A párt politikusai és aktivistái nem akarják, hogy kínai hitelből építsen fel kínai kampuszt a kormány Budapestre.
Vörös csillagos és Orbán-idézetes plakátokat ragasztottak ki a Momentum politikusai és aktivistái több Fidesz-székházra, többek közt a Lendvay utcában található központira is - áll a párt sajtóközleményében. A plakátokon a miniszterelnök klasszikus kommunista-propaganda stílusban megrajzolt arca is szerepel, az idézet tőle pedig úgy szól, “egy nemzetet kétféleképpen lehet leigázni, karddal vagy adóssággal”. Ezt Orbán Viktor 2011-ben mondta.
“Tiltakozunk az ellen, hogy a magyar kormány 540 milliárdnyi adófizetői forintból akarja a kínai kommunista párt elitképző egyetemét Budapestre hozni” - idézi a közlemény a párt alelnökét, Orosz Annát, aki szerint a kormány “előrébb helyezi a kínai kommunista párt érdekeit, mint a magyar diákok, hallgatók, oktatók és egyetemek érdekeit.”
Az akcióban szintén részt vett a független Szél Bernadett, aki elmondta, ugyanaz történik a Fudan ügyében, mint a kínai vakcinabeszerzéseknél, és a Budapest-Belgrád vasútvonalnál. “Mi lesz akkor, ha az ország nem tudja ezt a hitelt visszafizetni? Akkor olyan adócsapdába kerülhetünk, aminek következtében adót kell emelni és magyar földek kerülhetnek kínai kézbe. Ezt nem akarhatjuk, úgyhogy mondjunk nemet a Fudan egyetemre” - mondta.
A kormány tavaly jelentette be, hogy a sanghaji központú intézmény 2024-ben Budapesten nyitná meg első önálló európai campusát. Az viszont csak nemrég, a Direkt36 cikke nyomán látott napvilágot, hogy a létesítmények megépítésére Magyarország óriási kínai hitelt tervez felvenni – az ázsiai ország 450 milliárd forintot kölcsönözne, az állam pedig további 100 milliárd forintot biztosítana –, a kivitelezésre pedig a Kínai Állami Építőmérnöki Vállalat tett ajánlatot.
A kínai egyetem campusának helyszínéről vita zajlik a főváros és a kormány között, úgy tűnik ugyanis, hogy az részben a tervezett, több ezer magyar egyetemi hallgatónak megfizethető szállást biztosító Budapesti Diákváros helyén épülne fel. Karácsony Gergely főpolgármester korábban jelezte, hogy „egyetlen négyzetmétert sem hagyunk elvenni a Budapesti Diákváros és a Budapesti Nagyerdő területéből”, az érintett IX. kerület polgármestere, Baranyi Krisztina pedig helyi népszavazást kezdeményez az ügyben.