Rusvai Miklós szerint gyorsan tisztázni lehetne, hogy mi igaz abból, amit a kínai járványügyi hatóság vezetője mondott a Sinopharm oltóanyagáról.
Sem igazolni, sem megcáfolni nem lehet azt, amit hétfőn Gao Fu, a kínai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ vezetője a Magyarországon is használt Sinopharm-vakcináról mondott, mert ez az oltóanyag kikerülte az európai transzparens engedélyezési eljárást – nyilatkozta Rusvai Miklós virológus a Népszavának. Az oltóanyagról elismert szaklapban sem jelent meg tudományos közlés.
Gao Fu az inaktivált vírust tartalmazó vakcinákról mondta el egy előadáson, hogy azok – az mRNS alapú vakcinákhoz hasonlítva – gyengén teljesítenek. Ezután Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján erősítette meg, hogy a magyar kormány nem foglalkozik a kérdéssel.
Jó lenne, ha látnánk a tényeket!
– mondta Rusvai a vakcináról. Szerinte egy önkénteseken végzett reprezentatív vizsgálattal gyorsan tisztázható lenne, hogy a kínai vakcinával beoltott embereknek megnyugtató-e az ellenanyagszintje. S ha nem, akkor arra reagálni kell. Az oltóanyag klinikai próbái alatt is több alkalommal három adagot adtak a vakcinatesztelésén, most is az lenne a megoldás, hogy akinek a szervezetében nem kellő az ellenanyagszint, az kapjon egy harmadik adagot. A virológus szerint ehhez más gyártó vakcináját is lehetne használni: van már tapasztalat is hasonló oltásmixekre, ezek mindegyike eddig csak növelte a hatékonyságot.
Nagy felelősséget vállalt magára a kormány az orosz és a kínai vakcinák engedélyezésével
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.