Itthon Balla Györgyi 2021. április. 07. 16:11

A gyermekorvosok szerint a serdülőket is oltani kellene

Azokat, akiknek krónikus betegségük van, mindenképpen. Az ügyben már az országos tiszti főorvosnak és Kásler Miklósnak is írtak.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Házi Gyermekorvosok Egyesülete szerint a 16 és 18 év közötti fiatalokat is be kellene oltani koronavírus ellen. Az egyesület elnöke, Havasi Katalin egy online háttérbeszélgetésen azt mondta, már meg is keresték az országos tiszti főorvost, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériumát, hogy a háziorvosok minél előbb beolthassák a 16 és 18 év közötti krónikus betegséggel élőket.

Az elnök ezt azzal indokolta, hogy ezek a fiatalok „fokozott kockázattal élnek”. Hozzátette, hogy az oltási kapacitás függvényében azokat is „szerencsés lenne beoltani”, akik ebbe a korosztályba tartoznak, de egészségesek. A serdülők sok tekintetben ugyanis már sokkal inkább a felnőttekhez hasonlítanak. Nemcsak a heveny betegség lezajlása komolyabb, de a Covid–19 hosszú távú, elhúzódó tünetei is a felnőttekhez hasonló gyakorisággal fordulnak elő ebben a korcsoportban.

Jelenleg a legtöbb oltóanyag csak 18 éves kor fölött adható, egyedül a Pfizert kaphatják a 16 és 18 év közöttiek, erről ebben a cikkünkben írtunk bővebben. Havasi Katalin szerint nagyjából még egy év, mire lehetnek gyerekkorban adható koronavírus elleni oltások. Jelenleg már számos klinikai vizsgálat folyik gyermekek bevonásával, többségében az mRNS tartalmú vakcinák alkalmazásával, mint a Moderna és a Comirnaty (Pfizer–BioNTech). Márciusban a Pfizer–BioNTech és a Moderna is klinikai vizsgálatokat indított SARS-CoV-2 vakcináival már 6 hónapos csecsemőknél, idősebb gyermekeknél és tizenéveseknél egyaránt.

A szakember szerint 75-80 százalékos átoltottság kellene a nyájimmunitás kialakulásához, „ha a gyerekeket nem oltják be, ez nehezen lesz elérhető”.

Nem tabu a 16 évesek oltása, csak vakcina kell hozzá

Az operatív törzs véleményét várja a miniszterelnök a fiatalok oltásáról, és Magyarországon már most van olyan engedélyezett vakcina, amivel lehet a 16 év felettieket is oltani. A kockázat nem nagy, hiszen kevesebb, mint 200 ezer emberről van szó, viszont a középiskolák és így az egész társadalom védelméhez talán hozzájárulhatna egy ilyen lépés - feltéve, ha elegen regisztrálnak.

Gyermekkorban eddig általában enyhe légúti tünetekkel, vagy nem ritkán akár tünetmentesen zajlott le a fertőzés és kevésbé volt valószínű, hogy kórházi kezelést igénylő megbetegedés alakuljon ki, bár az újabb brit és dél-afrikai variánsok elterjedése e tekintetben árnyalják a képet. Az egyesület arra figyelmeztet, hogy

az oltottak körében tapasztalható hamis biztonságérzet okozta felelőtlen magatartás a gyermekek, gyermekközösségek esetében is hozzájárulhat a járvány további terjedéséhez.

Abban még a szakirodalom sem egységes, hogy kell-e oltani a 16 és 18 év közöttieket. Az oltás mellett szól, hogy a kamaszok sokat járnak társaságba, továbbvihetik, átadhatják a fertőzést. Ráadásul a brit mutáns megjelenése óta egyre több gyerek betegszik meg koronavírusban. Magyarországon – a gyerekorvos elmondása szerint – újszülöttkortól minden korosztályban fertőződtek már meg gyerekek. Jelenleg 50 fölött van azok száma, akiket kórházban ápolnak koronavírus-fertőzéssel.

A gyerekorvos az iskolák április 19-i újranyitásáról az elnök azt mondta, abban az esetben nem lehet probléma, ha a gyerekek a tavaszi szünetet otthon töltötték, nem találkoztak a barátaikkal, rokonaikkal, illetve a pedagógusok nagy számban be lesznek addig oltva. Figyelmeztetett arra, hogy az Egészségügyi Világszervezet kutatásai szerint évekig tartó pszichés károsodásokat okozhat a gyerekeknél az izoláció.

Arra az újságírói kérdésre, hogy megteheti-e a szülő, hogy nem engedi a gyerekét április 19-én iskolába, Havasi Katalin úgy felelt, megérti azt a szülőt, aki így dönt. Erre egyébként a törvény is lehetőséget ad: az iskola adhat felmentést a gyerekeknek az iskolalátogatás alól.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.