megfertőzhet másokat.
Nem vagyunk túl a járványon, az utolsó, döntő ütközet közelében vagyunk, a szabályokat be kell tartani.
Orbán szerint a védettségi igazolványokkal szembeni alkotmányos kifogások nem megalapozottak. Noha az Európai Parlament nem támogatja a keleti vakcinákkal oltottak általános utazási könnyítését, hanem egyéni megállapodásokat vár el, Orbán Viktor azt ígérte, a kínai vakcinával oltottak is szabadon utazhatnak majd nyáron.
Szijjártó Péter külügyminiszter köt majd kétoldalú megállapodásokat a "fontos országokkal" egymás igazolványainak elfogadásáról. Szerbiával és a tengerparttal rendelkező Montenegróval már megállapodtak, de tárgyalnak a többi országgal is.
Uniós igazolvány vagy lesz vagy nem, mi arra nem akarunk várni, addig használjuk a nemzeti igazolványokat, és kölcsönösség alapján megállapodást kötünk a szomszédokkal.
(Mindeközben éjjel megjelent a Magyar Közlönyben, hogy a védettségi igazolvánnyal rendelkező magyar állampolgárokra és tartózkodási engedéllyel itt élőkre nem vonatkoznak az utazási korlátozások a magyar határon, hazafelé – a szerk.)
Nagy felhozza, sokan nem értik, sporteseményre miért lehet menni, lakodalomra pedig miért nem. A miniszterelnök azzal érvel, sporteseményt védettségi igazolvánnyal lehet látogatni, a násznépet viszont nem lehet kettéosztani védettekre és nem védettekre, keveredés lehet köztük. Ez a dilemma egyébként a vendéglátóipari egységeknél is, ahol a teraszon bárki ülhet, és a mosdót is bárki használhatja. Éppen ezért ha valaki nem az asztalánál ül bent, köteles maszkot viselni – jelentette be a miniszterelnök.
Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón egyébként azt mondta, 5 millió beoltott, tehát várhatóan május 10. után lehet majd lakodalmat tartani.
A horgászok külön mentességet kaptak, a kijárási tilalom ellenére éjfél után is horgászhatnak. Orbán ezzel egy 700 ezres közösségnek tett gesztust.
A miniszterelnök nem tudta megmondani, hogy 4,5 vagy 5 millió beoltottnál lesz-e a következő lépés. Azt látja, hogy a felnőtt lakosság felének beoltása után "lanyhult a lelkesedés". Most már ott tartunk, hogy több a vakcina, mint ahányan oltást szeretnének. Szerinte csak itthon működik az a rendszer, hogy bárki, aki regisztrált, időpontfoglalással mehet oltásért, függetlenül attól, hogy hány éves.
Kedden a Parlament megszavazta az egyetemi fenntartóváltásokat – és további 5 közalapítvány létrehozását –, ami miatt az ellenzék az Alkotmánybírósághoz fordul. Orbán utóbbit nem is nagyon kommentálja, de kérdésre elmondja, miért volt szükség az átalakításra. Szerinte nagyon rugalmatlan itthon a felsőoktatási rendszer, a korábbi sikerek fénye megkopott, a leadott teljesítménynél több van a felsőoktatásban, a diákokban és a tanárokban is.
Nem elég vonzó a rendszer, nem honorálja kellőképp a teljesítményt, ezért sok mindent meg kell változtatni.
A világ legjobb egyetemei alapítványi formában működnek, ezért alakulnak át ilyenné a magyar egyetemek is, amelyek soha nem kaptak annyi vagyont és pénzt, mint most. A miniszterelnök szerint az intézmények maguk jelentkeztek, hogy szeretnének egy "ígéretesebb forma" szerint működni. A műveltség, tudás húzóerő, ennek mennyisége és minősége javul, ami jobban húzza majd a gazdaságot.
Elismeri, hogy külföldön szervesebben, hosszú évtizedek vagy akár évszázadok alatt alakult ki a rendszer, csakhogy itthon a szerves fejlődés megszakadt először Trianon, majd a kommunisták államosítása miatt. Az átalakulást mindig vita kíséri, de a most létrejövő, az egyetemeket fenntartó közérdekű alapítványok nem használhatják másra a vagyont és támogatást, mint oktatásra és az egyetem céljaira. Hosszú távon kiszámíthatóan, nagyobb autonómiával működnek majd, és "a kormányok sem tudják rángatni azokat."
Megérti, hogy a baloldal támadja ezt, de ezt egy politikai támadásnak tartja. A baloldal internacionalista, az egyetemek viszont a nemzeti szuverenitás, öntudat és műveltség letéteményesei, nem akarja, hogy globalista intézményekké váljanak, csak hogy nemzetközi térben versenyezzenek. Éppen ezért, az alapítványokat vezető kuratóriumokban olyanok ülnek majd, akik rendelkeznek a nemzeti szemlélettel.
Beszél arról is, az "oltásellenes" baloldal miatt a szavazóik kisebb arányban oltatnák be magukat: a saját méréseikre hivatkozva azt mondta, a fideszesek 71, míg a baloldali szavazók 59 százalékáról van szó. Őket is próbálja meggyőzni, azt kéri, máshogy fejezzék ki a kormánnyal szembeni elégedetlenségüket.
A gazdaság újraindítására is feláll majd egy operatív törzs. Nagyon finoman, távoli utalás szintjén szóba került a műsorban, hogy a jövő évi költségvetést a Jegybank és a Költségvetési Tanács túl lazának tartja, de Orbán azt mondta, nem akar kisebb költségvetést, ragaszkodik a 13. havi nyugdíj visszavezetéséhez és a 25 éven aluliak adómentességéhez, most nem elvárható egy feszes költségvetés, mint békeidőben.
A műsor végén szóba kerül, hogy feladott egy táviratot édesanyjának. Kiderült, nosztalgiából tette, nem azért, mert nem tudja felköszönteni vasárnap. Orbán szerint a nőket gyötörte meg legjobban a válság, látja, milyen hatalmas munkát végzett a lánya meg a felesége is, hogy működtesse a családot a pandémia alatt, miközben ők is dolgoznak "van egy második munkahelyük."