Sem a szakmai észrevételekre, sem a sajtó érdeklődésére nem reagál érdemben a kormány.
Újabb kérdéseket kapott a kormány arról a táblázatról, amely a Facebook-oltalán jelent meg vasárnap, és amely a Magyarországon használt koronavírus-fertőzés elleni vakcinák hatásosságát hivatott szerintük bemutatni. Ezúttal az RTL Klub Híradója édeklődött az adatsorral kapcsolatban, egyebek mellett azt szerették volna megtudni, hogy a táblázatban feltüntetett elhunytak halálát koronavírus-fertőzés okozta-e. Kérdéseikre a Kormányzati Tájékoztatási Központ csupán annyit válaszolt:
a magyar egészségügyi hatóságok nyomon követték, hogy az egyes oltások után hányan betegedtek meg. Ezeket a tényadatokat közölte a kormány”.
Az azóta már az oltásra regisztráltaknak e-mailben is kiküldött, és a Facebookon fizetett hirdetésben is reklámozott táblázat – amelyből jelen formájában az olvasható ki, hogy a keleti vakcinák hatásosabbak – ezer sebből vérzik. Ugyanis sem a vakcinák hatásosságának igazolására, sem az oltóanyagok hatékonyságának összehasonlítására nem alkalmas – írtuk korábban.
Az adatsort számos szakértő kifogásolta, Karikó Katalin biokémikus, a szintetikus mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója például azt írta róla, hogy ebben a formában félrevezető. „Még kutatónak sem kell lenni ahhoz, hogy valaki realizálja: kizárólag megfelelő kontrollal lehet csak összehasonlítani valamit” – jelentette ki.
Hétfőn a Magyar Orvosi Kamara nyílt levélben fejtette ki, milyen módszertani hibákat tartalmaz a táblázat, és arra kérte a kormányt és az operatív törzset, tegyék lehetővé, hogy a szakemberek kutathassák az oltással kapcsolatos adatbázisokat.
Közben Rácz András Oroszország-szakértő arra figyelt fel, hogy a kormány által közzétett adatsor nagyban hasonlít arra, amelyet két nappal korábban a Szputnyik V-t forgalmazó Russian Direct Investment Fund hozott le a Twitteren. Abból is az olvasható ki, hogy lényegesen több haláleset következett be azok körében, akiket a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű vakcinájával oltottak be, mint azoknál, akik például a Szputnyikot vagy az AstraZeneca-oltást kapták.
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő úgy véli, a táblázat alkalmas arra, hogy elbizonytalanítsa az embereket, aláássa a nyugati vakcinákkal szembeni bizalmat. Ezért feljelentést tett rémhírterjesztés miatt.
Az ügyben a hvg.hu is többször kérdezte mind a kormányt, mind az operatív törzset, ám választ egy esetben sem kaptunk.
Mit kellene tudnunk a kínai oltásról - és mit írt erről a The Lancet?
Felvázoljuk, milyen lehetne egy tudományos publikáció a Sinopharm-vakcináról és mit jelent a peer review.